avioliitosta

Voidaanko kirkollisina juhlapäivinä vihkiä avioliittoon? Siis esimerkiksi 2.2. tai 8.9.?
6515
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ort. kalenteri 2007 kertoo: Ortodoksisessa kirkossa ei vihitä avioliittoon joulupaaston loppupuolelta teofanian juhlaan saakka (12.12-6.1.), suuren paaton ja pääsiäisviikon aikana (19.2.-15.4.) sekä Herran Äidin paaston aikana (1.-15.8.).

Eli tästä päätellen mainitseminasi päivinä se on mahdollista.

Äänestä

ei vihitä avioliittoon joulupaaston loppupuolelta teofania juhlaan saakka 12.12-6.1. ja suuren paaston, suuren viikon sekä pyhän pääsiäisen ensimmäisen viikon aikana Tuomaan sunnuntai mukaan lukien sekä Jumalanäidin paaston ja Uspenie-juhlan aikana 1-15.8.

Kysyminäsi päivinä vihitään siis avioliittoon!

Äänestä
  • tuo 2.2. eli Kristuksen temppeliintuomisen juhla saattaa jonain vuonna ajoittua suuren paaston ajaksi, jos pääsiäinen on aikaisin. Silloin ei tietenkään vihitä.

    Äänestä

  • paitsi... kirjoitti:

    tuo 2.2. eli Kristuksen temppeliintuomisen juhla saattaa jonain vuonna ajoittua suuren paaston ajaksi, jos pääsiäinen on aikaisin. Silloin ei tietenkään vihitä.

    joka meidän kalenterimme mukaan on 22.3 on mahdollista, että 2.2 on jo paasto.

    Äänestä

  • Serafima kirjoitti:

    joka meidän kalenterimme mukaan on 22.3 on mahdollista, että 2.2 on jo paasto.

    Ja seuraavan kerran pääsiäinen osuu aikaisimpaan mahdolliseen ajankohtaan vuonna 2285, joten kovin usein emme koe tuota tilannetta.

    Äänestä

  • tarkistin asian kirjoitti:

    Ja seuraavan kerran pääsiäinen osuu aikaisimpaan mahdolliseen ajankohtaan vuonna 2285, joten kovin usein emme koe tuota tilannetta.

    että Marian ilmestyspäivä 25.3. osui suureksi perjantaiksi. Tämä on todella harvinaista, kuulemma vain kerran 550:ssä vuodessa on näin, mikäli muistan oikein. Ensi vuonna on muuten gregoriaaninen ja juliaaninen pääsiäinen yhtä aikaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tiedä en kirjoitti:

Voidaanko kirkollisina juhlapäivinä vihkiä avioliittoon? Siis esimerkiksi 2.2. tai 8.9.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu