Autoverolle valmistellaan täyskäännöstä

173291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Esitän että kehäkolmosen sisäpuolella asuvien autoveroa kiristeään 5 kertaa ja täällä syrjäseudulla asuvilta poistetaan kaikki ylimääräiset autoiluun liittyvät maksut.

Äänestä
  • Taitaa verokertymät syrjäseudulla kasvaa. Itsellä voi olla kannattavaa siirtää kirjat kuusamoon skimbamökille ja pitää kantakaupungin asunto "kakkosasuntona". Pääomatuloista, kun ei mene kunnallasveroa, joka kuusamossa stadia korkeampi.

    Äänestä

Tekstissä esiintyvä LVM:n kaveri kertoo verotusperusteista mm. että maksuihin vaikuttaa se millä ajat, esim. vaarallisesta citymaasturista maksat enemmän.

Meneekö se nyt sitten tulevaisuudessa siten, että joku taho määrittää jonkun keksityn luokan ajoneuvolle ja maksut menevät sen mukaan.

Päästöperusteista ei enää varsinaisesti puhuttu mitään. Hirveätä tuubaa.

No, kannattaa tulevaisuudessa ostaa ennemmin iso V8 sittari pikkumoottorisen sijaan, kun kerran maksut perustuvat johonkin keksittyyn ja hatusta vedettyyn ajoneuvoluokitukseen.

Äänestä
  • eli GPS paikannukseen liittyvä verotus? On se hyvä että isoveli valvoo ja Suomen kansalaisilta nypitään viimeisetkin yksityisyyden rippeet pois??? Mehän elämme jo lähes Orvellilaisessa yhteiskunnassa. Ei taida olla kansaa, jota valvotaan viranomaisten taholta yhtä tehokkaasti kuin Suomalaisia. Tai ehkä sittenkin pohjois-koreassa?

    Äänestä

  • niih, ne sittarit saattaa tuntua vaaralliselta niille, jotka liukastelevat 20 vuotta vanhoilla lintoilla niiden keulaan.

    On tietenkin aivan selvää fysiikan lakien perusteella että suurempi massa jyrää pienemmän, mutta muuten tuo sittareiden ns. vaarallisuus on vain ja ainoastaan kateellisten panettelua.

    Ota nyt tästäkin artikkelista selvää että onko sen tarkoitus kiinnittää huomiota johonkin seikkaan jotta jokin toinen jäisi vähemmälle huomiolle.

    Suurin uhkahan autokaupalle on uusien autojen tuonti, ja siitä keskustelu saadaan vaikenemaan kun jappastaan tuhansilla viesteillä vanhojen autojen verotuksesta.

    Katsokaa aken sivuilta tilastot uusien yksittäin tuotujen autojen määrän kehityksestä:

    Niistä voi laskea sitten yksittäin tuotujen osuuden uusien autojen määrästä vuosittain:

    vuosi   yksittäisen osuus %
    2001   1,9
    2002   2,2
    2003   2,4
    2004   3,3
    2005   3,8

    Kasvusuunta näyttää pahalta autokauppiaiden puolesta...

    Äänestä

  • kohta joulu on... kirjoitti:

    niih, ne sittarit saattaa tuntua vaaralliselta niille, jotka liukastelevat 20 vuotta vanhoilla lintoilla niiden keulaan.

    On tietenkin aivan selvää fysiikan lakien perusteella että suurempi massa jyrää pienemmän, mutta muuten tuo sittareiden ns. vaarallisuus on vain ja ainoastaan kateellisten panettelua.

    Ota nyt tästäkin artikkelista selvää että onko sen tarkoitus kiinnittää huomiota johonkin seikkaan jotta jokin toinen jäisi vähemmälle huomiolle.

    Suurin uhkahan autokaupalle on uusien autojen tuonti, ja siitä keskustelu saadaan vaikenemaan kun jappastaan tuhansilla viesteillä vanhojen autojen verotuksesta.

