382 euroa kuussa?

Otin tossa ihan mielenkiinnosta selvää paljonko ihminen joka elää toimeentulotuen varassa saa, niin sain tietää että 382 euroa on se perusosa joka myönnetään ihmiselle joka elää yksin.

Siis se on noin 12 euroa päivässä ja sillä pitäisi kustantaa kaikki muukin kuin pelkkä ruoka. Eli hygieniatuotteet matkaliput,puhelinkulut yms.
Eihän toi voi olla mahdollista mitenkään.Miten ihminen elää, vaikka yksin onkin ja sama pätee yksinhuoltajiinkin, tollaisella mahtavalla rahasummalla.

Siis tämähän on täysin vastoin ihmisyyttä ja ihmisarvoa loukkaavaa sillä eihän tuollaisella summalla saa edes syödäkseen saati sitten ostaa
mitään muutakaan esim saippuaa yms. Paskallekko pitää ihmisen haista ja jatkuvasti nälässä elää
että yhteiskunnan päättäjät ovat tyytyväisiä.

Ja nyt tulee tietysti kommentteja onhan töitä yms muuta paskaa.Mutta kun se ei ole niin, sillä nykyään ihmisiä potkitaan pois työpaikoista sen takia että saadaan kannattavampaa eli halvempaa työvoimaa ulkomailta ja vedotaan kannattavuus tai muuhun seliseli seikkoihin sen takia että oma perse tärkein ja ahneus voittaa.

Niin mistäköhän ihminen joka on esimerkiksi täyttänyt jo 40 saa enää töitä? Vaikka olisi kuinka ammattitaitoinen ja pätevä niin kukaan enää sitä palkkaa,varsinkin jos se ihminen sattuu olemaan nainen.

Eli palatkaamme aiheeseen 382 euroa kuussa. Miten voi olla mahdollista että tämmöistä epäkohtaa ei Suomessa korjata, sillä ehkä markka-aikana olisi voinut pärjätäkkin. Mutta nykyaikana koska hinnat ovat kallistuneet ja paljon, se on mahdotonta. Sillä se on aivan paskanjauhamista että hinnat ovat alentuneet niinkuin alussa annettiin ymmärtää kun EU:hun liityttiin.

Eli eikö ihmisen peruoikeuksiin kuulu riittävä ravinto ja puhtaus? Mutta mitenköhän tommosella rahamäärällä tämä perusoikeus pidetään jos rahat ei riitä siihen ja töitä ei saa. Suomen pitäisi olla hyvinvointivaltio jossa kaikilla on hyvä ja turvallinen olla, mutta näin ei ole, sillä nälkä ja rahattomuus ajavat juuri tähän turvattomuuteen
joka mielestäni on ihmisarvoa loukkaavaa, oli kuka mitä mieltä tahansa tästä asiasta.

Ehkäpä nämä viisaat päättäjät jotka elää yltäkylläisyydessä niin kokeilisivat elää moisella summalla edes kuukauden,niin mitenköhän se suu sitten laitettaisiin kun heidän mielestään tämä summa riittää vaikka tosiasiassa sillä ei tee paskaakaan. Kun saisi edes yhden sosiaalipäättäjän vastaamaan esitettyihin kysymyksiin niin olisin tyytyväinen ja perustelemaan vielä konkreettisin näytöin että miten tällä summalla pärjää.

Eli miten tämä epäkohta joka loukkaa Suomen kansalaisia ja ihmisoikeuksia järjettömällä tavalla saataisiin kuntoon? Siinäpä semmoinen kysymys johon YKSIKÄÄN `kansanedustaja` tahi ministeri ei osaa antaa vastausta. Luvataan vaan kaikkea, ainaskin vaalien alla ja sitten nekin asiat unohdetaan kun ollaan saatu paikka eduskunnasta.

Mutta ehkä se johtuu siitä että tänne pitää saada kaikenäköisiä musiikkitaloja ja muuta turhaa jotka tekee tappiota jo ennekuin niitä on edes rakennettu :) Siis ei jumalauta, miksi ihmisten pitää kärsiä ja vielä näiden meidän valitsemien `edustajien` siunaamalla tavalla. Siis tämähän on helvetin järkyttävää.

Eri asia olisi jos me elettäisi jossain kehitysmaassa jossa hallitsee diktatuuri, niin sen vielä ymmärtäisi. Mutta että rakkaassa Suomessa on
ihmiskuntaa ja ihmisoikeutta törkeästi rikkovia lakeja, niin sitä en ymmärrä. Itselläni on asiat suht hyvin mutta helvetin monella muulla ihmisellä ei. Koittakaas päättäjät ottaa järki käteen kun siellä eduskunnassa kuitenkin meitä edustatte
ja lopettaa omaan napaan ja lompakkoon tuijottaminen. Suomessa ihmiset kärsii nälkää ja mitä te teette? säädätte lakeja jotka vie ihmiset vielä isompaan ahdinkoon. Voi vittu mitä touhua!
481680
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 48

Vanhimmat

http://www.ihmisarvo.org/index1.htm

Nyt olisi joukolla tilaisuus edes yrittää vaikuttaa asioihin, mitä enemmän porukkaa aina parempi.Yhden ihmisen ääni hukkuu helposti, mutta joukossa on enemmän voimaa.

Vaikenemalla ja suostumalla kaikkeen, vaikka pitkin hampain, ei auteta ketään.

Äänestä
  • Ymmärsit näköjään mitä ajan takaa, päinvastoin kuin toi toinen jolla taitaa olla jonkun-näköisiä ongelmia. Mutta se on hänen ongelmansa ja yrittäähän aina voi, se ei maksa muuta kuin vaivan. Kiitos palautteesta.

    Äänestä

  • no entäs kun käy töissä ja jää melkein 50e vähemmän!!esim kela vastasi etteikö ole kiva kun on työ paikka!!!kiitos tämän umpi kieron järjestelmän joka lypsää pien tuloiset siihen malliin että alkaa riittämään!työn teko pitäisi palkita,ei siitä pitäisi rangaista!!!no nyt työtön,pimeitä töitä,hyvin menee!!!ei muuten mutta en jaksanut olla orja!ilman korvausta...antaa valtion maksaa kaikki,näin täällä pärjää!hyvä arkadian mäki!!!teiltä lähtenyt mopo pahasti käsistä!!

    Äänestä

Raamatussakin sanotaan jo, että se kuka ei töitä tee, ei hänen leipääkään tule syödä.

Kannattaa lisäksi muistaa, että 12 eurolla päivässä ilman mitään velvoitetta kuulut maailman todellisiin hyväosaisiin! Puolet maailman väestöstä joutuu tulemaan toimeen alle 2 dollarilla, siis noin 1,6 eurolla per päivä, ja tämän eteen tyypillinen maailmankansalainen saa painaa hiki hatussa työtä!

Äänestä
  • no on sulla laaja maailmankatsomus ja nähtävästi lukemisen ymmärtämisongelma myöskin. Puolet maailman väestä jne. Lueppas uudestaan toi teksti niin sitten ehkä ymmärrät pointin. Ja jos ei vieläkään mene jakeluun niin sillehän minä en mitään voi! Ja ton jeesustelun voisit lopettaa saman tien. Idiootti.

    Äänestä

  • aloittaja kirjoitti:

    no on sulla laaja maailmankatsomus ja nähtävästi lukemisen ymmärtämisongelma myöskin. Puolet maailman väestä jne. Lueppas uudestaan toi teksti niin sitten ehkä ymmärrät pointin. Ja jos ei vieläkään mene jakeluun niin sillehän minä en mitään voi! Ja ton jeesustelun voisit lopettaa saman tien. Idiootti.

