Millainen

on mahdollista saavuttaa penkissä,mikäli treenaa ainoastaan perusliikettä,eli penkkipunnerrusta ilman ns.apuliikkeitä? Käyn salilla lähinnä kunnon kohottamisen ja painonhallinnan vuoksi,lisää painoa ei tarvis tulla.Millaisia tuloksia siis vois saavuttaa pelkällä penkkiohjelmalla ilman apuliikkeitä,juuri aloitin salitreenin ja penkki "kylmiltään" 90kg... Kuulostaako 120-130kg utopistiselta pelkällä peruspenkin hinkkaamisella?
121372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

jos aloittaessasi todellakin teet hyvän penkkiykkösen 90 kilolla, potentiaalia on PALJON isompiin rautoihin kuin 130kg!!

Äänestä

Jos 90kg tulee alussa, niin muutaman kuukauden päästä tulee jo 150kg. Lähelle 200kg pääset ennen pitkää tuolla pohjalla...

Äänestä

2 vuotta sitten sain ekalla yrittämisellä jotain 70 kiloa, nykyään tulos on jumittunut 105 kiloon ja pysynyt siinä puoli vuotta, joten ei se alkutulos vielä kerro mitään miten hyvin tulee jatkossa nousemaan!

Äänestä

Yksilöllistä mihin pysähtyy mutta ei todellakaan muutaman kuukauden kuluttua 150kg. joillakin se pysähtyy 105:een tai 135:een. ei muuta kuin kovaa treeniä ja otat selvää mutta ei kannata niitä apuliikkeitä jättää pois, eikä varsinkaan selän treenausta.

Äänestä
  • viittis hirveesti ottaa noita apuliikkeitä ku ei tosiaan tarvis sitä painoo yhtään lisää.Kai sitä massaa tulee jos kovasti vääntää lyhyttä sarjaa isolla painolla? Ja jos niitä apuliikkeitä treenaa kevyellä painolla ja pitkää sarjaa,ei kai oikein hyödytä tonne voimapuolelle?

    Äänestä

  • vaan... kirjoitti:

    viittis hirveesti ottaa noita apuliikkeitä ku ei tosiaan tarvis sitä painoo yhtään lisää.Kai sitä massaa tulee jos kovasti vääntää lyhyttä sarjaa isolla painolla? Ja jos niitä apuliikkeitä treenaa kevyellä painolla ja pitkää sarjaa,ei kai oikein hyödytä tonne voimapuolelle?

    teen apuliikkeet 8-12 sarjois ja pudotan niitä vast n. 3kuukaut ennen kisoja sinne 4-8 toistoon eli kyllä nekin vaikuttaa voimaan. mutta jos jätät esim. selän ja takaolkapäät treenaamatta niin susta tulee aika friikin näköinen kun olkapäät alkaa vetäytyä yhteen rinnan eteen. vahva selkä ja jalat on voiman perusta, muista se.

    Äänestä

  • vaan... kirjoitti:

    viittis hirveesti ottaa noita apuliikkeitä ku ei tosiaan tarvis sitä painoo yhtään lisää.Kai sitä massaa tulee jos kovasti vääntää lyhyttä sarjaa isolla painolla? Ja jos niitä apuliikkeitä treenaa kevyellä painolla ja pitkää sarjaa,ei kai oikein hyödytä tonne voimapuolelle?

    ja lyhyet sarjat isoil painoil ei kehitä samalla lailla massaa kuin esim. 10-12 toiston sarjat. lyhyet kehittää just voimaa mutta niitäkään ei kannata tehdä kuukaudesta toiseen yhtä soittoa.

    Äänestä

kylla se parisataa penkilla nousee kun saat kunnon penkkipaidan ja hyvat hormooni piikit ,se on taman paivan reeninin salaisuus ,nyt nostetaan yli 400kg paidoilla ja ilman menee 200kg jos menee ,laji sairastaa pahemman kerran,pitaisi palata paidattomaan aikaan taas takaisin.

Äänestä
  • ihminen on heikko vaikka nostas 400kg penkistä
    mutt ei noita hirmuvoimia muutenkaan tarvi
    on muuten nosturit trukit ym nosto laitteet
    keksitty..

    Äänestä

Ite vetäsin just tunti sitte penkistä 90kg.
Olen 15 vuotias siis ja en käy salilla kun joku pari kertaa kuussa. Treenaan lähinnä kellarissa pystypenkillä 40 tangossa. Mitäs sanotte?
Millaset mahikset sataan. En käytä mitää lisäravinteita, kerran päivässä käyn vetää vaan tolla 35 kilol 20 toistoo muutaman kerran ja sellast. Tänää salilla tein n.300 toistoo 40 kilolla. Seuraavaks paras tyyppi nosti 65... Sori jos kuulostaa lesoukselt mut kyl täs vähän leijuu =)
Siis jos joku alkaa vertailee mua johkuu huippunostajaa joka pumppas jo 100 mun ikäseen nii jaksa sellast. En siis oo lähössä mihkää voimannostokisoihin kun pääpainotteena ois eräs taistelulaji.

Äänestä

102,5kg, eli kolmen treenikerran jälkeen.Alan uskomaan 130 tulokseen joskus aikojen päästä?

Äänestä
  • no siihen se sun penkkis sit jämähtääkin noilla reenimetodeilla

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tulos... kirjoitti:

on mahdollista saavuttaa penkissä,mikäli treenaa ainoastaan perusliikettä,eli penkkipunnerrusta ilman ns.apuliikkeitä? Käyn salilla lähinnä kunnon kohottamisen ja painonhallinnan vuoksi,lisää painoa ei tarvis tulla.Millaisia tuloksia siis vois saavuttaa pelkällä penkkiohjelmalla ilman apuliikkeitä,juuri aloitin salitreenin ja penkki "kylmiltään" 90kg... Kuulostaako 120-130kg utopistiselta pelkällä peruspenkin hinkkaamisella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu