Paavi sallinee

kondomin käytön?

Vatikaanissa tutkitaan voidaanko kondomin käyttö sallia (mm. Afrikan tautitilanne). Nythän tulee ristiriita kun EI hyväksytä syntyvyyden sääntelyä, mutta kondomin käyttöön suhtaudutaan...

25

4300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pehmentyä

      kannoissaan

      • asiantuntija nro 1

        Paavin tekkee itte miäli.


      • jo on aikoihin eletty

        Tämähän on sangen vallankumouksellista!
        Olisikoniin että joku olisi Vatikaanissa lukenut että kortsut auttavat tartuntoja vastaan?
        Todella yllättävää.


      • ugusadgfusg
        asiantuntija nro 1 kirjoitti:

        Paavin tekkee itte miäli.

        ne on paavillakin...


    • on se vaan ihan

      kumma miten tuolla pannumyssyhatulla on valtaa yhä. Hivit riehuu ja kaikki.

      Kumihanskat kanssa kieltoon vaan.

      • Dubio

        Ovatko ne Vatikaanissa näin kauan pelanneet paljailla vehkeillä. Olen luullut, että seillä on selibaatti ihanteena.


    • on hyvä

      Pitäiskö olla jopa pakollista?
      Ainakin tällä palstalla kirjoittavilla huuhaa-porvareilla!

    • Veli Viagra

      Olen jo käyttänyt naidessa kortsua,joudunko kadotukseen ?

      • Näin on.

        sinnehän sinä kuulut, hyi hyi sinua :D


    • Faktaa kehiin

      Linkki virallisiin uutisiin - kiitos.

      Jos asia nostetaan vielä etusivulle näin suositulla foorumilla, ja asia kosekettaa lähes 1,2 miljardin ihmisen kirkkoa - niin joku linkki viralliseen juttuun kanssa - ei mitään mutu tai naapuri kertoi baarissa juoruja.

    • Valen

      Itse kristittynä (ev.lut.) ajattelen että kondomin käytössä tai e-pillereiden käytössä ei ole mitään väärää. Mutta jos halutaan noudattaa Raamatun ihanteita, itse seksi kuuluisi avioliittoon. Avioliitossa sitten saa panna ja käyttää ehkäisyä niin paljon kun haluaa. Jälkiehkäisyä (sama kuin abortti käytännössä) vastustan. Biologisesti ajattelen niin, että erillisten sukusolujen kulun estäminen on ok, mutta jos hedelmöittynyttä munasolua aletaan tuhoamaan, niin se on syntiä.

      Valen

      • jahas

        Ainoastaan

        a) kristityllä heteroparilla on oikeus seksiin ja vasta avioliitossa

        b) homoseksuaalit [parit;yksilöt] ja ei-kristityt [parit; yksilöt] toimivat kristillisiä ihanteita vastaan ja joutuvat pyytämään anteeksiantoa synneistään

        On se uskonvapaus hieno asia, kun sillä voidaan oikeuttaa syrjivien uskonnollisten käsitysten olemassaolo


      • Evankelisluterilainen
        jahas kirjoitti:

        Ainoastaan

        a) kristityllä heteroparilla on oikeus seksiin ja vasta avioliitossa

        b) homoseksuaalit [parit;yksilöt] ja ei-kristityt [parit; yksilöt] toimivat kristillisiä ihanteita vastaan ja joutuvat pyytämään anteeksiantoa synneistään

        On se uskonvapaus hieno asia, kun sillä voidaan oikeuttaa syrjivien uskonnollisten käsitysten olemassaolo

        Mikä oikeus homoseksuaaleilla on vaatia, että kristityt hyväksyisivät heidän luonnottomat tapansa?

        Yhtä lailla kristityt vastustavat muutakin rikollisuutta, kuten avioliitotonta seksiä.
        Seksi ilman avioliittoa on aviorikos.


      • Jan--69
        Evankelisluterilainen kirjoitti:

        Mikä oikeus homoseksuaaleilla on vaatia, että kristityt hyväksyisivät heidän luonnottomat tapansa?

        Yhtä lailla kristityt vastustavat muutakin rikollisuutta, kuten avioliitotonta seksiä.
        Seksi ilman avioliittoa on aviorikos.

        "Seksi ilman avioliittoa on aviorikos." Hahaha.. tällaista en ole aiemmin kuullutkaan? Eli kun harrastat seksiä ennen avioliittoa niin on jotenkin mahdollista tehdä aviorikos vaikka et olisi edes avioliitossa? Meitä löytyy kyllä ihan joka lähtöön.

        Lisäksi, mikä oikeus kristityillä on vaatia vähemmistöjä olemaan hiljaa samalla kun kristityt tuomitsevat ja sortavat heitä naivistisilla ja musta-valkoisilla mielipiteillään? Ja älkää nyt hyvät uskovaiset vastatko siteeraamalla taas kerran raamattua eli lyömällä raamatulla toista päähän. Teette vain itsenne naurettavaksi siteeraamalla kirkonmiesten keskiajalla kirjoittamaa uskonnollista propagandaa. Alkuperäistä tekstiähän on oppineiden teologien mukaan raamatussa n. 2%. Kaikki muu on kirkonmiesten muovaamaa ja keksimää uskonnollista propagandaa jonka tarkoituksena oli palvella kirkon etuja ja uskottavuutta kansan edessä.

        Milloin poliitikkomme viimein viisastuvat ja erottavat valtion kirkosta?

        T:Jan


    • tähän aikaan

      Ovat muutenkin jälkeen jääneet kaikesta.
      Planeetta täyttyy, joten syntyvyyden säännöstelyn pitäisi kuulua jokaiselle tällä planeetallamme. Kaikille uskontoryhmiin kuuluville. Se on meidän ainoa toivomme.

    • purseri

      voiko joku olla niin yksinkertainen, vaikka sitten katolilainen, että kysyy paavilta luvan, että saako hei paavi mä käyttää kondomia.

      Minä en ainakaan ole koskaan kysynyt keltään siihen lupaa. Hankala se onkin siinä kohtaa kun sitä tarvii, otta känny kouraan ja soittaa paaville.

      ei kun menoks ja haista sä paavi

    • Kumitossu

      En voi hyväksyä kumin käyttöä!

      Eihän se ole ollenkaan sama kumin kanssa kun ilman!

      • ---nainen---

        Haista sinä äijä paska.


      • Kumitossu
        ---nainen--- kirjoitti:

        Haista sinä äijä paska.

        Emmä anaaliseksistä välitä, mutta kiitos vaan tarjouksesta!


    • ja päättää jo..alkaa meinaa jo tekee mieli :(

    • on pyöreä

      Tästäpä täytyy alkaa kasaamaan syyte listaa ja korvaus summan määrää! ESIMERKKINÄ vrt. tupakkateollisuus.

      Tupakkateollisuus väitti, että tupakointi ei sisällä terveyshaittoja eikä riskejä. Vihdoin kun oli pakko myöntää heidänkin, tupakka on vahingollista, alkoi korvausvaatimuksia ilmaantua kuin sieniä sateella tupakkayhtiöitä vastaan.

      Aivan samoin nyt paavien kanssa. Kuinka moni on uskonut sokeana että kondomia ei saa käyttää ja pla pla plaa, kuinka moni on siis saanut aidsin tai jonkun muun taudin, koska on vain uskonut että paavien sanaan.

      Siis, kaikki joilla on aids tai jokin muu tauti, olipa sen saanut kondominkäyttämättä jättämisen vuoksi, saattaa pian nostaa korvausvaatimuksia, vedoten paavien harhauttaneen heitä seksiin vailla kortsuja.

      Kun tietää, kaikkea maailmakka tapahtuu, pian joku/jotkut ovat vedättämässä asialla, olivatpa uskovia tai ei , vaatimassa korvauksia ja rahaa. Vatikaani ei tietenkään halua maksaa, oikeudenkäynnit kestävät vuosia ja lopulta joku juristi keksii oikeat sanankäänteet ja paavit todetaan syyllisiksi ja vatikaani on konkurssin partaalla ja taas tabuja kaatuu.

      Aika riskin siis paavi ottaa, jos meinaa heittäytyä uskisten gorbatsoviksi, mutta niin maailma muuttuu jeesukseni, totesi tämänkin tekstin luoja.

      • Nikolai_Tölkki

        myönnän kieroittaneeni edellisen tekstin kirjautumattomana, pallo on pyöreä ja pyörii se joskus kuitenkin, ellei välillä pompikin, pyörii kuitenkin, Hyvä paavi!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7543
    2. 105
      5523
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5037
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      138
      4412
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3140
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      49
      2813
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2759
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2377
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2344
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1946
    Aihe