Treenaan kolme kertaa viikossa 1-jakoisella ohjelmalla tällaisella kokoonpanolla:
takakyykky x 2
penkkipunnerrus x 2
maastaveto x 3
leuanveto vastaotteella x 2
niskantakaapunnerrus x 2
vatsat x 3
Onko jotain korjattavaa? Uskoisin, että ojentajat saavat tarpeeksi osumaa penkissä ja niskantakaapunnerruksessa. Leuanveto vastaotteella ottaa hauiksiin, joten erillistä liikettä hauiksille ja ojentajille ei kaiketi tarvitse?
takakyykky x 2
penkkipunnerrus x 2
maastaveto x 3
leuanveto vastaotteella x 2
niskantakaapunnerrus x 2
vatsat x 3
Onko jotain korjattavaa? Uskoisin, että ojentajat saavat tarpeeksi osumaa penkissä ja niskantakaapunnerruksessa. Leuanveto vastaotteella ottaa hauiksiin, joten erillistä liikettä hauiksille ja ojentajille ei kaiketi tarvitse?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hyvä, mutta kannattaa lisätä 2 sarjaa hauiskääntöä tangolla.
Sitten on aika monipuolinen ja kehityt.
Riippuen tavoitteistasi. Ohjelmasi voi olla toki ihan hyväkin, mutta huomioikaa, että en suosittele niskantakaapunnerrusta kenellekkään. Jos tavoitteesi on kasvattaa lihasta niin suosittelen jokaisen kehonosan harjoitusta erikseen. Jos taas tähtäimessä on yleisvoima ja kunto niin tuo on ihan hyvä.
Kyllä kuule weider lihasmassa kasvaa yksijakoisellakin. Silloin tällöin ohjelman vaihto ei ole pahitteeksi.
En ole puhunut mitään ohjelman jaosta vaan siitä, että jokaista lihasta pitäisi harjoittaa erikseen. Esimerkiksi hauiksille ei ollut tuossa ohjelmassa yhtään varsinaista harjoitusta ja se ei ole hyvä jos pyritään määrätietoisesti ja tasaisesti kasvattamaan koko kehon lihaksia. Yksijakoisessa ohjelmassa ei olekkaan mitään vikaa.
Olen tässä pohtinut, ja ajattelin vaihtaa tuon leuanvedon kulmasoutuun ja sitten vielä lisätä hauiskäännön tangolla pari sarjaa. Onko vielä epäkohtia?
Minulla on samantapainen yksijakoinen kuin sinulla mutta erialisia treenejä on ainakin kolme. Vaihtelen etukyykyn ja takakyykyn välillä, Erilaisten leukojen ja kulmasoudun välillä ym.
Älä koskaan lopeta leukojen vetoa!
Komppaan tätä mielipidettä!
Kulmasoutu myös ihan ok liike, mutta ei korvaa leuanvetoa. Vaihtele siis kuten tuo raahka ehdotti.
Hauiskäännöt ok ottaa mukaan ja minkä vielä itse lisäisin on pohkeet! Muuten hyvä ohjelma.
Todella hyvä ohjelma! Upeeta!
Itselläni on melkein samanlainen. Teen pientä vaihtelua liikkeissä.
Maastavetoa ei kannata ottaa joka kerta ainakaan kovaa ja ehkä tuo niskantakaa punnerrus voisi olla parempi edestä. Tosin monet voimamiehet tekevät paljon niskan takaa (kuten Budianowski)