Siis laittoiko Halonen nimensä Politkovskajan muistokirjaan vai jättikö tahallisesti asian väliin? Tätä keskustelua on turha yrittää sensuroida sillä kansalaisilla on oikeus tietää millaisia arvovalintoja tämä ns. presidentti tekee toimessaan.
Halonen & Politkovskajan muistokirja?
Nimi kirjassa?
31461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
olisi siellä, tunsiko Halonen henkilökohtaisesti Politkovskajan?
Tiedoksi sinulle, presidentti Halonen esitti pahoittelunsa sekä surunvalittelut omaisille virallisesti, kuten valtiopäämiehen kuuluukin tehdä.
Muistokirjat ovat sinua ja minua varten, ei valtiopäämiehiä, jotka protokollan mukaan esittävät surunvalittelunsa virallisesti.
kakkoshenkilö kävi laittamassa nimensä kirjaan? Miksi presidentti menee sitten homoravintolaan nimeään kirjoittamaan? Vastaa näihin pelle.
Lipponen ei ole valtion päämies, ei edes pääministeri, näinollen hän ei voi esittää virallista osanottoa.
Ymmärrätkö eron, pelle?
Tikan henkilökohtaisesti.
Tajuatko asian, pelle.
Miksi DTM sai presidentillistä vierailua ja siellä presidentin nimen muistokirjaan? Miksi Halonen ei lähettänyt Tikan omaisille muistosanojaan vaan miksi meni homoravintolaan?
Tunsivatko kaikki ne yli 800 ihmistä sitten Anna Politkovskajan?
Tikan henkilökohtaisesti.
Onko sinulla faktatieto siitä ettei Halonen esittänyt omaisille surunvalittelua?
Missä todisteet että Halosen vierailu DTM:ssä oli presidentillinen, eli virallinen?
Halonen on presidentti 24 h vuorokaudessa. Näin sanotaan presidentin sivuilla. Tuossa Halosen kirjoitus Tikan muistokirjaan.
http://static.flickr.com/64/179661023_c446124ddc.jpg?v=0
ole valtion päämiehiä ja näinollen heidän ainoa kanavansa on esittää osanotto muistokirjassa.
ihminen 24h/vrk:ssa, joten hän voi esittää surunvalittelunsa miten haluaa kun kysymyksessä ovat hänen tuttavansa.
protokollaa ja edustaa Suomea siinä missä Halonenkin. Lipponen laittoi nimensä, laittoiko Halonen? Presidentti ja puhemies!
kiinnostaa presidentti Halonen. Kaikki mitä presidentti Halonen tekee, on julkista ja kaikkien arvioitavissa.
haluat, mutta hän ei voi esittää virallista surunvalittelua Suomen nimissä, näin se vain menee, vaikka kuinka jankutat.
presidenttikin tai entiset presidentit. Myös ministerit voivat edustaa Suomea. Eli laittoiko Halonen nimensä muistokirjaan? Vastaa tähän!
sitten?
Minua taas ei kiinnosta sinun mielipiteesi siitä ettei sinua kiinnosta, minua kiinnostaa vain totuus.
Halonen esitti surunvalittelunsa Politkovskajan murhasta virallisesti, Tikan murhasta hän osoitti surunvalittelunsa yksityisesti, koska tunsi Tikan henkilökohtaisesti.
Mikä niissä on laitonta?
valtion päämies, hän esittää surunvalittelunsa yksityishenkilönä, näin se vain menee, vaikka kuinka jankutat.
nimeään muistokirjaan? Sano tämä suoraan! Halosta ei nähty lisärakennuksessa kirjoittamassa nimeään muistokirjaan? Eli tuo lakooninen valittelu murhasta oli siis riittävä kannanotto Annan murhaan?
protokollaa? Oletko täysi imbesilli?
Jokainen lukekoot asian pressan sivuilta!
http://www.tpk.fi/netcomm/news/ShowArticle.asp?intNWSAID=34047&LAN=FI
nimensä Tikan muistokirjaan. Menikö Halonen kirjoittamaan Politkovskajan muistokirjaan?
"Tasavallan presidentti on koko ajan käytettävissä presidentin tehtävien hoitoa varten. Hänellä ei ole työ- tai virka-aikaa eikä varsinaista vuosilomaa."
http://www.tpk.fi/netcomm/news/ShowArticle.asp?intNWSAID=34047&LAN=FI
http://static.flickr.com/88/232689749_d521999926.jpg?v=0
Halosta ei siis tippaakaan kiinnostanut Anna Politkovskajan muiston kunnioittaminen. Jos olisi, niin nimi olisi kirjassa.
Kielsikö Putin?
Vastaavia muistokirjoja kuin Helsingissä oli varmasti lukuisissa muissakin maissa ja kaupungeissa. Tältä pohjalta on hyvä esittää sinulle, rehellisen tiedon julistaja, miten seuraavien henkilöiden kohdalla on tapahtunut. Ovatko kirjoittaneet muistokirjaan nimensä, vai ei?
Nyt niin ajankohtaisesta Puolasta Kaczynskin kaksoisveljekset, joista toinen on presidenttinä?
Saksasta liittokansleri Angela Merkel?
Italiasta presidentti Giorgio Napolitano?
Ranskan presidentti Jacques Chirac?
Sveitsin presidentti Moritz Leuenberger? (toista kertaa presidenttinä)
Englannin pääministeri Tony Blair, entä kuningatar Elisabet II?
Ruotsin kuningas Carl XVI Gustaf? (kävi hiljan lounaalla i Vita huset)
Tuossa alkuun muutama tunnettu nimi eurooppalaisesta galleriasta. Koeta edes arvata moniko kirjoitti nimensä. Voit aivan hyvin myös täydentää nimilistaa. Minun arvaus on, ettei kukaan heistä.
muiden maiden PARLAMENTEISSA! SUOMESSA OLI, joten asia oli silloin VALTIOVALLAN tiloissa.
Ei kai se muistokirja nyt voinut parlamentissa olla. Ja jos oli, niin kirjoittivatko kaikki suomalaiset parlamentin jäsenet nimensä siihen? Jos lista oli parlamentissa, niin miten SINÄ pääsit sinne kirjoittamaan nimesi? Epäilen vakaasti, ettet kirjoittanut nimeäsi mihinkään listaan, vaan pelkästään louskutat asiasta, kun se louskutus on oikeasti ainoa mitä osaat ja sitäkin huonosti. Julistaja on luvannut aina kirjoittaa omalla rekatulla nimimerkillään, vaan ei kuitenkaan tällä kertaa.
Jos vastaavaa muistokirjaa ei ollut missään muualla maailman kolkassa esillä kuin Suomessa, niin ihmettelen suurta parkuanne kirjoittamattoman nimen suhteen. Kyse yhdestä nimestä! Ratkaisevaa ei ole se, kuka omistaa tilat jossa nimiä kerättiin, vaan nimien kerääminen yleensä. Tiedoksi, ettei siellä minunkaan nimeäni esiinny, vaikka en väkivaltaa missään muodossa hyväksy.
ja se on fakta! Halosen nimen olisi luullut esiintyvän koska tämä henkilö on kovasti toitottanut ihmisoikeuksia, varsinkin USA:ssa. Mites Venäjän laita?
Tietääkseni presidentti lähetti oman henkilökohtaisen surunvalittelunsa Venäjälle ja kyllä yksi myötätunnon osoitus yhdeltä henkilöltä riittää kyl kyl.
Se mitä täällä sanot omista kirjaamisistasi, on yhtä tyhjän kanssa, koska sitä et mitenkään pysty todistamaan suuntaan tai toiseen. Muistokirja oli allekirjoitettavana tiettävästi vain Helsingistä, joten mistään Tampereen slummeista et tänne Stadiin moisen jutun vuoksi tullut.
”Ihmisoikeuksista toitottaminen” ei kaiketi ole koskenut USA:n hallinnollisten rajojen sisällä tapahtuvaa toimintaa, vaan asioita, jotka ovat YK:n peruskirjassa määritelty ja jotka koskevat sotavankien kidutuksen kieltämistä. Myös USA:n lait kieltävät kidutuksen ja siksi sotavankeja (tai terroristeiksi epäiltyjä) onkin siirrelty kolmansiin maihin ”käsiteltäviksi”. Presidenttimme on lausunnoissaan AINA tukeutunut YK:n puitteissa tehtyihin sopimuksiin, joista ei sovi kenenkään, eikä mistään syystä, lipsua.
Presidentti Tarja Halonen kävi kirjoittamassa nimensä Anna Politkovskajan muistokirjaan.
Siitä oli lehdissä ja uutisissakin.
Tällaista asiaa on kyllä mautonta tuoda tänne räävittäväksi, mutta eihän katkeralla mielellä muutakaan osaa tehdä.
että Halonen kirjoitti nimensä. Sitten vaikenen tästä asiasta.
v-tunkaan vertaa!
Haloskan käyntiä tarkistetaan ... jos ei käynyt, skandaali valmis.