MYYRÄKUUME

Kyselijä

En tiennyt minne muualle laittaa tätä viestiä, joten pistelen tänne ja toivon, että joku tietäväinen vastaa.

Epäilemme, että saimme mieheni kanssa myyräkuumeen makuuhuoneremontin yhteydessä. Kuumetta on molemmilla, ajoittain korkeaakin, mutta kumpikaan ei tunne oloaan sairaaksi tai kuumeiseksikaan. Väsyneitä olemme, mutta niin olisimme muutenkin, kun poika on saamassa uuden hampaan ja valvottaa. Selkäkipuja, pahoinvointia jne. on esiintynyt. Samoin päänsärkyjä.

Kysymys kuuluukin, kuinka vaarallinen myyräkuume on n. 1v pojalla, mikäli lapsemme on saanut tartunnan? Emme tiedä, onko lapsi sairastunut vai ei, hyvin todennäköisesti on, koska on pyörinyt lattialla remontin aikana. Koska meistä aikuisistakaan ei näe, että olisimme mitenkään sairaita, särytkin ainakin vielä aivan siedettäviä, emme osaa arvioida pojan tilaa. Ei ole itkuisuutta väsymysitkua enempää, hammasitku siihen päälle. Ei ole soveliasta kuumemittaria lapsen kuumeen mittaamiseen, mutta ei ole ainakaan vaikuttanut kuumeiselta, toisaalta: emmehän mekään tunne olevamme kuumeessa, mutta kun mittari niin väittää. Ihan samanlainen hulivili on kuin ennenkin.

Meidän on kai pakko käydä mittauttamassa pojan kuume terveysasemalla ja varmistaa missä mennään, mutta tahtoisin kuulla teidän kokemuksianne myyräkuumeesta.

7

1426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nhjuif

      Myyräkuume on noin pienelle kyllä vaarallinen. Aikuisillakin myyräkuume yleensä oireilee myös kovana päänsärkynä. Tästä tulikin mieleeni, että onko mahdollista että homepölyä on päässyt lentelemään ympäriinsä remontin yhteydessä? Oireenne kuulostaa kovasti homealtistumiselta.

    • varmuuden vuoksi

      Myyräkuume voi olla aikuisellekin vaarallinen, joten se ei ole leikin asia. Siihen liittyy usein myös virtsaamisen vähentyminen, lopulta se lakkaa melkeinpä kokonaan, mistä syystä sairaalahoito on välttämätön. Toivon tietenkin ettei teidän tapauksessanne ole kyse myyräkuumeesta.

    • skäribo

      myyräkuumetta, niin äkkiä lekuriin!

      Myyräkuumen jälkitaudit voivat olla vakavia. Moni myyräkuumeen sairastunut kärsii jatkossa munuaisten vajaatoiminnasta, tai joutuu jopa munuaisten siirtoon. Yksi myyräkuumeen jälkiseurauksista voi nykytiedon mukaan olla ykköstyypin diabetes.

      Jos olisi kyse minun perheestäni, niin olisin jo matkalla terkkariin!

    • myöski

      siihen oireita on myös näköhäiriöt,ja jäsenkivut,parempi tutkituttaa lääkärillä,että jos on myyräkuume niin siihen on olemassa lääkitys,meillä ainakin heti tiesi lääkäri mistä oli kysymys.
      miehelläni se oli ja hän joutui myös mittaamaan virtsan joka kerta ja myös juomisen mittaamaan ja joutui juomaan nestettä oli mitä oli niin n.3litraa päivässä,sen lääkityksen ajan.mutta kun sen sairastaa kerran niin ei voi tulla toista kertaa.

    • P-savolainen

      Ei myyräkuumeeseen ole lääkettä. Nestettä ja lepoa vain. Sairaalaan,jos kuume kova. Itse sairastin 5 vrk sairaalassa ja ei muita oireita ollut kuin kova kuume ja väsymys. Alkuoireita vain kova uupumus. Ei jäänyt jälkioireita, ehkä 4-5 ltr vettä/vrk auttoi.

    • Läheiseni-sairastui

      Myyräkuume on todella vaarallinen tauti! Munuaisoireet vievät nuoriakin ihmisiä helposti teho-osastolle. Läheiseni sairasti sen viime keväänä. Hänellä se alkoi kovalla päänsäryllä ja kuumeella. Kun päänsärky alkoi, niin hän oli jo 2 tunnissa huonossa kunnossa. Sitten tuli oksentelua ja voimattomuutta. Hän asuu yksin ja oli muun muassa mennyt yht´äkkiä voimattomaksi ja kaatunut lattialle. Kesti 3 tuntia ennen kuin hän pääsi ylös. Hän myös hoiperteli kuin olisi ollut kovassakin humalassa. (Ei siis ollut humalassa). Munuaiset kuitenkin toimivat ja hän ei joutunut sairaalahoitoon. Verikokeen tulokset tulivat kun hän oli jo paranemassa. Oireita kesti kaikenkaikkiaan 4-5 päivää ja hän alkoi olla entisellään vasta n 1-2 kuukauden kuluttua. Lääkäri sanoi, että "pääsi vähällä".

    • Anonyymi

      Selvisikö hän? Jäikö mitään vaurioita? 🤔

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      107
      6904
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4431
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3806
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3502
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3498
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      188
      3445
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2949
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2654
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      46
      2491
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1854
    Aihe