Montako % nettotuloistasi käytät

autoiluun

Kaveri laski että minä käytän 200 euroa kuussa kun lasketaan kaikki mahdolliset menot, arvonalennuksesta huoltoihin, bensasta vakuutusmaksuihin. Kirosin, 10% pienestä palkastani menee autoon. En tiennytkään että autoilu Suomessa on niin pirun kallista! Paljonkos tuo seutulippu kuukaudessa maksaakaan...

19

1095

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • automies---

      150-200e kuussa eli noin 11-15% nettotuloista.

      • ............................

        100€/kk bensat ja 100€ muut kulut


    • jokumuu

      Kokonaiskulut 200 euroa kuussa? Et taida paljon autolla ajella. Bensan hinnalla 1,15 €/l ja keskikulutuksella 8 litraa sadalla tuolla rahalla ajelisi vajaat 2200 kilometriä kuussa eli sellaiset 25 tonnia vuodessa. Siis jos autoilusta ei aiheutuisi mitään muita kuluja.

      Harmi vaan, että jostain pitäisi maksaa myös auton vakuutukset, käyttömaksut, katsastus, huolto- ja korjauskulut, pääomakulut ja arvon alenema.

      Lainaus Autoliiton sivuilta:

      "Uuden keskihintaisen, 25 000 € maksavan bensiinikäyttöisen henkilöauton kilometrikohtainen kustannus on laskelmien mukaan tänä vuonna 40 senttiä vuotuisen ajokilometrimäärän ollessa 20 000 km. Käytettynä ostetun, hankintahinnaltaan puolet auton uushankintahinnasta (25 000 €), kilometrikohtainen kustannus on 34 senttiä. Auton pitoaika molemmissa laskelmissa on 4 vuotta."

      Eli tuon käytetyn vaihtoehdonkin kulut tuolla 20 tuhannen kilometrin keskimääräisellä ajosuoritteella ovat noin 567 euroa kuussa.

      • tule arvonalennusta

        Eihän sitä autolla mennä kuin töihin ja takaisin, hupiajelua ei ollenkaan.


    • 170 eemeliä.

      150 e menee bensaan yleensä kuukaudessa, loput saattavat mennä sitten satunnaisiin kuluihin kuten nesteidenvaihdot ym huolto.
      auton arvonalenemiseen menee jokunen euro päivässä :) eipä arvo voi paljoa enää tippua kun pohjalla ollaan..keskikulutus minun ajossani 7,14 ltr/100 km. maantiellä olen päässyt 5,86 ltr/100 km.

      • menee 110%

        autoon. Autona bemari 750 v12. Kulutukseksi olen saanut kaupungissa 35l/100km maantiellä 40l/110km. Kaikki autoilu huvi-ajoa 80thk/vuosi. Niin tämänhän halusit tietää, kysyjä. Niin ja korjauksiin 750euroo kuukausi ja vakuutuksiin saman verran.


      • TuhattaTuntiKilometriä
        menee 110% kirjoitti:

        autoon. Autona bemari 750 v12. Kulutukseksi olen saanut kaupungissa 35l/100km maantiellä 40l/110km. Kaikki autoilu huvi-ajoa 80thk/vuosi. Niin tämänhän halusit tietää, kysyjä. Niin ja korjauksiin 750euroo kuukausi ja vakuutuksiin saman verran.

        Mikä on tuhatta/tonni tunti kilometriä - thk?


    • rrrealisti

      Mitä välii?

      Hyvästä kannattaa maksaa.
      Vakuutukset, verot, bensa ja jotkut varaosat sekä pikku virittely.
      Maksakoot !
      Hyvästä pitääkin maksaa. Hyvä harrastus joka palkitsee laadukkaalla ajamisella ja erittäin hyvällä suorituskyvyllä.
      Eikä tarvitse rypeä tojokansan seassa.

      terv.
      Audi 100 S4 Turbo Quattro

    • Kuukauden menot

      - dieselvero 48 e
      - polttoaine 190 e
      - arvonalennus 1213 e
      - huoltosopimus 35 e
      - vakuutukset 25 e
      - renkaat 83 e
      yhteensä 1594 euroa kuukaudessa

      bruttotulot 9000 e, veroprosentti 29, netto 6390
      Käytän kuukaudessa 25% nettotuloista autoiluun. Hemmetti, selvästi liikaa :(

      Erilaisina poistoina ja vähennyksinä saan verottajalta takaisin noin 690 euroa kuukaudessa, jolloin nettotuloista kuluu autoiluun loppujen lopuksi vain 14%.


      Master Eq

      • satuilijasetä?

        aika paksua juttua pukkaa..

        toi oli paras, 9000 tulot ja 29% vero?
        Taitaa olla tulossa mätkyjä kuin noin vähällä pääset


      • Ei Täsmää

        "bruttotulot 9000 e, veroprosentti 29"

        Tienaan vajaat kolme (3) kertaa vähemmän ja maksan vähän enemmän veroa prosentteina. Mikäli touhusi on laillista lienet joku verosuunnittelija - tai kansanedustaja.

        Yrittäjä et voi olla koska nehän kuulemma "tapetaan" veroihin


      • Verohelpotuksia
        Ei Täsmää kirjoitti:

        "bruttotulot 9000 e, veroprosentti 29"

        Tienaan vajaat kolme (3) kertaa vähemmän ja maksan vähän enemmän veroa prosentteina. Mikäli touhusi on laillista lienet joku verosuunnittelija - tai kansanedustaja.

        Yrittäjä et voi olla koska nehän kuulemma "tapetaan" veroihin

        28% menee pääomatuloista.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Pääomatulo

        Tuon lisäksi jos saa marginaalisen pientä palkkaa niin siitähän tuo 29 muodostuu.

        Kovin vaan ihmetyttää kyseisen kirjoittajan motiivit mainostaa taloudellista tilennettaan toistuvasti tällä palstalla.


      • ihmettelnvaan
        Verohelpotuksia kirjoitti:

        28% menee pääomatuloista.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Pääomatulo

        Tuon lisäksi jos saa marginaalisen pientä palkkaa niin siitähän tuo 29 muodostuu.

        Kovin vaan ihmetyttää kyseisen kirjoittajan motiivit mainostaa taloudellista tilennettaan toistuvasti tällä palstalla.

        mutta mitä pääomatuloja maksetaan kuukausipalkkana? Osingot, korot jne maksetaan könttänä kerran vuodessa.


      • yrittäjätuloa
        ihmettelnvaan kirjoitti:

        mutta mitä pääomatuloja maksetaan kuukausipalkkana? Osingot, korot jne maksetaan könttänä kerran vuodessa.

        taitaa olla yrittäjätuloa? maksaa itselleen jonkun 1-2 tonnia kuukausipalkkaa ja sen lisäksi 7 tonnia osinkoa. osingoistahan tarvii maksaaa verot kerran vuodessa mutta nostaa saa omasta firmasta vaikka joka päiovä. taitaa autokin olla ostettu firmansa nimiiin ainakin minä tekisin niin.


      • Sulla piti olla hieno ja iso auto?

        Mun Avessa autovero 600e/v -eikös se tee 50e/kk

        Samoin autovakuutuksesi 25e/kk on aika kesy, siitäkin huolimatta, että ole loistava kuski ja silla ei ole vapaaehtoista vakuutusta kalliissa autossasi ollenkaan!

        Tuloista ei voita kuin sanoa, että eutot ja markat ovat sekoittuneet sinullakin, kuten monilla muillakin bisnesaloilla......


    • Nikotiiniliini

      Käteen jää palkasta 1800 € kilometrikorvauksia noin 400€. Verovähennystä työmatkoista en tähän laske, koska huomioitu veroprossassa.
      Bensaan menee kuussa 600-700 €, josta tuo 400 € tulee takaisin. Jää 300 €.
      Vakuutus, katsastus, verot noin 50 €/kk.
      Huolto nesteet noin 50 €/kk.
      Korjaukset renkaat jne noin 50 €/kk.
      Hankinta kustannukset kuussa enää 50 €/kk.

      500 €/kk, joka on tuo 25-30%.

      Tämä oli tällainen päästä revitty laskelma, en viitsi kaivaa kirjanpitoani esiin.

    • Knööli

      ...se sulle kuuluu!

    • .....

      Mulla menee 5-30%. Jos sattuu vakuutukset ja verot yhdelle kuukaudelle niin toi 30, bensoihin jne se 5 prossaa. Autosta todennäköisesti saisin myydessä enemmän kuin ostohinta ja korjattavaa siinä ei ole ollut. Sattui hyvä tsäkä pakkohuutokaupassa (nettiautossa halvin oli yli tuplasti kalliimpi kuin minkä itse maksoin.) Viimeiset 3 autoa kaikki ostettu pakkohuutokaupoista ja joskus hyvän saa halvalla.

    • prosenttia

      Eli sellanen 500e kuussa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3278
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      34
      2615
    3. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2248
    4. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      70
      2209
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2161
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      110
      2143
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      19
      1917
    8. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      61
      1884
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      19
      1763
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      86
      1622
    Aihe