Lahtarikenraalin sanaan

15833
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Se ratsastajapatsas pitäisi räjäyttää taivaan tuuliin.
Siitä on muodostunut valehtelun, romantisoinnin ja salailun symboli.

Äänestä
  • sitten höyhennellä vaaleanpunaisilla höyhenillä.
    Tervasta en ole vielä päässyt sopivaan ratkaisuun.
    Pitäisikö olla venetervaa vai suksitervaa?

    Äänestä

että olisit ilmeisesti halunut sosialidemokraattisen tahdon toteutuvan - kaikki maailman proletaarit, liittykää yhteen!

mutta toveri, vielä on toivoa, onhan meillä sosialidemokraattinen presidentti ja toivottavasti vielä se venäjä-yhteys.

Äänestä
  • lahtarikenraalin sanaan ainakaan ei voinut luottaa.

    Äänestä

Länkipohjan teloituskuvassa ammuttavien joukossa on äärimmäisenä oikealla 13-vuotias Arvo Järvinen. Valkoiset ampuivat sumeilematta naisia ja lapsia.

Tässä yksi lahtari, (Harmoisten sairashuoneen verilöylyssä kunnostautunut virolaisnatsi) Kalm
http://www.lauri.muranen.fidisk.fi/sivut/kirjoitukset/kalm.html

Lapuan p***aporukkaa
http://www.sodatkuvina.cjb.net/images/Sisallissota/Rintama/cwdata/Lapuansuojeluskunta.html

Kuvassa olevista lahtareista ainakin "Ukko" ampui aseettomia vankeja.
http://www.vapaussota.com/ajankohtaista/lapuan_lumiaura.htm

Valkoista totuutta
http://www.sodatkuvina.cjb.net/images/Sisallissota/Rintama/cwdata/TampereKaatuneitaPunaisiaHautuumaalla.html

Lapualaisten muistomerkit Länkipohjassa pitäisi räjäyttää.

Äänestä
  • Tarkoitat Kuhmoisten sairaalaa?

    >Heikki Ylikankaan kirjassa "Tie Tampereelle" kerrotaan tapahtumista. Kello viisi aamulla joukko lumipukuisia valkoisia ylioppilas Artturi Paimelan johdolla saapui Kuhmoisten sairaalan luo. He ampuivat ensin pihalla seisoskelleet sanitäärit. Sairaalan hoitajat näkivät teon ikkunasta ja pakenivat kaappeihin ja sänkyjen alle. Valkoiset astuivat sisälle sairaalaan ja sanoivat: 'Valmistautukaa siirtymään helvettiin, sillä kuolema tulee jokaiselle viiden minuutin kuluttua!' Miespuoliset hoitajat vietiin pihalle ja teloitettiin. Potilaat ammuttiin vuoteelta vuoteelle edeten peteihinsä. Kahden naisenkin väitettiin tulleen teloitetuksi, vaikka heidät periaatteessa armahdettiin. Muutama potilaista jäi eloon. Kaksi vuorokautta myöhemmin valkoiset tulivat uudelleen sairaalaan ja ampuivat vielä heidätkin. Muutama vangeista oli kuitenkin ehtinyt näinä kahtena päivänä paeta läheiseen latoon ja jäi siten eloon.

    Äänestä

Lahtarihan se oli mutta onneksi meidän puolella talvisodassa

Äänestä
  • Mannerheimin tullessa Suomeen Venäjältä hän tuli täyttämään tsaarin antamaa tehtävää.
    Tehtävä oli se, että Mannerheimin tuli varmistaa, että Suomi jatkossakin pysyy tsaarin ja Venäjän alaisena.
    Lieneekö Mannerheimille Suomi sinänsä itsenäistyttyään merkinnyt mitään, vaan hän soti sen puolesta vain siksi, että Lenin löi tsaarin, jonka persettä nuoleva Venäjän armeijan upseeri Mannerheim oli ollut.
    Mannerheim muuttikin myöhemmin Sveitsiin, koska Suomi ei merkinnyt aatelisherralle enempää kuin suomalaisetkaan, joita Mannerheim oli valmis jopa lähettämään Saksaan pakkotyöhön.

    Äänestä

  • omat intressit kirjoitti:

    Mannerheimin tullessa Suomeen Venäjältä hän tuli täyttämään tsaarin antamaa tehtävää.
    Tehtävä oli se, että Mannerheimin tuli varmistaa, että Suomi jatkossakin pysyy tsaarin ja Venäjän alaisena.
    Lieneekö Mannerheimille Suomi sinänsä itsenäistyttyään merkinnyt mitään, vaan hän soti sen puolesta vain siksi, että Lenin löi tsaarin, jonka persettä nuoleva Venäjän armeijan upseeri Mannerheim oli ollut.
    Mannerheim muuttikin myöhemmin Sveitsiin, koska Suomi ei merkinnyt aatelisherralle enempää kuin suomalaisetkaan, joita Mannerheim oli valmis jopa lähettämään Saksaan pakkotyöhön.

    Se heitti yhtä everstiä lumipallolla päähän.

    Äänestä

"Mannerheimin tullessa Suomeen Venäjältä hän tuli täyttämään tsaarin antamaa tehtävää."

Tsaari luopui vallasta 6. maaliskuuta 1917. Mannerheim palveli väliaikaisen hallituksen joukoissa, kunnes syyskuussa -17 siirrettiin reserviin. Hän tuli itsenäiseen Suomeen bolsevikkikumouksen jälkeen joulukuussa -17.

"Lieneekö Mannerheimille Suomi sinänsä itsenäistyttyään merkinnyt mitään, vaan hän soti sen puolesta vain siksi, että Lenin löi tsaarin, jonka persettä nuoleva Venäjän armeijan upseeri Mannerheim oli ollut."

Lenin kaappasi vallan demokraattiselta hallitukselta, jota johti sosialisti Kerenski.

"Mannerheim muuttikin myöhemmin Sveitsiin, koska Suomi ei merkinnyt aatelisherralle enempää kuin suomalaisetkaan, joita Mannerheim oli valmis jopa lähettämään Saksaan pakkotyöhön."

Mannerheim asui Suomessa 1918-1950.
Luovuttuaan tasavallan presidentin tehtävästä Mannerheim asui talvet Sveitsissä -48 alkaen. Kesät hän vietti Suomessa.

Suomalaisia ei lähetty Saksaan pakkotöihin Mannerheimin eikä kenenkään muunkaan toimesta.

Aika hyvin valehdeltu lyhyessä kirjoituksessa.

Äänestä

Puhtain asein puhtaan asian puolesta?

Äänestä

Sama paska-aivo on näköjään mekastanut täällä jo yli kymmenen vuotta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


voi luottaa kirjoitti:

Ensin luvataan näin:

http://www.sodatkuvina.cjb.net/images/Sisallissota/Dokumentit/LentolehtinenTampereenPunaisille.jpg

Lupaukseen uskoville tehtiin sitten näin:

http://www.sodatkuvina.cjb.net/images/Sisallissota/Rintama/L%E4nkipohjaTeloituskuvasarja1.jpg
http://www.sodatkuvina.cjb.net/images/Sisallissota/Rintama/L%E4nkipohjaTeloituskuvasarja2.jpg
http://www.sodatkuvina.cjb.net/images/Sisallissota/Rintama/L%E4nkipohjaTeloituskuvasarja3.jpg

Ja ihan postikortteja piti näistä lupausten rikkomisista tehdä:

http://www.sodatkuvina.cjb.net/images/Sisallissota/Piirrokset/Sotapostikortti2.jpg

Suomalainen keskitysleiri:
http://www.kansanarkisto.fi/kanssota/fellmpel.JPG
Fellmanin pellolle koottiin punaisten läntisten joukkojen antautuessa huhti-toukokuussa 1918 yli 20 000 vankia.
Vangittuja kapinallisia:
http://www.kansanarkisto.fi/kanssota/fellman.JPG
http://www.kansanarkisto.fi/kanssota/fellmtyt.JPG
http://www.kansanarkisto.fi/kanssota/fellman5.JPG

Tuomio:

http://www.kansanarkisto.fi/kanssota/kaleva_copy.JPG
http://www.kansanarkisto.fi/kanssota/tammisa2.JPG


Lahtarikenraali itse:

http://www.sodatkuvina.cjb.net/images/Sisallissota/Henkilot/ValkoinenYlip%E4%E4llikk%F6C_G_E_MannerheimTampereella.jpg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu