Pellaminen on ainakin minulle vain hauskaa. Jännitys, jonka siitä saa riittää ainakin minulle enkä katkeroidu kauheasti enkä yritä saada tappioita takaisin hirvittävällä riskillä. Itse käytän pitkävetoihin noin 20 euroa viikossa, joka tuntuu vähäiseltä summalta verrattuna joihinkin tällä palstala pyöriviin. Tykkään enemmänkin antaa päteviä vihjeitä muille pelureille... ( KTS. TÄMÄN PÄIVÄN VIHJEET )
PELAAMISESTA JA PELIONGELMISTA
NAAKKURI
5308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
paljonko nämä sadoilla ja tuhansilla euroilla pelaavat todellisuudessa panostavat! Olisithan sinäkin voinut hehkuttaa, et laitoit voittoriviin 100 € panostuksen ja voitit melkein tonnin.
Mie pelaan kans noin 20-30 € viikkobudjetilla. Ei sitten kauheasti harmita, jos ja kun rivit menevät pieleen. Sitä paitsi parhaat (satojen eurojen) voitot olen saanut muutaman euron rivillä. Tietysti jälkeenpäin harmittaa, että olsi pitäny laittaa enemmän...
Silti tuntuu, että euroaikaan siirtyminen on sokaissut pelaajatkin; euro=markka.
Tulee pelattua päivittäin useilla kympeillä/muutamilla satasilla. Lähinnä kyllä singlekohteita, joten vaikka yksi menisikin huti niin toisen pitäisi tuoda suunnilleen omat pois. Parhaillaan kun kaikki osuvat niin voittoa tulee hyvin.
Panoksen kasvattaminen tappioiden saamiseksi takaisin ei ole koskaan järkevää. Paras tapa on pelata lähes poikkeuksetta joillakin peruspanoksilla tai nostaa ja vaihdella panosta hyvän kohteen sattuessa tielle. Järjettömättät tonnin panokset eivät ole kovin järkeviä.
Paras tapa vedonlyönnissä on pelata ns. ylikertoimia. Joku voi kysyä että mitä sillä on merkitystä pelaako kertoimella 1,70 vai 1,80 jos kuitenkin pelaa? 1. Laskennallisesti ylikertoimilla pelaamisen pitäisi olla kannattavaa. 2. Jos on pelannut pitempään niin huomaa että yllättäen ne ylikertoimet tuntuvat osuvankin paremmin (siis osuvat useammin koska odotusarvo on suurempi kuin kerroin).
eli kerroin 2500-3000 ja panos 1 Euro. Tarkoitus on voittaa nettona 300000 euroa seuraavan puolen vuoden aikana ja tulla miljonääriksi vuodessa.
Ilmoitat pelaavasi ylikertoimia, ok, se on hyvä asia.
Mutta sitten tuleekin muutam vaikeampi kysymys, katsotaan vastaatko?
- Mihin sarjoihin lasket %:t
- Mitä asioita painotat pohjatyössä
- Missä on seurantasi?
Omasta mielestäni jokainen pelaa itselle sopivalla kassalla, on se sitten iso/pieni, tärkeintä on pitää seurantaa kaikista vedoista, ja seurata palautus%:a, se ratkaisee tuloksen, eli alle 100 pal%, olet häviöllä.
Muistutuksena pal% lasku
lunastettu :pelattu € x 100 = Palautus%
Täytyy sanoa ensiksi etten pelaa niin ammattimaisesti kuin jotkut pelaavat. Enemmänkin harrastuspohjalta, vaikka pelaankin päivittäin.
En laske mihinkään sarjoihin prossia. Käytän lähinnä eri sivuilta otettuja prossia arvioinneissa mukana. Todennäköisesti saattaisin harjoitella laskemaan, jos tietoja ei olisi valmiiksi saatavilla netistä. Prossat eivät ole kyllä ainoa peruste pelaamiselle, vaikka niiden merkitys onkin tärkeä.
Seuraan urheilua ja urheilutuloksia päivittäin joten pystyn siltäkin pohjalta ennustamaan joukkueiden voimasuhteita.
Pidän tilastointia omista vedoistani itselläni. Jos vihjaan jotakin kohteita eri sivuilla niin pidän myös niistä seurantaa.
Tällä hetkellä pidän yllä ns. päiväseurantaa eli pidän ylhäällä eri bookkereiden tilitietoja ja päivitäin ne päivittäin. Näin pysyy koko ajan ajantasalla paljonko on rahaa mennyt/tullut.
Bookkereilta lasken myös kuukausittain meno/tuloarviot joiden kautta pystyy laskemaan tarkemmin palautusprosentin. Vetoja kun ei tule aina kirjattua erikseen ylös (vaikka olisi toki parempi idea kirjoittaa ne).
Suurin ongelma on tällä hetkellä panostuksessa. Oikeanlainen panostus on vielä vähän hakusesessa ja panostan ns. mieleni mukaan käyttäen tiettyä minimi/maximipanosta. Pitäisi ehkä tutkia tuota kellyn kaavaa ja katsoa millä tavalla se toimii omissa tarkoituksissani ja sitten jonkinlaista vakiopanosta sen lisänä esim. 5-10€.
Palautusprosentti on tässä se tärkein asia. Tällä hetkellä se on tukevasti plussalla, mutta tarkoitus olisi saada sitä ylemmäksi tai pysymään samoissa lukemissa ~120% tietämillä.