putken tulppaus

kysyisin onko hyötyä vai haittaa kun laittaa tulpan siihen putkeen mikä kierrättää pakokaasun oliko se erg vai mikä se oli nimeltään?oli putkistoissa semmoset mönjät ei pitkäälle pötkitä jos paskat pääsee männän päälle tai venttiileihin
71191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

auto ei sitten enään kuulu vähäpäästöluokkaan ja on näin ollen rekisteriotteesta poikkeava

Äänestä
  • Minä tukin EGR:n kolme vuotta sitten.

    Eipä tuota ajokieltoa vielä ole tullut, eikä taida koskaan tullakaan.

    Ja jos joskus NOX-päästöjä aletaan mittaamaan, otan sokeoinnin pois katsastuksen ajaksi.

    Äänestä

  • Takaisin kierron poistaminen ei vaikuta pakokaasumittauksissa, suomessa ei mitata typpioksideja jotka nousee kierron poistossa. Keski-Euroopan hömpötyksiä. Tukkoon vain.

    Äänestä

  • Kierron poistanut kirjoitti:

    Takaisin kierron poistaminen ei vaikuta pakokaasumittauksissa, suomessa ei mitata typpioksideja jotka nousee kierron poistossa. Keski-Euroopan hömpötyksiä. Tukkoon vain.

    että "kuule tulppasin ton" , kerro sit meille miten kävi

    hah hah

    käytäntöhän menee niin että egr-venttiili paskaa koneen totaalisesti toimiessaankin , saatika sit jos läppä jumittuukin auki asentoon sit aikanaan , sit tuho on totaalista imusarjassa , tukkimalla pakosarjasta tuleva venttiilin putki pakokaasua ei mene enään ahtoilman sekaan ja kone pysyy loogisesti tämän osalta puhtaampana , monissa automerkeissä vaan tulee helpolla vikamodi ruutuun , varsinkin jos venttiili on sähköisesti ohjattu ja varmistettu tunnistin antureilla

    uusista VAG konevariaatioista pystyy tulppaamaan ongelmitta ainoastaan 1.4 TDI koneen koska siinä on vielä vanhaa tekniikaa ja perinteinen ahdin venttiileineen

    Äänestä

Jos VW 1,9 eko,tosi> helppo.

Äänestä
  • auto on fiat ducato 1.9TD vm 2001

    Äänestä

  • dukato01 kirjoitti:

    auto on fiat ducato 1.9TD vm 2001

    Leima himmenemässä. Auto on vito 110d, eli vanhempi, mut egr:llä joka poistettiin pelistä kun paskas paikat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


dukato01 kirjoitti:

kysyisin onko hyötyä vai haittaa kun laittaa tulpan siihen putkeen mikä kierrättää pakokaasun oliko se erg vai mikä se oli nimeltään?oli putkistoissa semmoset mönjät ei pitkäälle pötkitä jos paskat pääsee männän päälle tai venttiileihin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu