Miksi Jumala hyljeksii

rationaalisuutta

Minkä takia Jumala haluaa ilmoittaa pelisääntönsä ikivanhojen suulliseen perimätietoon perustuvien myyttien kautta. Miksei hän voi ilmoittaa pelisääntöjään jollakin selvällä tavalla, jotta ne tulisivat joka ainoalle selväksi.

Nykyinen Jumalan harrastama syrjintä on erittäin haitallista, koska on muodostunut ateismia ja Raamattuun perustumattomia uskontoja.

Menettelytavallaan hän syrjäyttää kaikki pelkästään järkeen ja todisteisiin uskovat helvettiin, vaikka nämä saattaisivat olla hyviäkin ihmisiä, mutta he kuitenkin hylkäävät kristuksen, kun eivät löydä hänen olemassaololleen todisteita. Jumalan taas voi löytää uskomalla vaistoihinsa ja primitiivisiin tunteisiinsa. Näin pahatkin vaistojensa varassa elävät ihmiset voivat löytää kristuksen ja saavuttaa paratiisin.

Minusta edellisen kaltaisessa menettelytavassa ei ole minkäänlaista oikeudenmukaisuutta, koska nämä pelkästään järjen ääntä kuuntelemat tuomitaan kadotukseen. Tämän takia tuleekin mieleen, että nykyinen Raamattuun perustuva laki olisikin itse Perkeleen käsialaa. Olen alkanut epäilemään, että meitä ohjaakin täällä maan päällä ainoastaan yksin Perkele, joka pyrkii hävittämään puhtaan logiikkaan perustuvan järjen, koska oikeudenmukainen Jumala nimenomaan korostaisi järjen puhtautta ja ilmoittaisi itsensä olemassa olon kaikille, eikä ainoastaan tunteiden ja vaistojensa varassa eläville.

Raamatun mukaan siis koko Kiinan miljardikansa on syöstävä kiirastuleen, koska he eivät ole löytäneet kristusta, koska heidän vanhempansa eivät ole kuljettaneet heitä pienenä riittävän usein jumalanpalveluksissa. Kenen syy?

2

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Obs

      Se olis liian helppoa ja ketä sitten alistettaisiin. Uskonnot on huuhaata.

    • >>Minkä takia Jumala haluaa ilmoittaa pelisääntönsä ikivanhojen suulliseen perimätietoon perustuvien myyttien kautta. Miksei hän voi ilmoittaa pelisääntöjään jollakin selvällä tavalla, jotta ne tulisivat joka ainoalle selväksi.

      Olen ehdottomasti samaa mieltä. On jokseenkin absurdia vaatia esimerkiksi nykyihmisen mukautua täysin raamatun ilmoittamaan henkeytykseen kun siitä saa pienelläkin vaivalla maailman ristiriitaisimman opuksen. Toisaalla sitä ja täällä taas tätä. Eikä tuohon tarvita tietenkään vaivaa ollenkaan, pelkkä lukeminen siis riittää.

      Ainakin minä vaatisin kaikkeuden talouden hoitajalta sellaista opusta, jonka jokainen voi omaksua suhteellisen lyhyellä oppimäärällä ja ilman satojen tulkintojen mahdollisuutta. Itsehän noiden tulkintojen mahdollisuuden aikaan sai, kun keksi aikoinaan [tarinan mukaan] sekoittaa kaiken kansan kielet.



      >>Raamatun mukaan siis koko Kiinan miljardikansa on syöstävä kiirastuleen, koska he eivät ole löytäneet kristusta, koska heidän vanhempansa eivät ole kuljettaneet heitä pienenä riittävän usein jumalanpalveluksissa. Kenen syy?

      Tämä onkin mielenkiintoinen asia nimenomaan vartiotorniseuran kannalta. Yhtäältä se on kertonut moneen otteeseen milloin loppu tulee ja ennustellut sitä milloin millekin vuosikymmenelle tai vuodelle jo aikaa ennen meitä. Toisaalta se on suu vaahdossa toitottanut kuinka hyvä uutinen tullaan saarnaamaan maan ääriin, ja sitten tulee loppu (kuten toki raamattukin kertoo). Logiikka loistaa taas poissaolollaan kuin JYP:in pakki tontiltaan.

      Vartiotorniseuran totuuden levittämiseen tälläkin tahdilla menee vielä hyvät tovit vuosikymmenineen, jos ei satoineen, ja silti jaksetaan huutaa ihan just nurkan takana kyyhöttävästä väärän uskonnon tuhosta ja sitä kautta harmagedonista. Saahan sitä huutaa toki, mutta kuka siitä koskaan hyötyy yhtään mitään kun huudetaan väärää julistusta vuosikymmenistä toisiin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      75
      1758
    2. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      59
      1708
    3. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      337
      1467
    4. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      168
      1419
    5. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      67
      1290
    6. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      108
      1269
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      62
      1117
    8. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      60
      1099
    9. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      98
      1050
    10. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      57
      990
    Aihe