Yasmin ja tunnottomuus

Onko kenellekään kokemusta että pillereiden syönnin myötä menee alapää ikään kuin "tunnottomaksi"?
Seksi ei tunnu samalta kuin ennen vaan alkava nautinto ikäänkuin lopahtaa :(
Ennen kyllä sain ja tuntui isosti, mutta ne pillerit saivat pään sekaisin..ja ikää on jo 30-v, että ei voi olla muusta kuin pillereistä kiinni, mutta mitä kokeilisi seuraavaksi? Kokemuksia kenelläkään?
31029
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No minusta tuntuu vähä samalta, tosin eri pillerimerkillä. Tuntuu, että taukoviikolla löytyy sitä "intoa" ja "tuntoa"...siis ennen kuin aloittaa taas uuden laatan. Joo ja kiukkunen oon ku mitä kun napsin pillereitä, mutt tauko viikolla sekin laantuu. Kai se pitäs yrittää vaihtaa merkkiä, jos noi ongelmat vaikka häviäis.

Äänestä

Tuo johtuu luultavasti siitä, että pillerit syövät kehostasi testosteronin: testosteronilla on iso rooli naisen halukkuudessa ja genitaalialueen hermotuksen herkkyydessä. Vähemmän testosteronia, tunnottomammat hermot alapäässä. Pillerimerkin vaihto voi auttaa, mutta luultavasti kaikki e-pillerit vähentävät testosteronia merkittävästi - toiset enemmän kuin toiset. Jokin monista eri merkkien progestiineista voi toimia testosteronia lisäävästi, mutta testosteronin määrään veressä vaikuttavat muutkin tekijät kuin pelkkä progestiini. Siitä en tiedä, löytyykö mistään yhdistelmäpillereistä tuollaista progestiinia vai onko sitä vain jossain minipillereissä. Yasminin progestiini taas on varma antiandrogeeni: siksi sitä käytetään aknen hoitoon.

Äänestä

"Naisen sukuelimissä – emättimessä, häpyhuulissa ja klitoriksessa – on paljon androgeenireseptoreita. Kun veressä oleva androgeenimäärä vähenee, reseptorit eivät saa tarpeeksi ärsykkeitä ja naisen sukuelinten tuntoherkkyys vähenee. "

Minulla oli testosteronitasoja laskeva pilleri (Diane Nova) aknen ja hiustenlähdön takia. Seksuaaliset mielikuvat katosivat kokonaan ja klitoris tuntui muuttuneen täysin turraksi. Ihmettelin tätä, kun mikään ennen hyvältä tuntunut ei tuntunutkaan miltäämän. Vasta pillerit mielialaongelmien takia lopetettuani yhdistin, että e-pillerit taisivat olla syypää totaaliseen haluttomuuteen ja tunnottomuuteen. Pillerillä oli toki hyviäkin puolia, iho ja hiukset olivat loistavassa kunnossa. Miinuksena tämä parisuhdetta kuormittanut haluttomuus, eihän se tavallaan minulta ollut pois, ettei mieli tehnyt.. mutta kun miehille ei tyrkytetä libidoa laskevia lääkkeitä niin epäsuhta on selvä. Myös mieliala oli jatkuvasti kuin PMS-oireissa. Kun lopetin pillerit, hiukset alkoivat lähteä ja naama räjähti ihottumalle ja näpyille. Nyt taistelenkin itseni kanssa, että kumman haluan: edes viikon pari hyvää mieltä kuukaudesta, seksuaalista halukkuutta vai kauniit hiukset ja ihon. Myös tämä vaikutus ulkonäköön nimittäin masentaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


enala kirjoitti:

Onko kenellekään kokemusta että pillereiden syönnin myötä menee alapää ikään kuin "tunnottomaksi"?
Seksi ei tunnu samalta kuin ennen vaan alkava nautinto ikäänkuin lopahtaa :(
Ennen kyllä sain ja tuntui isosti, mutta ne pillerit saivat pään sekaisin..ja ikää on jo 30-v, että ei voi olla muusta kuin pillereistä kiinni, mutta mitä kokeilisi seuraavaksi? Kokemuksia kenelläkään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu