anoreksia, Siis heille kuuluu myös, korkeammat omavastuuosuudet sairauden hoidosta.
http://www.iltalehti.fi/terveys/200611285305223_tr.shtml
http://www.iltalehti.fi/terveys/200611285305223_tr.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
silloin olisi asiat kohdallaan.
Logiikkasi on aukkoinen. Mikäli otamme terveydenhoitoon mukaan "omavastuun" on sitä sovellettava tasa-arvoisesti kaikkiin tapauksiin. Siksi omavastuun puolelle jäävät myös esimerkiksi seuraavat tapaukset:
-karies
-kaikki urheiluvammat tai muut harrastusten yhteydessä saadut vammat tai sairaudet
-maksakirroosi
-aikuisiän diabetes ellei johdu raskaudesta (tosin raskauskin on yleensä oma valinta, joten en ole aivan varma miksi minun pitäisi maksaa siitä...)
-kaikki sukupuolitaudit paitsi raiskauksessa saadut
-kaikki alkoholin vaikutuksen alaisena saadut vammat
-kaikki liikenteessä saadut vammat, joissa poliisi katsoo vammautuneen olleen syyllinen onnettomuuteen
-kaikki tapaturmissa saadut vammat, joiden vakuutusyhtiö tai poliisi katsoo johtuneen vammautuneen omasta huolimattomuudesta
-kaikki lomamatkoilla saadut sairaudet
Ellei saatavilla ole muuta todistusaineistoa, lääkärin tulisi aina kuulustella potilas ennenkuin hoito aloitetaan, että voidaan selvittää johtuuko sairastuminen tai vamma potilaasta itsestään.
pitäsi mennä. miksi minun pitäisi maksaa kalliisti siitä että joku hölmöilee kännissä tai ei pidä itsestään huolta. ihminen on oman onnensa seppä.
ainoa onkelma tässä hyvässä ideassa on se että perustuslain mukaan kaikista täytyy pitää huolta joka tapauksessa.. joten se siitä.