ja mietin että miksi? Mitä syytä Venäjällä olisi hyökätä Suomeen, paitsi siksi että joku muu maa yrittäisi ensin hyökätä Venäjälle Suomen kautta. Tietääkseni Suomi ei ole uhkaamassa Venäjää mitenkään, että tarvitsisi ruveta sotimaan. Ja jos Suomi osaa säilyttää fiksut välit Venäjän kanssa, niin ei tarvitse koskaan alkaakaan. Tosin suomalaisten fiksuudesta voi olla kyllä montaa mieltä, kun saivat Suomen venytettyä eu:kin. Eli jos sota joskus tulee, niin suomalaiset saavat syyttää vain ja ainoastaan itsään siitä, ettei osaa ylläpitää hyviä suhteita vaan sekoittavat suhteeseen natot ja eeuut. Jos ei kansa osaa pitää itse itsestään huolta, niin sellainen kansa joutaa pois maanpäältä.
Täällä ollaan
hirveästi menossa natoon
5178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
natoon täällä, päinvastoin. Suomalaisista natoa kannattaa vain noin 26% ja hekin ovat vain median uhreja.
Mutta onko kansalla siihen mitään sanomista, jos siitä ei äänestetä, niin kuin ei äänestetä eu:n perustuslaistakaan? Aina löytyy tarvittava määrä pöllöjä tekemään joku typerä päästös, mistä toiset saavat kärsiä. Vaikka nyt tämä kuorma-autojen kaventaminen parilla sentillä (lieneekö tullut jo voimaan?). Joillekuille tulee siitä varmaan hyvät maksut maksettavaksi, mutta mitäs ne herrat siitä välittää. Ei mene omasta kukkarosta..
Älä suotta murehdi moisia asioita, johin itse et millään tavalla voi, etkä pysty vaikuttamaan.
Tein itse samoin, kunnes mieheni herätti mut tähän todellisuuteen.
Venäjä ei ole uhka suomelle. Suomea vain pelotellaan aina venäjällä.
Nato ei meitä pelastaisi, se on varmaa.
Lähdetään täältä kukin vuorollaan sitten, kun aika on.
HYVÄT JA REIPPAAT JATKOT, ÄLÄKÄ MUREHDI!!!
Kyllä suomi pärjää.
ei kuulu luonteeseeni. Ü Ihmettelen vain että miksi ihmiset kuvittelevat Venäjän olevan Suomelle uhka ja että nato jotenkin auttaisi Suomea.. paitsi tietysti jos on oma lehmä ojassa ja niitähän sillä on monta. Ü
samaa mieltä.
Kaiken lisäksi natottajat luulevat ottavansa Karjalan takaisin.