kaupunki ? Kannattako muutta ?
Onko Järvenpää mukava
Helsingistä
132187
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
siis minä jos muutan jonnekin, otan itse ensin selvää onko kiva paikka. Eli lähden sinne tutkimusreissulle.
Kyllä täällä on ihan mukavaa. Tule käymään niin näet heti onko tämä kaupunki sinun makuun. Hesasta puoli tuntia junalla ja perillä oot.
Puolentoista vuoden kokemuksella on erittäin mukava paikka. Tärkeimmät kaupat ja palvelut löytyy pieneltä säteeltä, ja jos kaipaa jotain spesiaalia, niin junalla pääsee nopsasti pääkaupunkiin. Alueella, jonne kaupungin sisällä muutat, lienee paljon merkitystä viihtyvyyteen, kuten Helsingissäkin. Itse asuin aiemmin Espoossa ja en ole haikaillut takaisin hetkeäkään, sillä muuton myötä kulkuyhteydet paranivat, palvelut on lähempänä ja asuinalue jolla asun, on rauhallisempi kuin se, missä majailin Espoon ajat.
Ei muuta kuin junan kyytiin ja itse tutustumaan. Keskustan elämä näyttää aikalailla erilaiselta keskellä viikkoa ja viikonloppuiltaisin, joten parikin käyntiä voi olla paikallaan, jotta saat jonkinlaisen kokonaiskuvan. Autollakin pääsee tänne Lahden motaria pitkin melko kivuttomasti, jos julkiset kulkuneuvot ei nappaa.
Talvijäärata saastuttanut järven kokonaan ja kuulo mennyt, eikä voi siellä hiihtää ja kesälä pauhaa luussit monta päivää, eikä kaduille mahdu.
Olen valittanut kaupungille, mutta ei ne voi niille mitään.
Joku roti pitäisi saada !
Muuta jampan, makin taala olen.
Kiva pizza kiva hamaslaakaritati. Sossu erikiwa.
Ei hakata ei huuta ei pummit ei kepana kadula.
Hienno paika !
monikulttuurinen asuinalue, on monenmoista elämää ja erotiikkaa.
Sinne muutti poika Somalian ja Venäjän maan, oli kirves ja mutka kontissaan, päättyi avio-onni pian oikeuteen, jäi Jamppa heille kodikseen.
on, ettei tänne uskalla kovin moni muuttaa niidenkään kanssa.
aika läppää sulla. löytyyhän niitä parempiakin alueita kun jamppa, mut aika iisi meininki. paljon lapsiperheitä ja aika moni on nykyään duunissakin. ja siel ostarillakin voi käydä ihan rauhassa, enintään joku röökii pummaa.
Täällä kaksi vuotta asuneena, voin sanoa että mukava paikka järvenpää on, hiljainen, rauhallinen, menoakin on kaikin puolin viihtyisää. sopivan kokoinen.
Kauas ovat ne ajat jääneet kun Jäke oli yksi Suomen väkivaltaisimmista taajamista.
Jäke on tosi jees, parantunut vuosien mittaan älyttömästi! Ainoa paikka, jota sietää varoa, on Jamppa. Siellä on kaupungin vuokratalot. Kaikki muut alueet ok. Palvelut pelaa ja niisä löytyy, kulkuyhteydet Hkiin hyvät sekä junalla että omalla autolla ja loistavat ulkoilumahdollisuudet. Järvenrantakaupunki! Parempi maine kuin Keravalla. Jäkessä asuu hyvätuloisempia ja sivistyneempiä kuin Keravalla. Jäke on kulttuurikaupunki, jossa panostetaan koulutukseen.
----panostetaan,,ei koulutukseen,sekin homeinen villakokkonen,200000ekua mennny jo kuin kannkulan kaivoon ,ja jamppa on ainut osa tätä kylää joka ees näyttää kaupungilta,muuaalla on vain matalaa rakennusta ja kauppoja parhailla asuntotonteilla.nääs on skanska saanu tehä mitä haluu,kai on iso raha pelannu päättäjien saamiseksi myötämieliseksi
Kyllä Järvenpäässä on mukava asua. Hyvät liikenneyhteydet. Tuusulanjärvi. On lenkkipolkuja, pesäpalloperinteitä, jäähalli, teatteri jossa sekä näytellään että lauletaan hyvin. Työväenopisto. Ja kesäinen PUISTOBLUES. Klassillisen musan ystävät voivat nauttia Tuusulanjärven kamarimusiikkifestarista. Järvenpää-talossa tapahtuu. Niin ja vielä kahden kunnan yhteinen musiikkiopisto. Ja paljon muuta.
Ravintolaelämä on vilkasta. Yano, Zapata, Rivolin ravintolat. Omasta mielestäni kaupungin kulttuuri-/kulttiravintola on Swengi. Hyvää musaa, teatteriakin. Ja sunnuntainen Musavisa-kilpailu.
Swengin asikkaina käy hyvää porukkaa, myös tuttuja kasvoja: television urhelun uustistenlukija Marko Terva-ahosta (hyvä laulaja muuten) sinfonikko-säveltäjä Harri Vuoreen. Kevyen musan puolelta vaikkapa Uhleniukset Junior ja/tai Senior. Nuorempi Altti Uhlenius, mahtava muusikko. Ja edellisen isä Jani, myös hän on osaava ja kokenut musiikintekijä. Swengissä ei örvelletä.
Lentoasemankin Järvenpäästä tavoittaa hyvin. Eli kannattaa tulla.