Toisen uskollako autuaaksi?

>>>Raamattu
Kirjoittanut: kertoo 17.11.2006 klo 17.27
että Jumala pelastaa perhekunnittain. Hänellä on omat suunnitelmansa, jotka Hän vie perille ja jos yksikin ihminen on suvusta uskossa, on koko perhekunta erikoisasemassa Jumalan kasvojen edessä.

Ap. t. 11:14
hän on puhuva sinulle sanoja, joiden kautta sinä pelastut, ja koko sinun perhekuntasi'.
Ap. t. 16:31
Niin he sanoivat: "Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, niin myös sinun perhekuntasi".
5260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

pelastui kun mulle profetoi eräs ihminen. Eikä edes toivonut profetoivansa ja se tapahtui kaksi kertaa.
Profetia on sellainen, että Jumala puhuu jostain asiasta niin kauan, ettet enää voi olla torjumatta sitä ajatusta, ettäkö se olisi esim.mielikuvitusta.
kai, jos joku perheenjäsen elää niin lähellä Jumalaa vilpittömästi ja on esim.niin onnellinen uskostaan, niin eihän se silloin voi olla tarttumatta toisiinkin.

Äänestä
  • kiva tietää miten mä saisin ton linkin itselleni. No, ehkä mä jonain päivänä opin sen.

    Äänestä

Tit. 1:4

Tiitukselle, oikealle pojalleni yhteisen uskomme perusteella. Armo ja rauha Isältä Jumalalta ja meidän Vapahtajaltamme Kristukselta Jeesukselta!

Ef. 1:5

edeltäpäin määräten meidät lapseuteen, hänen yhteyteensä Jeesuksen Kristuksen kautta, hänen oman tahtonsa mielisuosion mukaan,

Ilman kasteessa saatavaa Pyhää Henkeä ei voi olla sydämen uskoa. Miten he voivat huutaa avuksensa Herraa elleivät usko häneen.

Room. 12:3
   
Sillä sen armon kautta, mikä minulle on annettu, minä sanon teille jokaiselle, ettei tule ajatella itsestänsä enempää, kuin ajatella sopii, vaan ajatella kohtuullisesti, sen uskonmäärän mukaan, minkä Jumala on kullekin suonut.

Äänestä
  • Pyhää Henkeä !
    Ettet vaan tyrkytä lasikasteen armoa, ei sitä kukaan täällä usko, ei satuja saa tulla kertomaan vakavasta asiata!
    Yhteinen usko, ei ole yhden ihmisen uskoa, vaan että jokaisella on sama usko Jeesukseen, usko joka tulee kuulemiseta, kuuleminen Jumalan sana kautta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyselevä ihminen kirjoitti:

>>>Raamattu
Kirjoittanut: kertoo 17.11.2006 klo 17.27
että Jumala pelastaa perhekunnittain. Hänellä on omat suunnitelmansa, jotka Hän vie perille ja jos yksikin ihminen on suvusta uskossa, on koko perhekunta erikoisasemassa Jumalan kasvojen edessä.

Ap. t. 11:14
hän on puhuva sinulle sanoja, joiden kautta sinä pelastut, ja koko sinun perhekuntasi'.
Ap. t. 16:31
Niin he sanoivat: "Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, niin myös sinun perhekuntasi".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu