Mielestäni uskonsisaria ja -veljiä...

kastekäsitys poikkeaisikin. Jos ollaan uudestisynnytty ylhäältä. esimerkiksi luterilainen uudestisyntynyt ja helluntailainen uudestisyntynyt.
5164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos ollaan uudestisyntyneitä?
Lapsikaste kun ei uudestisynnytä ketään, ei edes luterilaista, jos luterilainen on lapsikaste-uudestisyntynyt, niin hän todennäköisesti ei ole uudestisyntynyt, koska kaste ei uudestisynnytä, ei luterilaista, eikä helluntailaista. mitäs sanot ?

Äänestä
  • hieman selvennystä, jos on pelastusvarmuus sydämessä, joka sanoo, "Abba Isä", ollaan veljiä ja sisaria, olemmeko sitten missä seurakunnassa tahansa, tämä vain siksi, ettei taas tulisi tuomiota , kyllä luterilaisissa on uskovia siinä kuin muisakin kristillisssä yhteisöissä.

    Kaste vaan kun ei pelasta, ei kirkossa eikä helluntaiseurakunnassa.

    Siksi oliskin mielenkiintoista tietää, miten luherilainen KOKEE/kokenut uudestisyntymisen ihmeen, että voi sydämssään tietää ja kokea palstusvarmuuden, tuon iki-ihanan "Abba Isä" tuulahduksen ?

    Äänestä

Room 8:1 vahvistaa tuon aloituksesi, vaikka meitä jokaista syyttäjä ahdisteleekin.

En usko, että kukaan Kristuksen oma turvaa pelastuksensa mihinkään omiin tekoihin, eikä edes kasteisiinsa, vaikka se onkin eräs askel uskon kaidalla tiellä.
Siunausta sinulle olitpa sit minkä seurakunnan yhteydessä hyvänsä, sillä Kristuksessa olemme tosiaan sisaria ja veljiä.

Äänestä

kastamattomia uskovia? Ei taidettu tuntea, joten yhteys heidän kanssaan jäi varmasti vähäiseksi. Rohkeasti kasteelle vain, jokainen sellainen joka täyttää Pietarin saarnan ehdot.

Kuultuaan saivat piston sydämeensä ja sanoivat Pietarille ja muille apostoleille: "Miehet, veljet, mitä meidän on tekeminen?"
Pietari sanoi heille: "Kääntykää ja kastattakoon kukin teistä itsensä Jeesuksen Kristuksen nimeen syntien anteeksisaamiseksi, niin saatte Pyhän Hengen lahjan.
Sillä tämä lupaus kuuluu teille ja lapsillenne ja kaikille kaukana oleville, ketkä ikinä Herra, Jumalamme, kutsuu.

Äänestä

Minä kirjoitin juuri uudestisyntymiskokemuksestani Luterilaisuus-palstalle. Otsikko "Kerro kokemuksesi".
Mitäpä mieltä olet?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... ollaan, vaikka.. kirjoitti:

kastekäsitys poikkeaisikin. Jos ollaan uudestisynnytty ylhäältä. esimerkiksi luterilainen uudestisyntynyt ja helluntailainen uudestisyntynyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu