penkkipunnerrus tuloksista

Aloitin salilla käynnin n.1kk sitten. Penkistä nousi mahtavat 60kg!!! Treenaan 3 krt/vko tommosella 3-jakoisella ohjelmalla tarkoituksena saada voimaa ja massaa. Tavoitteeksi penkistä olen asettanut 75kg ensi heinäkuuhun mennessä, onko aivan mahdotonta?
Olisi kiva tietää minkälaisia tuloksia kannattaa odottaa...
81397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Aseta mieluummin tavoitteeksi 80 tai 85 kiloa. Sillä jos ensinostosi oli 60 kiloa, niin odotettavissa on joskus vuodenvaihteen tienoilla jo 65-70 kiloa, mikäli et keskeytä treeniä joulun yms. takia. Alussa kyse on lähes puhtaasti liikkeeseen tottumisesta. Kun liike on tutumpi, on kyse voimasta.

Äänestä
  • Jos oikealla ravinnolla ja treenillä treenaa niin alussa voi kehittyä todella nopeasti. Minun mielestäni kannattaisi pistää n.90-100kg tavoitteeksi....:D

    Äänestä

veikkaisin 110-120 kiloa. tuossa iässä penkki nousee vaikka tekisi vain kerran kuukaudessa sellaista vauhtia että voi melkein iskeä 2,5 kiloa lisää rautaa joka treeeniin ja toistomäärä pysyy samana.

Äänestä

alat panostaan pelkästään penkki ennätykseen
tulet hajottamaan olkapääsi..
maltti on valttia..

Äänestä
  • Tuo penkki on vaan yksi tavoitteista. Eikä ole todellakaan tarkoitus ruveta pelkästään penkkiä repimään...

    Äänestä

asiallisista vastauksista kaikille!

Äänestä

Itse vedän koko ajan negatiivisia toistoja ja olen kehittynyt vahvaksi. Kun aloitin niin penkkini oli 62.5, nyt teen 180 kilolla viitosen ja vielä kymmenen pakkotoistoa päälle.

Jari Leinon sanoin: "ei väliä miten vedät, pääasia että vedät niin perkeleesti" (siis rautaa)

terv. Ylimieli Artsi Soikkalasta

Äänestä
  • Tunnen tämän ylimieli Artsin, hänellä on ehkä koko läntisen pallonpuoliskon jumalaisin ja vahvin keho. Artsi treenaa ns ruotsalaisten maajoukkuekaratekoitten kehittämällä kuolio/halvio metodilla jossa ampumalangalla lihas kuristetaan ja kun se äkkiä vapautetaan syntyy ns anaboli/kataboli-tila joka mahdollistaa jopa 120 prosenttia kovemmat tehot harjoituksessa. Lisäksi säännöllinen pluff-jauhon käyttö yhdistettynä rekkarautoihin saa pienestäkin ison ja heikosta vahvan.

    Yours,

    John Sumusalo

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Poju89 kirjoitti:

Aloitin salilla käynnin n.1kk sitten. Penkistä nousi mahtavat 60kg!!! Treenaan 3 krt/vko tommosella 3-jakoisella ohjelmalla tarkoituksena saada voimaa ja massaa. Tavoitteeksi penkistä olen asettanut 75kg ensi heinäkuuhun mennessä, onko aivan mahdotonta?
Olisi kiva tietää minkälaisia tuloksia kannattaa odottaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu