Olisiko kellään tietoa mikä auttaisi peukalontyven aika ajoittaiseen tuskaiseen kipuun? Pinsettiote ei pidä ja peukalo ikäänkuin lukkiutuu. Kuvattu on ja mitään ei löytynyt. Lääkärikään ei tiedä mikä on.
Onko kenelläkään ollut vastaavanlaista ja mistä olet saanut avun.
Kivut peukalossa....
5
6165
Vastaukset
- namis
On ollut ja on edelleen mutta apua en ole vielä edes hakenut. Minulla on rannekanavan ahtauman leikkaus tehty ja kyynärpäässä on kulumat ja kalkkeutumaa. Olen ajatellut että ne saattavat vaikuttaa myös peukalon tyveen. Tosin myös vasemman käden peukalon tyvi kipuilee. Luin tuossa viime viikolla fibromyalgiasta. Vois olla sitäkin mut toivottavasti ei. Isonvarpaan tyvi on joskus samalla tavalla kipeä. Myös etusormi joskus.
- jäsenkorjaaja
vika on todennäköisesti peukalon tyvinivelen lukossa, ns. osittaisessa sijoiltaan olossa.
useimmat manipulaatio hoitajat ja kansanparantajat osaa korjata, pystyy tekemään myös itse. - Ritu
jäsenkorjaaja kirjoitti:
vika on todennäköisesti peukalon tyvinivelen lukossa, ns. osittaisessa sijoiltaan olossa.
useimmat manipulaatio hoitajat ja kansanparantajat osaa korjata, pystyy tekemään myös itse.Jäsenkorjaaja kerrotko miten itse voisin parantaa/korjata peukalon jos se on sijoiltaan /lukkiutunut? Onko ainoa vaihtoehto mennä jäsenkorjaajalle?
- jäsenkorjaaja
Ritu kirjoitti:
Jäsenkorjaaja kerrotko miten itse voisin parantaa/korjata peukalon jos se on sijoiltaan /lukkiutunut? Onko ainoa vaihtoehto mennä jäsenkorjaajalle?
Peukaloa vedetään (käden selkäpuoli ylöspäin) hieman viistoon, eli suoraan suhteessa niveleen, sitten painetaan peukaloluun puolelta alas päin, jos kuuluu napsahdus, vika todennäköisesti korjaantuu.
Nivelen kuluma lisää lukkiutumis taipumusta, muttei todennäköisesti aiheuta itse kipua, poikkeuksena varsinainen nivelrikko.
Myös ranne on hoidettavissa vastaavin metodein, mutta tähän tarvitaan jo 2 hoitavaa kättä. Isovarpaan tyven tulehdus/kipu voi johtua virtsakiteistä (kihti), kipu voi oireilla siis muissakin nivelissä, helposti todennettavissa verikokeella.
Kihtiin on tosi hyvä lääke Apurin, kannattaisi ehkä tarkistuttaa arvot.
Toki kipu voi olla kulumaa, nivelrikkoa, reumaa ... maallikkona en osaa vastata, arvella vain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1986908- 1592036
- 1131688
- 511390
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551238Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢501098Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu1001074Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?7996Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251954- 41929