Star Trek ja Stardate

Jotenkin tuntuu siltä että Trekin Stardate-päivämäärät ovat hihasta vedettyjä. Onko näin vai onko niillä jotain tekemistä ihan oikean ajanlaskun kanssa?
2417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

siis on siinä logiikka. mä en nyt muista miten se menee muttatota esim: www.startrek.com kerrotaan.

Äänestä

TOS:issa oli aikalailla hatusta heitettyä, ainakin aluksi.

TNG:ssä sen sijaan on ihan looginen
esim
Stardate 43254.3
4 viittaa 24:n vuosisataan
3 = 3:s kausi (sarja siis alkoi 41xxx stardatessa)
254 = tietty päivä
.3 tietty aika päivässä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Handu kirjoitti:

Jotenkin tuntuu siltä että Trekin Stardate-päivämäärät ovat hihasta vedettyjä. Onko näin vai onko niillä jotain tekemistä ihan oikean ajanlaskun kanssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu