Onko kenellekään kokemusta että pillereiden syönnin myötä menee alapää ikään kuin "tunnottomaksi"?
Seksi ei tunnu samalta kuin ennen vaan alkava nautinto ikäänkuin lopahtaa :(
Ennen kyllä sain ja tuntui isosti, mutta ne pillerit saivat pään sekaisin..ja ikää on jo 30-v, että ei voi olla muusta kuin pillereistä kiinni, mutta mitä kokeilisi seuraavaksi? Kokemuksia kenelläkään?
Yasmin ja tunnottomuus
3
1015
Vastaukset
- ....vaiva täällä
No minusta tuntuu vähä samalta, tosin eri pillerimerkillä. Tuntuu, että taukoviikolla löytyy sitä "intoa" ja "tuntoa"...siis ennen kuin aloittaa taas uuden laatan. Joo ja kiukkunen oon ku mitä kun napsin pillereitä, mutt tauko viikolla sekin laantuu. Kai se pitäs yrittää vaihtaa merkkiä, jos noi ongelmat vaikka häviäis.
- puutetta
Tuo johtuu luultavasti siitä, että pillerit syövät kehostasi testosteronin: testosteronilla on iso rooli naisen halukkuudessa ja genitaalialueen hermotuksen herkkyydessä. Vähemmän testosteronia, tunnottomammat hermot alapäässä. Pillerimerkin vaihto voi auttaa, mutta luultavasti kaikki e-pillerit vähentävät testosteronia merkittävästi - toiset enemmän kuin toiset. Jokin monista eri merkkien progestiineista voi toimia testosteronia lisäävästi, mutta testosteronin määrään veressä vaikuttavat muutkin tekijät kuin pelkkä progestiini. Siitä en tiedä, löytyykö mistään yhdistelmäpillereistä tuollaista progestiinia vai onko sitä vain jossain minipillereissä. Yasminin progestiini taas on varma antiandrogeeni: siksi sitä käytetään aknen hoitoon.
- Anonyymi
"Naisen sukuelimissä – emättimessä, häpyhuulissa ja klitoriksessa – on paljon androgeenireseptoreita. Kun veressä oleva androgeenimäärä vähenee, reseptorit eivät saa tarpeeksi ärsykkeitä ja naisen sukuelinten tuntoherkkyys vähenee. "
Minulla oli testosteronitasoja laskeva pilleri (Diane Nova) aknen ja hiustenlähdön takia. Seksuaaliset mielikuvat katosivat kokonaan ja klitoris tuntui muuttuneen täysin turraksi. Ihmettelin tätä, kun mikään ennen hyvältä tuntunut ei tuntunutkaan miltäämän. Vasta pillerit mielialaongelmien takia lopetettuani yhdistin, että e-pillerit taisivat olla syypää totaaliseen haluttomuuteen ja tunnottomuuteen. Pillerillä oli toki hyviäkin puolia, iho ja hiukset olivat loistavassa kunnossa. Miinuksena tämä parisuhdetta kuormittanut haluttomuus, eihän se tavallaan minulta ollut pois, ettei mieli tehnyt.. mutta kun miehille ei tyrkytetä libidoa laskevia lääkkeitä niin epäsuhta on selvä. Myös mieliala oli jatkuvasti kuin PMS-oireissa. Kun lopetin pillerit, hiukset alkoivat lähteä ja naama räjähti ihottumalle ja näpyille. Nyt taistelenkin itseni kanssa, että kumman haluan: edes viikon pari hyvää mieltä kuukaudesta, seksuaalista halukkuutta vai kauniit hiukset ja ihon. Myös tämä vaikutus ulkonäköön nimittäin masentaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1301916
- 1211385
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401160Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni601083Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v2831063- 491059
- 1381045
Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet94897Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58829Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?77826