Eikö se vitun metalliliitto voi mitään tällaisille
kusetusfirmoille kuin ASPOCOMP ????
Vittu laitetaan vakituisia pois vaikka tehtaassa on
70 vuokratyöntekijää !!! Sit vaikka on yt-neuvottelut ni tehdään ylitöitä,sehän hyvin kertoo et menee huonosti....Ja ne vuokratyöntekijäthän on tarkotettu tuotantopiikkeihin ni miten on mahdollista että SALOSSAKI yks heppu on ollu talossa jo 3-4 vuotta eikä sitä vakinaisteta ?? et hyvin se ASPOCOMP kiertää lakeja.... TÄYTYY SOITTAA VARMAA KARPOLLE !!
ASPOCOMP KUSETTAA !!!!!
11
4483
Vastaukset
- rikkomukset
nimittäin järjestöpuolella joutuvat nyt uuden eekoolaisen syyniin. Sama polkaistava käyntiin toisin päin eli työnantajan sopimusrikkeet kaikki kasattava yhteen ja arvo tilastoihin.
- reaaalisti
Salossakin osataan lukea sopimuksia.
Onhan sielläkin luottamusmiehet ja liitot takana.
Aina asiat eivät ole niin yksinkertaisia kuin miltä näyttävät.
Vakituinen kokoonpanija ei varmasti osaa tehdä vuokratun pintakäsittelijän hommia jne.
Kannattaa selvittää mistä oikeasti on kysymys.
- Toimistotyöntekijä
Hei!
Kyllä on outoa hommaa, jos vakkarit sanotaan irti ja vuokratyöväki saa jäädä. Eiköhän tohon joku laki pitäisi löytyä. Vuokratyöntekijöitä otetaan vain, kun on ruuhkanhuippuja! Työnantajille tiedoksi! Kuinka nykyään luottamusmiehet ovat aivan hampaattomia. (Itsekin olin luottamusmiehenä, ja puolustaessani toimihenkilöiden asiaa, sain urakalla paskaa niskaan)Muistin kuitenkin aina, ketä edustan!!! Aspocompin tulee 9 kk ajan tarjota vapautuvia paikkoja irtisanomilleen työntekijöille. - pomo
omistaja on se joka päättää miten asiat hoidetaan.Esim jos työntekijällä on oma talo, niin itse hän päättää minkäväriseksi talonsa maalaa. Ei sitä minkään saatanan liiton pidä päästä määräämään. Joka omistaa sille kuuluu kaikki valta. Ammattiliitot voisi lyödä matalaksi. Ihmisillä olisi parempi elää ja olla, ja palkat ja edut olisivat paljon nykyistä paremmat, kun ei tarvitsisi työnantajan vituksissaan antaa runtua liittopuniikeille. Erotkaa kaikki liitoista ja kysykää miten työnantaja tulee vastaan. Näin työt säilyy ja edut paranee.
Tekeekö nimeke"vuokratyöntekijä" jotenkin alempi arvostetumman ihmisestä kuin nimeke"vakituinen"?
Tänä päivänä yhteiskunta vain muuttuu siitä menneestä kellokorttiajasta=varma tuntipalkka 8 tuntia/pv.
Ja mitä noihin liittoihin tulee..Kaikki vanhat kommarit ja muut luupäät ensin pois niistä, jotka elävät jotain ihme Soviet Komsomolskaja-aikaa 70-80 luvun taitteesta.
Esimerkiksi joku Ihalainen SAK hyvä esimerkki aivan turhanpäiväisestä tyypistä, joka osaa nostaa vain palkkaa muiden ohella.
Jos jotakin pitäisi tehdä siis niin liitot täysremonttiin 2000-luvulle.
Useimmiten unohtuu se näkökulma yrittäjän silmin asioista, mutta kaivetaan ainoastaan työntekijöiden mielipiteitä.- jonkeri
tuo ihan järkeenkäypä asia,että ammattiliitot ajavat nimenomaan työntekijöiden asioita.Yrittäjille on olemassa omat "ammattijärjestöt".
jonkeri kirjoitti:
tuo ihan järkeenkäypä asia,että ammattiliitot ajavat nimenomaan työntekijöiden asioita.Yrittäjille on olemassa omat "ammattijärjestöt".
Työntekijöiden?
Jos oman edun ajaminen lienee olennaisempaa niin ajatus toimii paremmin tässä.
Koko hommassa piilee edelleen se vika, että sitä hallinnoi Soviet Komsomolskaja väkeä, joka ei saa aikaiseksi kuin oman palkkansa nostamisen.
Mitähän hyvää nämä luovat?
- yksi esimerkki
että ei kannata kuulua ammattiliittoon! Potkaisevat pellolle kaikki liittoon kuuluvat, muut saavat jäädä. Se onkin mielestäni aivan oikein, liittoon kuuluvat ovat AIVAN liian vaativia! Ja itsekkäitä. Yksi syy on se, että vakinaisia ei saa pois, vaikka olisivat millaisia juoppoja ja työtä vieroksuvia. Vuokratyöntekijän saa pois helpommin, jos on aivan mahdoton ihminen.
- hese
Otaksuisin,että teilläkin on yrityksessä laadittu pelisäännöt vuokratyövoiman käyttöä koskien.Pääsääntöisesti näissä tapauksissa sovitaan marssijärjestys niin,että ensin lähtee vuokraväki.Nehän pitäisi olla palkattu nimenomaan tuotantohuippuja tasaamaan.
Kannattaa kyseenalaistaa aspon toimintatapa ja riitauttaa asia. - dass
Esim. Martelassa on aina tehty ylitöitä yt-neuvottelujen ja irtisanomisten aikaan. Luottamusmies ja liitto ei tee mitään.
- abcd12345
Palkkaamalla vuokraväkeä viedään AY-väeltä hampaat. Vuokraväki ei lakkoile eikä pullikoi. Sitten kun on tarve vähentää porukkaa, ei tarvitse kuluttaa aikaa YT-neuvotteluihin. Tähän tähtää myös eräs iso matkapuhelinvalmistaja. Vetää alihankkijat, kuten Aspon niin tiukulle että kaikki keinot on otettava käyttöön. Lopuksi tuotanto ajetaan ulkomaille kustannussäästöihin vedoten. Sitten se matkapuhelinvalmistaja menee perässä kun alihankkiatkin ovat siellä kaukana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2055004Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy374353Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2002711Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171322308- 601911
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s1121811- 671774
- 2081654
Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1521222Martina tienaa itse rahansa
Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.241964