joulua pukkineen ja tonttuineen ja kuusenkynttilöineen ja lahjoineen ja
kaiken muun krräsän kanssa
kaiken muun krräsän kanssa
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mut meillä ei kuusta ole tuotu, ku vaimo on hiukan allerginen ja siitä koituu ylimääräistä työtä.
Joulupukkia ei ole nähty sit pariin vuosikymmeneen, muualla kuin yleisissä paikoissa.
Kyntilät kuuluvat kyllä meidänkin jouluun ja lahjojakin on luultavasti ostettava ja täytyykin alkaa pohdiskelemaan hyvissä ajoin, mitä ostais, että ei jäis ihan viimehetkeen.
Lahjojen antaminen tuo mieleen tuon joulun ajan tapahtumat Jeesuksen syntymän yhteydessä, kun Hänelle tuotiin lahjoja, mutta vielä enemän se, että Kristus syntyi lahjaksi meille, että perisimme uskon kautta Häneen iänkaikkisen elämän, kun saamme syntimme anteeksi.
Tonttuja ei myöskään ole ollu sit kuolu-aikojen jälkeen, et nekin ovat mennyttä aikaa.
Tässä meidän perheen joulua, lyhykäisesti.
krääsää pois joulunvietostanne.
Lahjoja on aina kiva saada vaikkei joulua olisikkaan lainkaan.
Tapantina joskus muinoin ihmiset menivät rekiajelulle ja aisakello niin kauniisti soitteli.
Menettekö muuten helluntaikirkkoon aamuvarhaisella jouluaamuna?
Kun emme tiedä, tulemmeko sinne Suomeen, vaiko matkustammeko ulkomaille, tai missä vietämme joulun, sitä ei ole vielä lyöty lukkoon.
Kyl me yleensä hiukan jouluruokiin panostamme ja tuo reki-matka joulukirkkoon on muistissa, kun paksujen vällyjen sisällä saimme varhain aamulla 15 kilometrin päähän kirkkoon matkata, ihan kylmäverisen hevosen kyydittämänä.
Siis meillä mentiin kirkkoon joulu-aamuna, tosin potkurilla kylään joskus mentiin.
Täällä meilläpäin, on niin, että jos joulukirkoon menemme, nii ruotsalainen alkaa 09:00, mutta suomalaista ei meidän kaupungissa ole laisinkaan.
Luterilainen seurakunta tosin pitää aikaisemmin joulukirkon, toisinaan kuudelta, mutta toisissa paikoin seitsemällä, ja kait muitaki aikoja löytyy.
Meidän seurakunta pitää yhteisen joulukirkon toisen vapaan suunnan kanssa, se on tullu tavaksi.
Siinäpä sitä sepostusta tuli, hiukan liiaksikin.
meillä kyllä on kaikki kuuset ja krääsät.ollaan varsinaisia joulu-ihmisiä.pukki käy ja sitten kun lahjat on katseltu niin hämärissä luetaan jouluevankeliumi ja rukoillaan.kaikkiin joulunaikaan järjestettäviin hengellisiin tilaisuuksiin tykätään mennä..itse olen laittanu keittiöön ne tontut ja punaiset koristelut kun satua ovat.olohuone on enkeleitä,jouluseimi,kuusi ja väritykseltään kullankimalteista muistuttamassa iankaikkisuudesta jonka uskossamme seimenlapseen saamme lahjaksi..ainoastaan muutosta on noin ulkoisesti siinä että viina on jäänyt pois ja käymme joulunaikaan hengellisissä tilaisuuksissa eli parantunut on joulut..muutama vuosi on uskossa oltu.lapsetkin tyytyväisiä kun ei tapella.
pieniä, meillä kyllä kävi joulupukki. Nyt kun ovat isoja, meillä vietetään joulua yhdessä niinkuin ennenkin, mutta ilman pukkeja ja tonttuja, luetaan jouluevankeliumi jne. Kuusi ja muut jouluiset jutut ovat edelleenkin kotiamme koristamasa, samoin jouluruuat. Se on yhdessä olemista ja hiljentymistä arjesta. SE on meidän perheessä ainakin vuoden odotetuin päivä. On levon aika.