    "Laaja maailmankatsomus" ja lukemisen "ymmärtämisongelma" - mitähän oikein tarkoitat?

    Sitäkö, että pyrin avaamaan sinulle sitä tosiasiaa, kuinka hyvin suomalaisella peruspäivärahalla elävällä luuserilla todellisuudessa menee!

    Jatka vaan itkemistä, tuet eivät varmasti nouse merkittävästi!

    Äänestä

  • Ja vahvat kantakoon heikkojen taakka, älkää alistuko minkäänlaisen orjuuden ikeeseen sanoo Herra Jeesus Kristus

    Jos ihmine on hengen, sielun tai ruumillisesti sairas niin ei Jeesus häneltä töitä vaadi. Jumala vapautti kansansa Israelin egybtin orjuudesta joten minkäänlainen orjuusei ole Jumalan tahtoa.



    Rakasta Jumalaa kaikesta sielustasi ja voimastasi ja
    Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi on rakkauden kaksois käsky.

    Työ voi olla kristilinen hyve mutta ei mikään pelastus kysymys, tehkää muille niin kuin haluatte itsellenne tehtävän.

    Voi hallitsijaa joka pidättää kaiken viljan itsellään, helpompi on kamelin mennä neulan silmän läpi kuin rikkaan päästä Jumalna valtakuntaan.

    Määrä osa leipää kuuluu kaikille oli töissä tai ei , Vanhurskaus kansakunnan nosta synti on häpeä. Jumalan tuntemisesta voit lukea jesaja.58 kohdasta
    http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=Jes. 58:1&rnd=1155378004927

    Se että jossain maailmassa tulee toimeen euron päivän ei tarkoita sitä että EU-Suomessa ja tässä ilmastossa sillä tulee toimeen
    Pitäiskö sinun mielestä täällä ihmisten asua parekeissa niinkuin natsi-saksassa jotta olisi hyvä työntekijä tai kansalainen.

    hä ?

    Siitä 382 euron rahasta maksetaan vuokran omaavastuu osuus, matkakulut työkkäriin esim:kk kortti 40 euroa ja muita menoja joten jos ihmiselle ei jää rahaa terveelliseen moni puoliseen ruokaan niin ei siltä voi sairaana töitä vaatia.

    Kun työttömyys korvauksen saaja saa vuodesa rahaa saman verran kuin yksi virakamies kuukaudessa niin
    kumpi on raskaammpi taakka kansalaisille. Näitä virka miehiä ja yli palkattuja valtion työntekijöitä on kymmeniä tuhansia.

    Ei EU-Suomen kansallis varallisuus kuulu kenellekään yksityis henkilölle ta iryhmälle, jos kuuluu niin kerro kenelle.



    Ei sairailta voi vaatia töihin kehitys maissakaan vaikka he varmaan työskentelee ilman mitään suojaa
    http://www.digitoday.fi/page.php?page_id=13&news_id=200622333


    Se että muualla maalmassa ei ole sosiaali järjestelmää rakennettu on heidän maiden historiassa tehtyjen päätösten syytä. Jos valta eliitti ta ijoku suku on vienyt rusinat pullasta jo satoja vuosia niin tottakai köyhät kärsii sielläkin.

    Se että niitä maitta ei ole rakennut Raamatun moraali filosofian perustella on faktaa ja tärkeintä olisi viedä sinne evankeliumia Jumalan sanaaa, kestävä yhteiskunnan muutos lähtee Raamatun sanan pohjalta. Suomessa jossa luultavasti elät on raamattua opetettu eri kirkkojen toimesta jo vuosi satoja, ja sen tähden täällä birkittalais sisaret alkoivat hoitaa sairaita josta kehittyi sairaalat.


    Tulkaa minun tyköni kaikki te työn ja taakkojen uuvuttamat niin minä annan teille levon.
    jos et tunne Jumalaa henkilö kohtaisesti niin tässä linkki sinulle.
    Jumala rakastaa sinua
    http://fathersloveletter.com/fllpreviewfinnish.htm
    http://fathersloveletter.com/Finnish/
    http://fathersloveletter.com/flllanguages.html

    Se että EU haluaa kilpailla kauko idänmaiden kanssa työn hinnasta eei saa vaikkuttaa ihmisoikeuksiin EU-Suomessa

    Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi

    Äänestä

  • Net Evankelista kirjoitti:

    Ja vahvat kantakoon heikkojen taakka, älkää alistuko minkäänlaisen orjuuden ikeeseen sanoo Herra Jeesus Kristus

    Jos ihmine on hengen, sielun tai ruumillisesti sairas niin ei Jeesus häneltä töitä vaadi. Jumala vapautti kansansa Israelin egybtin orjuudesta joten minkäänlainen orjuusei ole Jumalan tahtoa.



    Rakasta Jumalaa kaikesta sielustasi ja voimastasi ja
    Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi on rakkauden kaksois käsky.

    Työ voi olla kristilinen hyve mutta ei mikään pelastus kysymys, tehkää muille niin kuin haluatte itsellenne tehtävän.

    Voi hallitsijaa joka pidättää kaiken viljan itsellään, helpompi on kamelin mennä neulan silmän läpi kuin rikkaan päästä Jumalna valtakuntaan.

    Määrä osa leipää kuuluu kaikille oli töissä tai ei , Vanhurskaus kansakunnan nosta synti on häpeä. Jumalan tuntemisesta voit lukea jesaja.58 kohdasta
    http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=Jes. 58:1&rnd=1155378004927

    Se että jossain maailmassa tulee toimeen euron päivän ei tarkoita sitä että EU-Suomessa ja tässä ilmastossa sillä tulee toimeen
    Pitäiskö sinun mielestä täällä ihmisten asua parekeissa niinkuin natsi-saksassa jotta olisi hyvä työntekijä tai kansalainen.

    hä ?

    Siitä 382 euron rahasta maksetaan vuokran omaavastuu osuus, matkakulut työkkäriin esim:kk kortti 40 euroa ja muita menoja joten jos ihmiselle ei jää rahaa terveelliseen moni puoliseen ruokaan niin ei siltä voi sairaana töitä vaatia.

    Kun työttömyys korvauksen saaja saa vuodesa rahaa saman verran kuin yksi virakamies kuukaudessa niin
    kumpi on raskaammpi taakka kansalaisille. Näitä virka miehiä ja yli palkattuja valtion työntekijöitä on kymmeniä tuhansia.

    Ei EU-Suomen kansallis varallisuus kuulu kenellekään yksityis henkilölle ta iryhmälle, jos kuuluu niin kerro kenelle.



    Ei sairailta voi vaatia töihin kehitys maissakaan vaikka he varmaan työskentelee ilman mitään suojaa
    http://www.digitoday.fi/page.php?page_id=13&news_id=200622333


    Se että muualla maalmassa ei ole sosiaali järjestelmää rakennettu on heidän maiden historiassa tehtyjen päätösten syytä. Jos valta eliitti ta ijoku suku on vienyt rusinat pullasta jo satoja vuosia niin tottakai köyhät kärsii sielläkin.

    Se että niitä maitta ei ole rakennut Raamatun moraali filosofian perustella on faktaa ja tärkeintä olisi viedä sinne evankeliumia Jumalan sanaaa, kestävä yhteiskunnan muutos lähtee Raamatun sanan pohjalta. Suomessa jossa luultavasti elät on raamattua opetettu eri kirkkojen toimesta jo vuosi satoja, ja sen tähden täällä birkittalais sisaret alkoivat hoitaa sairaita josta kehittyi sairaalat.


    Tulkaa minun tyköni kaikki te työn ja taakkojen uuvuttamat niin minä annan teille levon.
    jos et tunne Jumalaa henkilö kohtaisesti niin tässä linkki sinulle.
    Jumala rakastaa sinua
    http://fathersloveletter.com/fllpreviewfinnish.htm
    http://fathersloveletter.com/Finnish/
    http://fathersloveletter.com/flllanguages.html

    Se että EU haluaa kilpailla kauko idänmaiden kanssa työn hinnasta eei saa vaikkuttaa ihmisoikeuksiin EU-Suomessa

    Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi

    Nähtävästi ymmärsit asian, kaikille se ei näköjään ole noin yksinkertaista :)

    Äänestä

Minä saan alle 15€/pvä(-verot) korvauksia toistaiseksi, miehen tulot ylittävät just annetut rajat.Meitä on nelihenkinen perhe lemmikit.Yhden palkalla on siis elettävä,joka ei ole mikään suuri.Just ja just saadaan laskut maksettua, nekin myöhässä välillä.Ei meille kellekkään jää tuota 382€/hlö.Sossuun jos mentäisi sieltä sanottaisi että myykää kotinne(joka tulee halvemmaksi asua kuin vuokralla olo)ja autonne(mies tarvitsee autoa päästäkseen töihin,pyörällä tuskin kukaan menee 38km) Itselläni on velkaa niin että sen kk-lyhennyksen jälkeen ei jää enää just mitään ja taas pitää nostaa lainaa että sais ruokaa, kun sossuun ei mennä.Alkaa tässä nousta mieleen että ois parempi kuolla kuin kitua tälleen.

Äänestä
  • Tuolla lukee aivan selvästi että YKSINOLEVA tai YKSINHUOLTAJA eli et kuulu kumpaankaan kategoriaan.

    Äänestä

  • älämölökölö kirjoitti:

    Tuolla lukee aivan selvästi että YKSINOLEVA tai YKSINHUOLTAJA eli et kuulu kumpaankaan kategoriaan.

    Perheellinen elää yksinäistä vielä vähäisemmällä tulolla!

    Äänestä

  • perheellinen......... kirjoitti:

    Perheellinen elää yksinäistä vielä vähäisemmällä tulolla!

    kurjuus,ja leipäjonoissa seisominen.

    Äänestä

  • perheellinen......... kirjoitti:

    Perheellinen elää yksinäistä vielä vähäisemmällä tulolla!

    Opintotuki on tasan 259.01 euroa

    Revi siitä!

    Äänestä

  • vajaat 259,01 euroa/kk kirjoitti:

    Opintotuki on tasan 259.01 euroa

    Revi siitä!

    Älä valita, yhdellä lapsikorotuksella itse saan vähemmän työttömyyskorvausta kuin sinä opintotukea! Hyppisin riemusta jos saisin tuon 259€! Jos asut kotonas, tuohan on huikea summa. Jollet asu, niin jollainhan sun vuokrat ym.maksautuu-sossu avustaa.

    Äänestä

  • työttömyyskorvaus.......... kirjoitti:

    Älä valita, yhdellä lapsikorotuksella itse saan vähemmän työttömyyskorvausta kuin sinä opintotukea! Hyppisin riemusta jos saisin tuon 259€! Jos asut kotonas, tuohan on huikea summa. Jollet asu, niin jollainhan sun vuokrat ym.maksautuu-sossu avustaa.

    maksetaan työttömyyskorvausta noin vähän? Käsittääkseni työttömät saavat noin 400 euroa kuussa ja lapsikorotuksen kera vielä enemmän. Mutta jos näin on, niin kannattaiskohan korjata asia pikimmiten. Sillä eihän tolla elä ja vielä lapsen kanssa aika mahdotonta.

    Äänestä

  • työtön, ehkä olen ehkä en kirjoitti:

    maksetaan työttömyyskorvausta noin vähän? Käsittääkseni työttömät saavat noin 400 euroa kuussa ja lapsikorotuksen kera vielä enemmän. Mutta jos näin on, niin kannattaiskohan korjata asia pikimmiten. Sillä eihän tolla elä ja vielä lapsen kanssa aika mahdotonta.

    On mitä todennäköisimmin puolison tuloihin suhteutettu.Tulorajat on todella alhaiset ja helposti esim.satunnainen ylityö nostaa normaalipalkan paljon normaalia suuremmaksi, lisäksi lasketaan tulevat lomarahat ym. Verotusta vuokrakuluja ei huomioida, ilmeisesti ei sitäkään että taloudessa pitää saada elätetyksi myös lapset.

    Edes avioliitossa(tai avo) ei pitäisi puolisolla olla ns.elatusvelvollisuutta, kyllä aikuinen tarvitsee jo ihmisarvonsa vuoksi omat tulot.Paljon on niitä kotia hoitavia puolisoita, joilla ei ole sentin senttiä omaa rahaa, koska oletetaan toisen sitä hänelle syytävän. Totuus on usein toisenlainen.

    Äänestä

  • yks työtön kirjoitti:

    On mitä todennäköisimmin puolison tuloihin suhteutettu.Tulorajat on todella alhaiset ja helposti esim.satunnainen ylityö nostaa normaalipalkan paljon normaalia suuremmaksi, lisäksi lasketaan tulevat lomarahat ym. Verotusta vuokrakuluja ei huomioida, ilmeisesti ei sitäkään että taloudessa pitää saada elätetyksi myös lapset.

    Edes avioliitossa(tai avo) ei pitäisi puolisolla olla ns.elatusvelvollisuutta, kyllä aikuinen tarvitsee jo ihmisarvonsa vuoksi omat tulot.Paljon on niitä kotia hoitavia puolisoita, joilla ei ole sentin senttiä omaa rahaa, koska oletetaan toisen sitä hänelle syytävän. Totuus on usein toisenlainen.

    Jos näin on, niin olis kyllä kirveellä töitä ja osoitteen varmaan arvaat.

    Äänestä

  • työtön, ehkä olen ehkä en kirjoitti:

    Jos näin on, niin olis kyllä kirveellä töitä ja osoitteen varmaan arvaat.

    Tällänen tilanne ajaa perheitä eroon, täysin epäinhimillistä ja päätöntä touhua. Tämän lisäksi jos perheeseen kuuluu yli 17opiskelija, tämä ei saa enää lapsilisää, eikä välttämättä mitään opintoetuutta, sillä tuijotetaan sen yhden ja ainoan tienaajan tuloja.Sama juttu esim.lukion päättäneillä jotka on parikymppisiä ja silti katsotaan että heille ei tarvitse maksaa esim.työttömyyskorvausta,etenkään jos asuvat kotona.Tai sitten tuijotetaan taas tuloja, ehkä yhden ainoan henkilön tulot pitäisi riittää neljänkin ihmisen elättämiseen?!! Kotona asuminen ei kuitenkaan tarkoita, etteikö olisi halua maksaa omia kulujaan.Ja kuinka voit edes harkita muuttamista, kun sulla ei ole edes rahaa muutenkaan.

    Äänestä

Vanhanen sanoi toimittajille, kun nämä tästä asiasta kysyivät; asia ei ole hänestä kiinni.
Demarivetoinen työvoimaministeriö ajaa mm. ulkolaisen työvoiman avulla, palkkojen alenemista.
Tästähän on kysymys myös silloin, kun puhutaan, että työ ja työvoima eivät tahdo kohdata. Suomalainen ei mielellään lähde töihin, jos hänelle maksetaan vähemmän kuin muille samaa työtä tekeville.

Äänestä

Minä kannatan Amerikan mallia, ja näköjään muuten aika moni muukin tässäkin maassa kun katselee viime aikaista kehitystä.

Amerikan mallin hyvä puoli on siinä, että jokainen pannaan vastuuseen itsestään. Yhteiskunnan tuilla elävät joutilaat tekemään töitä elantonsa eteen.

Töitä kyllä löytyy eikä vähäinen koulutus ole todellinen este työnteolle (siivoista, silittämistä, auton perua, haravointia, lasten hoitoa, tarjoilemista, laukun kantoa, ovien avaamista, jne. muutamia mainitakseni)

Äänestä
  • "Töitä kyllä löytyy eikä vähäinen koulutus ole todellinen este työnteolle (siivoista, silittämistä, auton perua, haravointia, lasten hoitoa, tarjoilemista, laukun kantoa, ovien avaamista, jne. muutamia mainitakseni)"

    Siivoamaan ei ihan äkillä oteta ilman työkokemusta tai ammatillista koulutusta.Ei muuten lastenhoitajaksikaan.Tarjoilemisesta puhumattakaan!...laukun kantoa ja ovien avaamista, hehhee-missä tienaa ovea avaamalla?

    Äänestä

  • Silittämistä,haravointia,ovien avaamista hehheee.
    Ei jumalauta aika hyvä, missäköhän tämmösiä töitä
    on tarjolla. Tuskinpa Suomessa on palvelijan ammattia olemassakaan. Autonkin pesua? Ei vittu missäköhän maankolkassa teikäläinen asustelee.

    Amerikassa ehkä moiset ammatit on mahdollisia mutta Suomessa,ei jumalauta hehheeeee. Kerro mulle missä on noita mainittuja töitä ja miten niitä saa, niin aivan varmasti pidän taukoa omista hommista ja lähden noita tekemään.

    Työkkärin sivuiltakaan ei löydy, niin ihan mielenkiinnosta lähden noihin hommiin vaikka heti jos vaan kerrot mistä noita haetaan. Ei vittu päivän paras.Mitäköhän ne muut työt ovat sitten mitä jätit mainitsematta?

    Äänestä

  • No joo kirjoitti:

    Silittämistä,haravointia,ovien avaamista hehheee.
    Ei jumalauta aika hyvä, missäköhän tämmösiä töitä
    on tarjolla. Tuskinpa Suomessa on palvelijan ammattia olemassakaan. Autonkin pesua? Ei vittu missäköhän maankolkassa teikäläinen asustelee.

    Amerikassa ehkä moiset ammatit on mahdollisia mutta Suomessa,ei jumalauta hehheeeee. Kerro mulle missä on noita mainittuja töitä ja miten niitä saa, niin aivan varmasti pidän taukoa omista hommista ja lähden noita tekemään.

    Työkkärin sivuiltakaan ei löydy, niin ihan mielenkiinnosta lähden noihin hommiin vaikka heti jos vaan kerrot mistä noita haetaan. Ei vittu päivän paras.Mitäköhän ne muut työt ovat sitten mitä jätit mainitsematta?

    Valitettavasti tällaisia töitä ei olekaan Suomessa oikein tarjolla organisoidusti - vielä. Kuitenkin esimerkiksi Helsingissä on paljon kesäisin katusoittajia, jotka elävät tipeillä ja pullojen kerääjiä, jotka elävät pullojen panttirahoilla.

    Omatoimisuutta tarvitaan, sillä nämä mainitsemani työt ovat yksityisyrittelijäisyyttä nokkelimmillaan!

    Pian tulee kuitenkin sen aika, kun KELA ja toimeentulokuukku pannaan lopullisesti kiinni ja kaikkien on huolehdittava itsestään!

    Äänestä

  • hidas, mutta kirjoitti:

    Valitettavasti tällaisia töitä ei olekaan Suomessa oikein tarjolla organisoidusti - vielä. Kuitenkin esimerkiksi Helsingissä on paljon kesäisin katusoittajia, jotka elävät tipeillä ja pullojen kerääjiä, jotka elävät pullojen panttirahoilla.

    Omatoimisuutta tarvitaan, sillä nämä mainitsemani työt ovat yksityisyrittelijäisyyttä nokkelimmillaan!

    Pian tulee kuitenkin sen aika, kun KELA ja toimeentulokuukku pannaan lopullisesti kiinni ja kaikkien on huolehdittava itsestään!

    Nyt alan minäkin vanhemi akka repeillä täällä, lämpimikses varmaan höpiset? Että ihan katusoittajan uraa ehdottelet työttömille? Siihenkin tarttis ihan oikeasti luvan, eikä nuo yrittäjän ehkä kovin suopeasti kuitenkaan niitä soittelijoita kauppojensa eteen halua....ai juu,se soittotaidottomuuskin on vielä este tälle uralle...

    Saa muuten kerätä pulloja ihan tolkuttomasti että saisi niillä elettyä!! Et elä tässä päivässä tai sitten kirjoitat jostain hinkuintian peräkylästä, jossa eletään eurolla viikko?

    Äänestä

  • hidas, mutta kirjoitti:

    Valitettavasti tällaisia töitä ei olekaan Suomessa oikein tarjolla organisoidusti - vielä. Kuitenkin esimerkiksi Helsingissä on paljon kesäisin katusoittajia, jotka elävät tipeillä ja pullojen kerääjiä, jotka elävät pullojen panttirahoilla.

    Omatoimisuutta tarvitaan, sillä nämä mainitsemani työt ovat yksityisyrittelijäisyyttä nokkelimmillaan!

    Pian tulee kuitenkin sen aika, kun KELA ja toimeentulokuukku pannaan lopullisesti kiinni ja kaikkien on huolehdittava itsestään!

    "toimeentulokuukku" Onks toi joku uus firma tai jotain=)

    Äänestä

  • hidas, mutta kirjoitti:

    Valitettavasti tällaisia töitä ei olekaan Suomessa oikein tarjolla organisoidusti - vielä. Kuitenkin esimerkiksi Helsingissä on paljon kesäisin katusoittajia, jotka elävät tipeillä ja pullojen kerääjiä, jotka elävät pullojen panttirahoilla.

    Omatoimisuutta tarvitaan, sillä nämä mainitsemani työt ovat yksityisyrittelijäisyyttä nokkelimmillaan!

    Pian tulee kuitenkin sen aika, kun KELA ja toimeentulokuukku pannaan lopullisesti kiinni ja kaikkien on huolehdittava itsestään!

    Siis ei ole oikein organisoidusti oven avaajia,silittäjiä,auton pesijöitä ja vittu pullonkerääjiä? Ei jumalauta mistä helvetin hourulasta sä olet karannut. Kesäsin on pullonkerääjiä jne ja omatoimisuutta nokkelimmillaan?

    Kohta varmaankin ehdotat että tosta mainitsemastasi
    yksityisyrittämisestä ( pullojenkeruu )pitää myös maksaa veroa valtiolle sen verran rikkaita ne varmaankin on että pitää nekin tulot ilmoittaa verottajalle.

    Lähdetäämpäs harrastamaan yksityisyrittämistä
    vaikka ton ovien avaamisen suhteen, montakohan kertaa siinäkin tulisi nenä kipeeksi kun menet esim yksityisyrittäjän ominaisuudessa avaamaan oven jollekkin esim nappaamalla häneltä avaimet ja ilmoittamalla että haluat vaan auttaa.

    Katsos kun nykyään alaovet on lukittuna sen takia että esim kaltaisesi viisaat yrittäjät eivät pääse sisään. Mites siellä pöpilässä nykyään päästetään
    tietokoneen ääreen? Eikö teillä ole muuta tekemistä, esim vaihdella lääkkeitä toistenne kanssa ja katsoa kuinka hauskaa tulee.Voi vittu mitä porukkaa tännekkin kirjottelee.

    Äänestä

  • hidas, mutta kirjoitti:

    Valitettavasti tällaisia töitä ei olekaan Suomessa oikein tarjolla organisoidusti - vielä. Kuitenkin esimerkiksi Helsingissä on paljon kesäisin katusoittajia, jotka elävät tipeillä ja pullojen kerääjiä, jotka elävät pullojen panttirahoilla.

    Omatoimisuutta tarvitaan, sillä nämä mainitsemani työt ovat yksityisyrittelijäisyyttä nokkelimmillaan!

    Pian tulee kuitenkin sen aika, kun KELA ja toimeentulokuukku pannaan lopullisesti kiinni ja kaikkien on huolehdittava itsestään!

    Kaikista näistä kolmesta "valituksesta" paistaa läpi ajattelukanta, että yhteiskunnan on elätettävä yksilö - lisää tukia ja avustuksia mulle ettei tarvitsisi tehdä mitään!

    Ongelma on vain tuo globalisaatio, joka pakottaa hyvinvointiyhteiskunnan rajuihin säästötoimiin ja siten yksilötasolla omasta elämästään vastuun ottamisen. Kauan ei tukieurot juokse, vai pidätkö silmiäsi auki ja näetkö mitä ympärilläsi tapahtuu???

    Esimerkiksi ihannoimassani Amerikassa on paljon yksityisyrittäjiä, jotka elättävät itsensä nokkelilla töillään mm. katusoittajina, McDonaldin hampurilaismyyjinä, turistien valokuvaajina (siitä saa 1 dollarin), pyykin pesijöinä, hierojina, strippareina, laukun kantajina, kaatopaikan metalliromujen erottelijoina, kukkien kastelijoina, koiran&kissojen ulkoiluttajina, katujen lakaisijoina, vessojen tukosten avaajina jne. työtä riittää kunhan asenne on oikea!

    Äänestä

  • KOLMESTA VALITUKSESTA kirjoitti:

    Kaikista näistä kolmesta "valituksesta" paistaa läpi ajattelukanta, että yhteiskunnan on elätettävä yksilö - lisää tukia ja avustuksia mulle ettei tarvitsisi tehdä mitään!

    Ongelma on vain tuo globalisaatio, joka pakottaa hyvinvointiyhteiskunnan rajuihin säästötoimiin ja siten yksilötasolla omasta elämästään vastuun ottamisen. Kauan ei tukieurot juokse, vai pidätkö silmiäsi auki ja näetkö mitä ympärilläsi tapahtuu???

    Esimerkiksi ihannoimassani Amerikassa on paljon yksityisyrittäjiä, jotka elättävät itsensä nokkelilla töillään mm. katusoittajina, McDonaldin hampurilaismyyjinä, turistien valokuvaajina (siitä saa 1 dollarin), pyykin pesijöinä, hierojina, strippareina, laukun kantajina, kaatopaikan metalliromujen erottelijoina, kukkien kastelijoina, koiran&kissojen ulkoiluttajina, katujen lakaisijoina, vessojen tukosten avaajina jne. työtä riittää kunhan asenne on oikea!

    Sä et voi vittu olla noi tyhmä et helvetissä.
    Amerikassa sattuu olemaan vähän helvetisti enemmän ihmisiä kuin Suomessa ja kulttuurierot on pikkasen erillaiset.Etkö sä vitun nuija YMMÄRRÄ että täällä Suomessa ei ole paikkoja kukkien kastelijoille,laukun kantajille,koirien ulkoiluttajille yms, sen takia koska kukaan ei palkkaa semmosia.

    Tämä on kaksi eri maailmaa Suomi ja Amerikka mutta tunnut olevan sen verran tyhmä ettet erota sitä seikkaa toisistaan.

    Luuletko sä perkele että jos olisi esim kukkien kastelijoiden paikkoja niin kukaan ei niitä vastaan ottaisi, ei jumalauta laitanpa ilmoituksen lehteen että ammattimainen kukkien kastelija
    olisi vapaana tai sitten voin vaikka kantaa laukkuja yms. montako puhelua sä luulet meikäläisen saavan saatanan pösilö.

    Mutta paskanna ne aivos jo pönttöön ja muuta sinne vitun Amerikkaan jota ihannoit niin helvetisti.

    Ei kukaan voi tosissaan olla noin vitun tyhmä!

    Äänestä

  • KOLMESTA VALITUKSESTA kirjoitti:

    Kaikista näistä kolmesta "valituksesta" paistaa läpi ajattelukanta, että yhteiskunnan on elätettävä yksilö - lisää tukia ja avustuksia mulle ettei tarvitsisi tehdä mitään!

    Ongelma on vain tuo globalisaatio, joka pakottaa hyvinvointiyhteiskunnan rajuihin säästötoimiin ja siten yksilötasolla omasta elämästään vastuun ottamisen. Kauan ei tukieurot juokse, vai pidätkö silmiäsi auki ja näetkö mitä ympärilläsi tapahtuu???

    Esimerkiksi ihannoimassani Amerikassa on paljon yksityisyrittäjiä, jotka elättävät itsensä nokkelilla töillään mm. katusoittajina, McDonaldin hampurilaismyyjinä, turistien valokuvaajina (siitä saa 1 dollarin), pyykin pesijöinä, hierojina, strippareina, laukun kantajina, kaatopaikan metalliromujen erottelijoina, kukkien kastelijoina, koiran&kissojen ulkoiluttajina, katujen lakaisijoina, vessojen tukosten avaajina jne. työtä riittää kunhan asenne on oikea!

    niin suunnattoman tyhmän ihmisen ajatusmaailma joka ylivertaisuudessaan hakee vertaistaan.

    Miten sinä voit verrata Amerikkaa ja Suomea ns toisiinsa? Realistisesti ajateltuna nuo sinun mainitsemasi yksityisyrittäjät Suomessa ovat täysin
    mahdottomuus. Siitä syystä että laukun kantajia,kukkien kastelijoita yms niille ei ole kysyntää yksinkertaisesti täällä.

    Hierojat tarvitsevat koulutuksen samoin vessojen tukosten avaajat ( Putkimiehet ) niille taitaa kyllä olla jo töitä. Mistäköhän mahdollisesti olet saanut ajatuksen että kissoille ja koirille palkataan ulkoiluttajia? Kenties Aku Ankastako
    vai oletko kenties katsonut esim liikaa Amerikkalaisia sarjoja vai mistä nämä mielenkiintoiset ammatit ovat mieleesi tulleet.

    Pyykin pesijöitä? Kukakohan antaa jonkun ventovieraan pestä pyykkinsä ja miksi, koska käsittääkseni ihmisillä on pyykinpesukone kotonaan niin miksi siihen pitäisi erikseen palkata joku ihminen pesemään ne? Taitaa olla niin että olet katsonut liikaa Amerikkalaisia saippuasarjoja
    ja jollain tavalla realiteettisi ovat menneet sekaisin.

    Suosittelisin teikäläiselle lämpimästi psykiatria
    ja kun iso osa Amerikkalaisista ihmisistä joilla on siihen varaa, käy semmoisessa niin koska niin ihannoit Amerikkaa sinun pitää myös seurata esimerkkiä ja tilata aika niin ehkä huomaat semmoisen asian että asut Suomessa. Toistettakoon vielä että asut Suomessa. Huomaatko kuinka helpottaa huomata herätä oikeassa maassa.

    Tai teikäläisen kohdalla se taitaa olla suuri järkytys mutta älä hätäile voithan ruveta vaikka
    laukkujen kantajaksi jos se vaikka helpottaisi.
    Palkkaa tuskin siitä saat, korkeintaan turpaasi
    jos menet jonkun laukkua kanniskelemaan, mutta sehän on teikäläisen ongelma.

    Mutta käy nyt hyvä ihminen ammattiauttajalla, sillä sinä olet sairas ja luultavasti tehokkaan lääkityksen tarpeessa.

    Äänestä

  • olen samaa mieltä,että töitä kyllä tekijälle löytyy,,muuten,,miten meillä jatkuvasti tarvitaan niitä maahanmuuttajia lisää ,vedoten siihen että meillä ei ole työntekijöitä,,,miettikää sitä

    Äänestä

  • urakkamies kirjoitti:

    olen samaa mieltä,että töitä kyllä tekijälle löytyy,,muuten,,miten meillä jatkuvasti tarvitaan niitä maahanmuuttajia lisää ,vedoten siihen että meillä ei ole työntekijöitä,,,miettikää sitä

    Mutta, kukkien kastelija,laukkujen kantaja yms. Mieti vähän.

    Äänestä

  • urakkamies kirjoitti:

    olen samaa mieltä,että töitä kyllä tekijälle löytyy,,muuten,,miten meillä jatkuvasti tarvitaan niitä maahanmuuttajia lisää ,vedoten siihen että meillä ei ole työntekijöitä,,,miettikää sitä

    Maahanmuuttajia lisää niin firmat rikastuu kun ei tarvitse maksaa kun 3:s osa palkkaa kuin suomalaiselle. Jos sitäkään.
    Mietippäs sitä!!!!

    Äänestä

  • paistaa läpi kirjoitti:

    niin suunnattoman tyhmän ihmisen ajatusmaailma joka ylivertaisuudessaan hakee vertaistaan.

    Miten sinä voit verrata Amerikkaa ja Suomea ns toisiinsa? Realistisesti ajateltuna nuo sinun mainitsemasi yksityisyrittäjät Suomessa ovat täysin
    mahdottomuus. Siitä syystä että laukun kantajia,kukkien kastelijoita yms niille ei ole kysyntää yksinkertaisesti täällä.

    Hierojat tarvitsevat koulutuksen samoin vessojen tukosten avaajat ( Putkimiehet ) niille taitaa kyllä olla jo töitä. Mistäköhän mahdollisesti olet saanut ajatuksen että kissoille ja koirille palkataan ulkoiluttajia? Kenties Aku Ankastako
    vai oletko kenties katsonut esim liikaa Amerikkalaisia sarjoja vai mistä nämä mielenkiintoiset ammatit ovat mieleesi tulleet.

    Pyykin pesijöitä? Kukakohan antaa jonkun ventovieraan pestä pyykkinsä ja miksi, koska käsittääkseni ihmisillä on pyykinpesukone kotonaan niin miksi siihen pitäisi erikseen palkata joku ihminen pesemään ne? Taitaa olla niin että olet katsonut liikaa Amerikkalaisia saippuasarjoja
    ja jollain tavalla realiteettisi ovat menneet sekaisin.

    Suosittelisin teikäläiselle lämpimästi psykiatria
    ja kun iso osa Amerikkalaisista ihmisistä joilla on siihen varaa, käy semmoisessa niin koska niin ihannoit Amerikkaa sinun pitää myös seurata esimerkkiä ja tilata aika niin ehkä huomaat semmoisen asian että asut Suomessa. Toistettakoon vielä että asut Suomessa. Huomaatko kuinka helpottaa huomata herätä oikeassa maassa.

    Tai teikäläisen kohdalla se taitaa olla suuri järkytys mutta älä hätäile voithan ruveta vaikka
    laukkujen kantajaksi jos se vaikka helpottaisi.
    Palkkaa tuskin siitä saat, korkeintaan turpaasi
    jos menet jonkun laukkua kanniskelemaan, mutta sehän on teikäläisen ongelma.

    Mutta käy nyt hyvä ihminen ammattiauttajalla, sillä sinä olet sairas ja luultavasti tehokkaan lääkityksen tarpeessa.

    Sinulla, hyvä yhteiskunnan tukia nauttiva yksikö, on aika tarkkaan kaksi vaihtoehtoa:

    1. Kärvistellä ja katsella kun "tuki" eurosi laskevat sekä absoluuttisesti että erityisesti suhteessa työtä tekevien kansalaisten palkkoihin - tämä kehitys on ilmiselvää, vai pidätkö silmiäsi auki?

    2. Toinen vaihtoehto on, että alat yksityisyrittäjäksi. Itse asiassa sinut hieman pakotetaan tähän, kun vaihtoehto 1. ei tarjoa elantoa enää kauan. No realisesti vaihtoehdot kouluja käymättömälle ihmiselle ovat juuri useaan kertaan mainitsemiani "paska" duuneja

    And finally, what comes to my own education, I hold a master of science decree in economics and I am making quite good living here in Finland!

    Äänestä

  • itse asiassa seuraava kirjoitti:

    Sinulla, hyvä yhteiskunnan tukia nauttiva yksikö, on aika tarkkaan kaksi vaihtoehtoa:

    1. Kärvistellä ja katsella kun "tuki" eurosi laskevat sekä absoluuttisesti että erityisesti suhteessa työtä tekevien kansalaisten palkkoihin - tämä kehitys on ilmiselvää, vai pidätkö silmiäsi auki?

    2. Toinen vaihtoehto on, että alat yksityisyrittäjäksi. Itse asiassa sinut hieman pakotetaan tähän, kun vaihtoehto 1. ei tarjoa elantoa enää kauan. No realisesti vaihtoehdot kouluja käymättömälle ihmiselle ovat juuri useaan kertaan mainitsemiani "paska" duuneja

    And finally, what comes to my own education, I hold a master of science decree in economics and I am making quite good living here in Finland!

    teikäläiselle on, että hommaa kovempi lääkitys kun ei nykyinen näytä tehoavan. Mistäköhän ihmeestä sinä sait semmoisen käsityksen että nautin yhteiskunnan tukia? Kirjoituksessani en moista maininnut vaan näköjään itse päättelit asian.

    No se kertookin teikäläisestä kaiken tarvittavan.
    Eli täysin väärinpäin kasvatettu ihminen jolla ihmisarvot ja ihmisarvojen tuntemus ovat täysin vieraita käsitteitä. Tasapainoton, muita ihmisiä arvosteleva sosiopaatti jolle maallinen mammona kertoo ihmisarvon ja täysi materialisti jolle tavara merkitsee enemmän kuin ihminen.

    Koulutuspohjaa meikäläiseltä löytyy kyllä, eli en ole kouluttamaton, niinkuin taas päättelit siellä tyhjässä pääkopassasi, johtuen ainoastaan siitä että luulet olevasi muiden yläpuolella joka taas on yleistä sosiopaattien keskuudessa. Syyllistetään muita, kun oma ego on niin korkea ettei se anna tilaa millekkään muulle.

    Mutta oma erinomaisuutesi on täyttä utopiaa, jotta sinäkin sen ymmärtäisit niin suosittelen käymään ammattiauttajalla, jos siellä olisi jotain teikäläiselle annettavaa.

    Ja hienoa että löysit sen Suomi-Englanti sanakirjan, että pääset pätemään sillä mitä et oikeasti osaa.

    Äänestä

  • jjhkgklhg kirjoitti:

    teikäläiselle on, että hommaa kovempi lääkitys kun ei nykyinen näytä tehoavan. Mistäköhän ihmeestä sinä sait semmoisen käsityksen että nautin yhteiskunnan tukia? Kirjoituksessani en moista maininnut vaan näköjään itse päättelit asian.

    No se kertookin teikäläisestä kaiken tarvittavan.
    Eli täysin väärinpäin kasvatettu ihminen jolla ihmisarvot ja ihmisarvojen tuntemus ovat täysin vieraita käsitteitä. Tasapainoton, muita ihmisiä arvosteleva sosiopaatti jolle maallinen mammona kertoo ihmisarvon ja täysi materialisti jolle tavara merkitsee enemmän kuin ihminen.

    Koulutuspohjaa meikäläiseltä löytyy kyllä, eli en ole kouluttamaton, niinkuin taas päättelit siellä tyhjässä pääkopassasi, johtuen ainoastaan siitä että luulet olevasi muiden yläpuolella joka taas on yleistä sosiopaattien keskuudessa. Syyllistetään muita, kun oma ego on niin korkea ettei se anna tilaa millekkään muulle.

    Mutta oma erinomaisuutesi on täyttä utopiaa, jotta sinäkin sen ymmärtäisit niin suosittelen käymään ammattiauttajalla, jos siellä olisi jotain teikäläiselle annettavaa.

    Ja hienoa että löysit sen Suomi-Englanti sanakirjan, että pääset pätemään sillä mitä et oikeasti osaa.

    Otetaampa tähän vähän erilainen näkökulma:

    Tosiasia on, että ns. hyvinvointiyhteiskunnan mahdollisuudet tuki-eurojen nostamiseen on käytetty loppuun. Maamme verottaa jo nyt "henkihieveriin" kaikkea mahdollista talouden aktiviteettia.

    Kuten varmaan sinäkin olet huomannut, ei ole mitään paluutaa sellaiseen tilanteeseen, jossa ns. tukien varassa elävien ihmisten taloudellista asemaa voitaisiin merkittävästi "kohentaa". Itse asiassa päin vastoin - tuet tippuvat koko ajan sekä absoluuttisesti että erityisesti suhteessa palkkatuloihin.

    Tämän tosiasian tunnustamisen jälkeen, oleellinen kysymys kuuluukin, miten ihminen, joka siis oppi elämään yhteiskunnan tukien varassa erinäisistä syistä johtuen, elättää itsensä muuttuneessa Suomessa ja muuttuneessa maailmassa?

    No, kukaan ei häntä tule palkkaamaan, joten ainoaksi vaihtoehdoksi jää aiemmin kuvailemani, alhaisen osaamisen/koulutuksen työt, joita ikävästi kutsutaan nimellä "paskatyöt"

    - Ja lopuksi - HEI MINÄ EN TÄTÄ MAAILMAA TÄHÄN ASENTOON OLE VÄÄNTÄNYT - TOTEAN VAIN TOSIASIAT - JA PISTE.

    Äänestä

  • Missä voisi opiskella? Ampuisin ensimmäiseksi tuollaiset paskapäät.

    Äänestä

  • KOLMESTA VALITUKSESTA kirjoitti:

    Kaikista näistä kolmesta "valituksesta" paistaa läpi ajattelukanta, että yhteiskunnan on elätettävä yksilö - lisää tukia ja avustuksia mulle ettei tarvitsisi tehdä mitään!

    Ongelma on vain tuo globalisaatio, joka pakottaa hyvinvointiyhteiskunnan rajuihin säästötoimiin ja siten yksilötasolla omasta elämästään vastuun ottamisen. Kauan ei tukieurot juokse, vai pidätkö silmiäsi auki ja näetkö mitä ympärilläsi tapahtuu???

    Esimerkiksi ihannoimassani Amerikassa on paljon yksityisyrittäjiä, jotka elättävät itsensä nokkelilla töillään mm. katusoittajina, McDonaldin hampurilaismyyjinä, turistien valokuvaajina (siitä saa 1 dollarin), pyykin pesijöinä, hierojina, strippareina, laukun kantajina, kaatopaikan metalliromujen erottelijoina, kukkien kastelijoina, koiran&kissojen ulkoiluttajina, katujen lakaisijoina, vessojen tukosten avaajina jne. työtä riittää kunhan asenne on oikea!

    siinä lukee TYHMÄ,ajattelin vaan kertoa kun et lukea kuitenkaan osaa.

    Äänestä

  • itse asiassa seuraava kirjoitti:

    Sinulla, hyvä yhteiskunnan tukia nauttiva yksikö, on aika tarkkaan kaksi vaihtoehtoa:

    1. Kärvistellä ja katsella kun "tuki" eurosi laskevat sekä absoluuttisesti että erityisesti suhteessa työtä tekevien kansalaisten palkkoihin - tämä kehitys on ilmiselvää, vai pidätkö silmiäsi auki?

    2. Toinen vaihtoehto on, että alat yksityisyrittäjäksi. Itse asiassa sinut hieman pakotetaan tähän, kun vaihtoehto 1. ei tarjoa elantoa enää kauan. No realisesti vaihtoehdot kouluja käymättömälle ihmiselle ovat juuri useaan kertaan mainitsemiani "paska" duuneja

    And finally, what comes to my own education, I hold a master of science decree in economics and I am making quite good living here in Finland!

    Saatana mikä idiootti,joku tukiopelle varmaan?

    Äänestä

  • urakkamies kirjoitti:

    olen samaa mieltä,että töitä kyllä tekijälle löytyy,,muuten,,miten meillä jatkuvasti tarvitaan niitä maahanmuuttajia lisää ,vedoten siihen että meillä ei ole työntekijöitä,,,miettikää sitä

    oli tuo teksti varmasti hirveän ponnistelun tulos?

    Äänestä

aikana.
Perustulo olisi minimitoimeentulo, jota ei tarvitsisi sillä tavalla nöyryyttävästi hakea kuin nykyisin haetaan toimeentulotukea.
Lisäksi pienet tienestit eivät vähentäisi perustuloa.
Se olisi ihmillinen vaihtoehto.
Perustulo = eräänlainen kansalaispalkkka siitä, että on ihmisenä ja kansalaisena olemassa ja aktiivisesti elämässä yhteiskunnan yhteydessä, yhteiskunnan jäsenenä.

Äänestä
  • suomessa asiat hyvin. ihmiste lihavia. keskieuroopassa esim italiassa porukka ei saa toimeentulotukea eikä opintotukea. eli jos olet siellä työtön nuolet kättä. jos suomessa ei sais toimeentulotukea niin suurin osa sohvalla lojuvasta porukasta hinais ahterinsa töihin eikä valittas että rahaa tulee vähän muualla rahaa ei ilmotteeks tule suomessa vaan luksusta

    Äänestä

Tuli radiosta sellainen tieto silloin että Suomessa on n. 50000 vapaata työpaikkaa. Työttömiä on 4-5 kertainen määrä.

Niin että mistäs niitä töitä moiselle joukolla saisi?

Äänestä
  • onhan noita laukkujen kantajien paikkoja,ovien avaajia,kukkien kastelijoita,strippareillekkin on töitä. Ainaskin tuolla ylempää lukee niin ja autojen pesijöillekkin riittää duunia, unohtamatta koirien ja kissojen ulkoiluttajia. Että töitä on, mutta pitää tietää mistä noita töitä hakee. Minä en tiedä, ehkä joku viisaampi opastais :)

    Äänestä

  • kjlkjölöäjk kirjoitti:

    onhan noita laukkujen kantajien paikkoja,ovien avaajia,kukkien kastelijoita,strippareillekkin on töitä. Ainaskin tuolla ylempää lukee niin ja autojen pesijöillekkin riittää duunia, unohtamatta koirien ja kissojen ulkoiluttajia. Että töitä on, mutta pitää tietää mistä noita töitä hakee. Minä en tiedä, ehkä joku viisaampi opastais :)

    ja kysymys on elääkö kissan ulkoilutuksella? tai auton pesijänä? suomessa kallista asua ymmärrän että nämä "keveät" työt sopii esim opiskelioille jotka tekee töitä silloin kun on vapaata mutta semmoiselle ihmiselle joka etsii kokopäivä töitä ei houkuta semmoiset työt.

    Äänestä

  • kissat ei palkkaa maksa kirjoitti:

    ja kysymys on elääkö kissan ulkoilutuksella? tai auton pesijänä? suomessa kallista asua ymmärrän että nämä "keveät" työt sopii esim opiskelioille jotka tekee töitä silloin kun on vapaata mutta semmoiselle ihmiselle joka etsii kokopäivä töitä ei houkuta semmoiset työt.

    on se kumma että muualla päin maailmaa ja esim keski euroopassa ei kukaan työtön saa pennin penniä ja kullä rahattomat ihmiset keinot keksii. suomessa lojutaan kotona ja odotellaan että joku kolkuttaisi ovelle. suomessa menee todella hyvin olkaa onnelliia että edes tulle työttömyys rahaa se ei ole itsestäänselvää. ja opintotukea ja ilmaisia kouluja tuskin on muualla kun suomessa ja ruotsissa mailmalla kun kerron suomi asioita tätä kummastellaan että miten on mahdollista näin hyvä elämä!

    Äänestä

  • hyvin! kirjoitti:

    on se kumma että muualla päin maailmaa ja esim keski euroopassa ei kukaan työtön saa pennin penniä ja kullä rahattomat ihmiset keinot keksii. suomessa lojutaan kotona ja odotellaan että joku kolkuttaisi ovelle. suomessa menee todella hyvin olkaa onnelliia että edes tulle työttömyys rahaa se ei ole itsestäänselvää. ja opintotukea ja ilmaisia kouluja tuskin on muualla kun suomessa ja ruotsissa mailmalla kun kerron suomi asioita tätä kummastellaan että miten on mahdollista näin hyvä elämä!

    sinä olla varmaankin kotoisin ulkomailta. Ei keneltäkään muulta odottaisi näin täydellisen typerää kannanottoa.

    Äänestä

  • klklkhlkjh kirjoitti:

    sinä olla varmaankin kotoisin ulkomailta. Ei keneltäkään muulta odottaisi näin täydellisen typerää kannanottoa.

    oletettavasti.

    Äänestä

  • Öövini kirjoitti:

    oletettavasti.

    miettikääpä että harvassa maassa edes saa työttömyys korvauksia ja kukaan ulkomaalainen ei edes ole kuullut opintotuesta. ja kuitenkin valitetaan että tulee "vain" 380.. on se vahan mutta ainakin tulee jotakin huonomminkin voisi olla. suomessa ei koulut maksa ja vuokrat halvempia kuin eroopan yliopistokaupungeissa. onnellisia me suomalaiset ollaan jos ette usko menkää muualle vähäksi aikaa ja toteatte saman!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Aika järkkyä kirjoitti:

Otin tossa ihan mielenkiinnosta selvää paljonko ihminen joka elää toimeentulotuen varassa saa, niin sain tietää että 382 euroa on se perusosa joka myönnetään ihmiselle joka elää yksin.

Siis se on noin 12 euroa päivässä ja sillä pitäisi kustantaa kaikki muukin kuin pelkkä ruoka. Eli hygieniatuotteet matkaliput,puhelinkulut yms.
Eihän toi voi olla mahdollista mitenkään.Miten ihminen elää, vaikka yksin onkin ja sama pätee yksinhuoltajiinkin, tollaisella mahtavalla rahasummalla.

Siis tämähän on täysin vastoin ihmisyyttä ja ihmisarvoa loukkaavaa sillä eihän tuollaisella summalla saa edes syödäkseen saati sitten ostaa
mitään muutakaan esim saippuaa yms. Paskallekko pitää ihmisen haista ja jatkuvasti nälässä elää
että yhteiskunnan päättäjät ovat tyytyväisiä.

Ja nyt tulee tietysti kommentteja onhan töitä yms muuta paskaa.Mutta kun se ei ole niin, sillä nykyään ihmisiä potkitaan pois työpaikoista sen takia että saadaan kannattavampaa eli halvempaa työvoimaa ulkomailta ja vedotaan kannattavuus tai muuhun seliseli seikkoihin sen takia että oma perse tärkein ja ahneus voittaa.

Niin mistäköhän ihminen joka on esimerkiksi täyttänyt jo 40 saa enää töitä? Vaikka olisi kuinka ammattitaitoinen ja pätevä niin kukaan enää sitä palkkaa,varsinkin jos se ihminen sattuu olemaan nainen.

Eli palatkaamme aiheeseen 382 euroa kuussa. Miten voi olla mahdollista että tämmöistä epäkohtaa ei Suomessa korjata, sillä ehkä markka-aikana olisi voinut pärjätäkkin. Mutta nykyaikana koska hinnat ovat kallistuneet ja paljon, se on mahdotonta. Sillä se on aivan paskanjauhamista että hinnat ovat alentuneet niinkuin alussa annettiin ymmärtää kun EU:hun liityttiin.

Eli eikö ihmisen peruoikeuksiin kuulu riittävä ravinto ja puhtaus? Mutta mitenköhän tommosella rahamäärällä tämä perusoikeus pidetään jos rahat ei riitä siihen ja töitä ei saa. Suomen pitäisi olla hyvinvointivaltio jossa kaikilla on hyvä ja turvallinen olla, mutta näin ei ole, sillä nälkä ja rahattomuus ajavat juuri tähän turvattomuuteen
joka mielestäni on ihmisarvoa loukkaavaa, oli kuka mitä mieltä tahansa tästä asiasta.

Ehkäpä nämä viisaat päättäjät jotka elää yltäkylläisyydessä niin kokeilisivat elää moisella summalla edes kuukauden,niin mitenköhän se suu sitten laitettaisiin kun heidän mielestään tämä summa riittää vaikka tosiasiassa sillä ei tee paskaakaan. Kun saisi edes yhden sosiaalipäättäjän vastaamaan esitettyihin kysymyksiin niin olisin tyytyväinen ja perustelemaan vielä konkreettisin näytöin että miten tällä summalla pärjää.

Eli miten tämä epäkohta joka loukkaa Suomen kansalaisia ja ihmisoikeuksia järjettömällä tavalla saataisiin kuntoon? Siinäpä semmoinen kysymys johon YKSIKÄÄN `kansanedustaja` tahi ministeri ei osaa antaa vastausta. Luvataan vaan kaikkea, ainaskin vaalien alla ja sitten nekin asiat unohdetaan kun ollaan saatu paikka eduskunnasta.

Mutta ehkä se johtuu siitä että tänne pitää saada kaikenäköisiä musiikkitaloja ja muuta turhaa jotka tekee tappiota jo ennekuin niitä on edes rakennettu :) Siis ei jumalauta, miksi ihmisten pitää kärsiä ja vielä näiden meidän valitsemien `edustajien` siunaamalla tavalla. Siis tämähän on helvetin järkyttävää.

Eri asia olisi jos me elettäisi jossain kehitysmaassa jossa hallitsee diktatuuri, niin sen vielä ymmärtäisi. Mutta että rakkaassa Suomessa on
ihmiskuntaa ja ihmisoikeutta törkeästi rikkovia lakeja, niin sitä en ymmärrä. Itselläni on asiat suht hyvin mutta helvetin monella muulla ihmisellä ei. Koittakaas päättäjät ottaa järki käteen kun siellä eduskunnassa kuitenkin meitä edustatte
ja lopettaa omaan napaan ja lompakkoon tuijottaminen. Suomessa ihmiset kärsii nälkää ja mitä te teette? säädätte lakeja jotka vie ihmiset vielä isompaan ahdinkoon. Voi vittu mitä touhua!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu