Onko yörautoja enää olemassa?
Jos ei halua tavallisia rautoja niin voiko ottaa yöraudat?siis niitähän pidetään vain yöllä..
vai onko ne jokinlaiset "viimeistelyraudat"? että ne otetaan käyttöön tavallisten rautojen jälkeen..
Yöraudat
11
8008
Vastaukset
- sara
mä sain yöraudat joskus 9vuotiaana(nyt 18v) mulle ei ees ehdotettu muita rautoja.pidin niitä 2vuotta joka yö.
- MP
Riippuu aivan täysin tapauksesta, millaiset ja milloin pidettävät oikkarit saat.
- kaiken kokenut
Raudat valitaan sen perusteella, millainen ongelma sulla hampaiden kanssa on. Esim onko puruvika, hampaat vinossa, rako hampaiden välissä... ei kaikkia vikoja saa korjattua yöraudoilla. Mulla itsellä oli ensin yöraudat, sitten kiinteät ja lopuksi vielä sellainen kitalakivehje eli aina sen mukaan missä vaiheessa hoito oli. Hammaslääkäri sen aina päättää.
- Susanne
No jos minulla on ylähampaiden kulmahampaat liian ylhäällä..siis etuhampaasta kolmas hammas.. siis kummatkin kulmahampaat. Niin voisinko saada yöraudat? jos sitä voi sanoa..jos hammaslääkäri vain osaa sanoa..mutta jos joku tietää niin kiitos..
- MP
Susanne kirjoitti:
No jos minulla on ylähampaiden kulmahampaat liian ylhäällä..siis etuhampaasta kolmas hammas.. siis kummatkin kulmahampaat. Niin voisinko saada yöraudat? jos sitä voi sanoa..jos hammaslääkäri vain osaa sanoa..mutta jos joku tietää niin kiitos..
..sanoa näkemättä tilannetta. Kyllä se lekuri on ainoa joka sen osaa sulle sanoa.
- kaiken kokenut
Susanne kirjoitti:
No jos minulla on ylähampaiden kulmahampaat liian ylhäällä..siis etuhampaasta kolmas hammas.. siis kummatkin kulmahampaat. Niin voisinko saada yöraudat? jos sitä voi sanoa..jos hammaslääkäri vain osaa sanoa..mutta jos joku tietää niin kiitos..
Mulla oli sama ongelma kuin sulla. Eli mä jouduin pitämään siihen vaivaan kolmea eri tyyppiä rautoja, yöraudat mulla oli ihan ekassa vaiheessa mutta ei edes kovin montaa kuukautta muistaakseni. Yöraudat oli kai sitä varten että niillä vedettiin poskihampaita taaksepäin niin että ne kulmahampaat saatiin sit mahdutettua väliin, mutta kiinteillä raudoilla ("telaketjut") ne vasta saatiin nätisti riviin. Olen pahoillani mut sulla on varmaan sama edessä :)
Joka tapauksessa - oli se sen arvoista !!!!!!!! Vajaa kaks vuotta kärsimystä mutta nyt on kauniit hampaat koko loppuiän, niitä usein kehutaankin.
- Säde
Mä sain kakarana yöraudat koska kasvavat leipähampaat "harotti" joka suuntaan. En tarvinnu muita rautoja ja nyt omistan kaksi siistiä hammasriviä. En tiiä voiko olla etten oo tarvinnu muita rautoja koska olin niin pieni ja hampaat kai vielä kasvo.
- ZukZuk
Mulla on tälläkin hetkellä yöraudat..Ja olen siis vasta lapsi
- xd
xddd tä viesti on vuodelt 03
- yörauta
mullakin on yöraudat vaik oon jo 16
- Vittuuttaa
Yöraudat on perseestä.. aamul helekatin iso jälki painaumasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422016- 621687
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331363Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26923Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696