Kieroutunut mieli

Kaikki olemme täällä saaneet lukea miten atet korostavat järkeä,mutta niin heikko on atet,kuin heikoin lenkki. Tämä teidän idolinne Rihard Dowkings todistaa itse Jumalan olemassa olon,mutta ei ymmärrä sitä. Alister Mcgrath todistaa hänen olevan väärässä ja Jumala on,on oikeassa.Voi olla,että Nooan tarina ei ole totta ja voi olla,että on totta. Ette pysty todistamaan mitään vääräksi. Jos kristinusko syrjäytetään tilalle tulee jotain todella pahaa.Kristinusko antaa rakkautta,mutta muslimiusko vain raakuutta ja sortoa. Tai tilalle tulee jo Jumalan pois heittämän kommunismin. Kaikki ei ole vielä oppineet tuntemaan Jeesusta,muttakun tuntee sitten tulee maailmanloppu.
15707
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

"Kaikki ei ole vielä oppineet tuntemaan Jeesusta,muttakun tuntee sitten tulee maailmanloppu."

Eikös Jeesuksen kannattaisi sitten pysyä tosi kaukana kaikista?

Äänestä

uskon täytyisi kokea uskonpuhdistuksia, enne kuin muslimit voivat elätä rauhassa. Olihan katolinenkin kirkko diktaattori aikoinaan. Jos joku väitti kirkon oppia vastaan, niin seuraavaksi oltiinkin jo polttoroviolla. Vaan eipäs uskonpuhdistajienkaan osuus ole ollut ruusuilla tanssimista.

Äänestä
  • Näistä syistä 500 vuoden aikana.

    Luther oli tosiaan vierivä kivi, mutta ei se ollut syyllinen katolilaisen uskonnon itsepuolustuksen rajuuteen ja muotoihin sinällään.

    Äänestä

kyllä kieltämättä huomaa, ettet juurikaan korosta järkeä.

Äänestä
  • on tämä :-) Voiko enää kohteliaammin ilmaista että "olet tyhmä".

    Äänestä

Siinä olet oikeassa ettei islam ole yhtään parempi vaihtoehto kristinuskolle.

Kommunismi ei ole aatteena huono, se vain ei tule ikinä toimimaan inhimillisistä syistä johtuen-fasismi seuraa aina yritystä.

Jos miettii millainen hirviömäinen suunnittelun ja rakentelun ihme se Nooan arkin olisi täytynyt olla verrattuna esim Caligulan aikanaan valmistuttamiin huvijahteihin(paljon suurempi yms) niin on pakko ihmetellä mistä Nooa löysi vaadittavat insinööri-ja rakennusvoiman sellaiseen Titanicin kokoiseen puualukseen jos kerran mieli sinne kaikki eläinlajit laittaa...puhumattakaan kuinka suuren maailmanrundin hän olisi joutunut tekemään saadakseen kyytiin kaikki pohjoisen, tropiikin ja arktisen luonnon eläimet...etenkään kun ne kaikki eivät kyytiin tulisi vapaaehtoisesti(tiikerit, virtahevot, krokotiilit, leijonat, myrkkykäärmeet jne.). Siihen työhänhän olisi mennyt ikä ja aika! Puhumattakaan laivanrakennuksesta!

Joten eiköhän se Nooan tarina olisi syytä ottaa enintäänkin vertauskuvallisesti?

Äänestä

kuin Platinkka joka todistaa että ateisteilta puuttuu jumaluusaisti ja sepuute on aivovamma.

Äänestä

Pelottavaa että vielä vuonna 2006 ihmiset kykenevät ajattelemaan noin. Sitä aina erehtyy luuelmaan että elämme kehittynyttä aikaa mutta uskovaiset ne palauttavat aina maan pinnalle:elämme edelleen keskiajalla, kaukana sivistyksestä. Voi tellus parkaa.

Äänestä
  • Sanoo mr provo itse! Akneteisti! :D :D :D Että naurattaa.....

    Äänestä

  • Provo!! kirjoitti:

    Sanoo mr provo itse! Akneteisti! :D :D :D Että naurattaa.....

    :D:D:D:D

    Äänestä

Miten niin atet? Ei "atet" ole ideologinen ryhmittymä joka muodostaa "ketjun" jossa voi olla heikointa lenkkiä. Todellinen henkeen ja vereen atte vastustaa juuri nimenomaan ideologista gategoriointia. Mitä kristinuskoon ja uskontoihin yleensä tulee niin ateistit vastustaa juuri sen valheen hyväksymistä todeksi jolla ihminen saadaan hyväksymään uskonto todeksi.

Jos et, kuka tahansa lukija ymmärtänyt", mitä tällä tarkoitin olet uskovainen.

Äänestä

Emme pysty todistamaan mitään vääräksi? Ei meidän tarvitsekaan, koska hihhulit itse eivät koskaan ole pystyneet todistamaan yhtään mitään. MITÄÄN todisteita jonkinlaisen jumala-olennon olemassaolosta EI KUKAAN KOSKAAN ole kyennyt esittämään. Siinä se ja todistapas tämä vääräksi!

(niin ja jonkinlaisen kirjoitustaidon opiskelu ei tekisi sinullekaan raukkaparalle pahaa. Jos kristinusko antaa tuollaisen kirjoitustaidon joka vain etäisesti muistuttaa suomen kieltä, niin pysyn mielelläni erossa siitä ja pidän ennemmin terveen järkeni!)

Äänestä

Kertoisitkos missä kohtaa R.Dawkins todistaa jumalan olemassa olon huomaamattaan?
Mm. Youtubessa on paljon pätkiä noista Dawkinsin tekemistä dokumenteista, onnistuisiko sieltä osoittaa tuo väittämäsi kohta?

>>>Ette pysty todistamaan mitään vääräksi.>Jos kristinusko syrjäytetään tilalle tulee jotain todella pahaa.>Kristinusko antaa rakkautta,mutta muslimiusko vain raakuutta ja sortoa.>Kaikki ei ole vielä oppineet tuntemaan Jeesusta,muttakun tuntee sitten tulee maailmanloppu.

Äänestä

Okei. Sitten toivonkin ettei Jeesuksenne tule.

En toivo maailmanloppua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Atet eivät onnistu kirjoitti:

Kaikki olemme täällä saaneet lukea miten atet korostavat järkeä,mutta niin heikko on atet,kuin heikoin lenkki. Tämä teidän idolinne Rihard Dowkings todistaa itse Jumalan olemassa olon,mutta ei ymmärrä sitä. Alister Mcgrath todistaa hänen olevan väärässä ja Jumala on,on oikeassa.Voi olla,että Nooan tarina ei ole totta ja voi olla,että on totta. Ette pysty todistamaan mitään vääräksi. Jos kristinusko syrjäytetään tilalle tulee jotain todella pahaa.Kristinusko antaa rakkautta,mutta muslimiusko vain raakuutta ja sortoa. Tai tilalle tulee jo Jumalan pois heittämän kommunismin. Kaikki ei ole vielä oppineet tuntemaan Jeesusta,muttakun tuntee sitten tulee maailmanloppu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu