Jäänestoako

Kokematon dieselin omistaja...

Onko sellaisia kelejä Suomessa joissa tarvitsee käyttää jään estoa tai bensaa tai 2-tahti öljyä tankissa ?

12

2346

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EI,.

      JA TAAS EI..jos on kyse nykydiisselistä!

      • mikkix

        käytin diesel 100:aa, ja ei siitä ainakaan haittaa ollut, kun pärähti VAG-06 diesel käymään ilman esilämmityksiäkin.


      • vanhan omistaja mä vaan

        Entäs vanha...ajettu 300000 vm-95, turboton.
        Onko siitä 2-tahti öljystä muuten mitää hyötyä ?


      • vanhan omistaja mä vaan kirjoitti:

        Entäs vanha...ajettu 300000 vm-95, turboton.
        Onko siitä 2-tahti öljystä muuten mitää hyötyä ?

        Vanhoissa joskus on käytetty dieselin joukossa litra bensaa ja 2 dl 2-tahtiöljyä tankillisessa.

        Uusiin ei saa laittaa mitään. Eikä tarvi.


        Master Eq


    • .........

      tosin tällöin jätetään nakuttajat yöksi käymään

    • bensaa

      koska se pudottaa dieselin zetaani arvoa, eli syttymisherkkyyttä. Jos laitat pensaa dieseliin sekaan seuraa, että käynnistys huononee.

      • dieselpensaa

        autoni tankkiin tankattiin vahingossa muutama pensalitra, ei suostunut käynnistymään ennenkuin dieselpensa oli vaihdettu kokonaan.


    • neste.

      Älä turhaan rahoja jäänestoon laita, sitä litkua ei todellakaan tarvitse käyttää jos auto on huollettu säännöllisesti, eli polttoainesuodantin vaihdettu silloin kun pitää.
      Itse vaihdan/vaihdatan suodattimen joka syksy.

      Toinen tärkeä seikka on se että, tankissa on oikean laatuista polttoainetta, eli kun talvi lähestyy niin varmistu siitä että tankkaat talvilaatua ja kun vaihdat kesälaadusta talvilaatuun, niin aja kesälaatu mahdollisimman lopuilleen, kesälaatu heikentää talvilaadun suodattevuutta oleellisesti. Esim monilla etelä suomen asemilla myydään pitkälle talveen kesälaatua, tuudittautuen siihen että pääsääntoisesti nykyaikaisen kesälaadun suodattettavuus on -15, mutta jo -10 asteen pakkasessa ruvetaan lähestymään kriittistä rajaa.

      Bensan sekoittaminen dieselinsekaan on aika vaarallista touhua varsinkin pumppusuutin koneelle ja ylipäätään bensa saattaa vauriottaa ruiskutuspumppua tai jakajaa jos sitä sekoittaa liikaa. Dieselpolttoaineen yksi tehtävä on voidella polttoainejärjestelmää ja erityisesti pumppua ja suuttimia, bensa ei tätä voitelua suorita, vaan heikentää voitelua. Polttoaineen jäänestoaine heikentää myös voitelua mutta ei niin pahsti kuin bensa.

      2-tahtiöljyä on joskus suositeltu käytettävän talvilaadun kanssa voitelun parantamiseksi mutta, nyky polttoaineenseassa 2-tahtiöljyn käyttö ei ole suositeltavaa koska, kyseinen öljy ei välttämättä toimi niinkuin halutaan polttoaineiden lisäaineiden kanssa.

      Eli kun huollot on kunnossa ja oikeaa polttoainetta tankissa niin voit todellakin unohtaa kaikkien muiden aineiden käytön.

      • Jamppa1

        puhut, kiitoksia tästä. Eli nämä jäänestot on alkoholia ja täysin järjenvastaisia dieselissä. Bensakoneessa kun ei ole vedenerotinta, on joskus aiheellista sekoittaa vesi alkoholiin, jolloin se ei jäädy.

        Dieselissä on vedeneroitin, johon se vesi jää. Jos siihen sekoitetaan alkoholia, se kulkeutuu todennäköisemmin pumpulle ja suuttimiin. Ei hyvä.


    • syksyisin

      Mutta kuinka se nykyautossa onnistuu kun ei ole pohjatulppaa eikä imuvaihtajan putkeakaan saa ujutettua varmuudella alimpaan kohtaan?Väistämättä sinne kerääntyy vettä eikä sitä saa muuten pois kuin liuottamalla se lisäaineella polttoaineeseen.Ennen tätä kuuria luonnollisesti tyhjennetään jo mahdollisesti suodattimiin kertynyt vesi ettei sekin lähtisi enää tarpeettomasti kiertoon.Läpi talven ei ole mitään syytä käyttää lisäaineita varmuuden vuoksi.

      • Jamppa1

        sitä tankkia nyt sentään tyhjätä tarvitse. Se vesi mitä on naftatankissa, jää vedenerottimeen ennen pumppua. Nou hätä.


      • putkiin
        Jamppa1 kirjoitti:

        sitä tankkia nyt sentään tyhjätä tarvitse. Se vesi mitä on naftatankissa, jää vedenerottimeen ennen pumppua. Nou hätä.

        ennen suodattimiin ehtimistään.Valtaosa dieselien hyytymisistä toki johtuu liian kesäisestä p-aineesta mutta onpa sattunut vanhemmissa bensakäyttöisissäkin että putki todella on jäätynyt tukkoon.Sitä ei sitten pientareella korjatakaan vaan koko ajokki saatava sulamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3278
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      34
      2615
    3. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2248
    4. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      70
      2209
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2161
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      110
      2143
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      19
      1917
    8. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      61
      1884
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      19
      1763
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      86
      1622
    Aihe