    Katsokaa aken sivuilta tilastot uusien yksittäin tuotujen autojen määrän kehityksestä:

    Niistä voi laskea sitten yksittäin tuotujen osuuden uusien autojen määrästä vuosittain:

    vuosi   yksittäisen osuus %
    2001   1,9
    2002   2,2
    2003   2,4
    2004   3,3
    2005   3,8

    Kasvusuunta näyttää pahalta autokauppiaiden puolesta...

    Eiköhän se vaarallisuus perustu ihan tilastotietoihin, taisi viikon sisään Aamulehdessä olla asiasta jotain. Syy perustuu mukaan pariin seikkaan:

    Korkealla olevan painopisteen vuoksi ajo-ominaisuudet eivät voi olla samaa tasoa, kuin vastaavan luokan henkilöautoilla.

    Nelivedon tuoma pidon tunne, liukkautta ei havaitse kuin vasta mutkassa tai jarrutuksessa, joissa nelivedosta ei ole pitoapua. Myös se massa antaa lisää vakauden tunnetta.

    Kateellisten panettelu perutuu siihen, että todellisuudessa maasturin tarve on paljon harvinaisempaa, kuin autoja on liikenteessä.

    Äänestä

  • kuitusen märkäuni kirjoitti:

    eli GPS paikannukseen liittyvä verotus? On se hyvä että isoveli valvoo ja Suomen kansalaisilta nypitään viimeisetkin yksityisyyden rippeet pois??? Mehän elämme jo lähes Orvellilaisessa yhteiskunnassa. Ei taida olla kansaa, jota valvotaan viranomaisten taholta yhtä tehokkaasti kuin Suomalaisia. Tai ehkä sittenkin pohjois-koreassa?

    Riippuu miten tietoja kerätään mutta itseäni ainakin houkuttelisi ajatus, että auton käytöstä voitaisiin kerätä verot, vakuutusmaksut yms. todellisen käytön mukaan. Kannustaisi hiukan paremmin kulkemaan työmatkan tai vaikka keskustassa käynnin polkupyörällä tai julkisilla oman auton sijaan, jos säästöä kertyisi vähän enemmänkin kuin polttoaine- ja huoltokulut.

    Nykyisellään kun esim. vakuutuksissa on minimi seisonta-aika kuukausi, on auto käytännössä pakko pitää koko ajan vakuutuksissa. Jos minimi seisonta-ajan saisi tekniikan keinoin edes yhteen vuorokauteen, jäisi autokin jo paljon helpommin aamulla kotiin. Tähän jos vielä lisätään käyttömaksut sun muut, alkaa se polkupyörä tai linja-auto olla jo todella houkutteleva vaihtoehto.

    Nykyisellään jos vajaan kymmenen kilometrin työmatkani polkaisen fillarilla, säästän vain pari hassua euroa - hyvä jos sitäkään - päivässä. Ei oikein kannusta jättämään sitä autoa kotiin.

    Keskustassa asiointi täällä Tampereella kannattaa kyllä jo nytkin hoitaa linja-autolla. Matkakortilla maksettuna yhdensuuntaiselle matkalle tulee hintaa 1,40 € eli edestakaiselle 2,80 €. Omalla autolla kulkiessa kuluu parkkimaksuihin ja polttoaineisiin enemmän. Eikä tarvitse etsiä sitä parkkipaikkaa ja toisenkin tuopin voi halutessaan tilata huoletta. :)

    Äänestä

  • kuitusen märkäuni kirjoitti:

    eli GPS paikannukseen liittyvä verotus? On se hyvä että isoveli valvoo ja Suomen kansalaisilta nypitään viimeisetkin yksityisyyden rippeet pois??? Mehän elämme jo lähes Orvellilaisessa yhteiskunnassa. Ei taida olla kansaa, jota valvotaan viranomaisten taholta yhtä tehokkaasti kuin Suomalaisia. Tai ehkä sittenkin pohjois-koreassa?

    tuo märkä uni on erään marketin exkassan keksimä.
    Nykyään tuo kaksijalkainen tunnetaan paremmin liikenneministerinä.
    En ole kovinkaan vakuuttunut ministerien tasosta yleensäkään, vähiten veroasioissa.

    Autoveroasioita käsitellään parasta aikaa eikä tuolliset esitykset ole ollut esillä.
    Keväällä 2007 saadaan kuulla minkälainen tekele saadaan aikaiseksi.

    Mielenkiintoista alkaa olla nuo monimerkki autoliikkeet Suomessakin. Jalonen on yleensä haistanut uudet tuulet parhaiten ja uskonkin siihen että uusien autojen osalta 2008 alkaen on
    luvassa muutoksia. Tätä tukee myös kuulumiset Saksasta.

    mm. Saksa ja Ruotsi on ilmoittanut ajoissa uudet päästöperusteiset verot. Suomen esityksestä ei ole tihkunut tietoa mutta tänä vuonna ne olisi julkaistava EU:lle. Kiisseleiden hiukkaspäästö ohjema rajoituksineen tulikin jo julkisuuteen.

    Äänestä

Jos tuon artikkelin tiedot pitää paikkansa on hankeessa kyse vaalikarjan harhauttamisesta. Voiko joku tosissaan uskoa että nyt sitten pystyttäisiin yhdelläkertaa pistämään liikenne ja autoveroasiat kuntoon!! Mistä se viisaus mahtaakaan nyt yhtäkkiä löytyä kun asian kanssa on painittu 1/2 100 vuotta meidän kaikkien tuntemin tuloksin.

Autovero (hankintavero) kerrolla pois kaikki muu on täyttä p.......

Äänestä
  • suulla ei puhuttu artikkelissa sanaakaan, joten haihattelusta on kysymys.

    Äänestä

vain kiinnittää kansalaisten huomio johonkin kaukaisuuteen että saadaan rauhassa jatkaa LAITTOMUUKSIEN ja VÄÄRYYKSIEN TEKEMISTÄ!
Silkkaa SONTAA koko juttu - elleivät sitten hyvin pian ilmoita "yön yli" tapahtuneesta radikaalista muutoksesta.

Äänestä

...KURAPASKALTA KOKO TOUHU!

En ole mitenkään pessimistinen POSITIIVISEN autoverolakimuutoksen suhteen mutta!

En Usko että Känsänedustajillamme, Hallituksella, Virkamiespelleillä (kuten H.Kuitunen) on Älyä, Kykyä, Halua, Intoa yms. muuttaa autoverolakia.

Kuka saatana on muka ehottanut että pistetään koko systeemi uusiksi? Vittu siinä kävisi kuitenkin sillälailla että kaikkien muiden verojen lisäksi tulisi tiemaksut. Autoverohan pitäisi poistaa silloin. Mutta kun sitä on "väliaikaisesti" kannettu vuodesta 1958 niin eihän jumalauta sellaista Perinnettä voi muuttaa. SF = Soviet Finland.

Jos eivät osaa/halua laittaa edes tuontiautojen verotusta kuntoon, niin MITEN sitten osaisivat uudistaa koko paskan?

Kyllä taas nousi vitutuskäyrä niin ettei veri kierrä, prkl!

Äänestä

Tama n.k. "uutinen" on varman tiedon mukaan taysin hatusta vedetty liike jolloin saadaan massat taas hiljaiseksi vaalien alla kun uskotellaan etta jotain hyvaa on tulossa.

Mitaan tallaista uudistusta ei todellakaan edes suunnitella. Eika sellaista ole mahdollista edes suunnitella, viela vahemman toteuttaa, niin kauan kun Kuitunen pitaa tahtipuikkoa.

Suuri muutos on jo Suomessa se, etta Kuitunen taipuu ja pitkan taistelun jalkeen EUn kanssa kuukausivahennys muutetaan 0,8% yhteen kokonaiseen prosenttiin (1%).

Mitaan uutta ei ole tulossa uskokaa jo. Jotain ihme neukkusaantoja autojen lavojen pituudesta muokataan vahan, ja sita etta kuinka auton "prosentteja" kanta-autosta lasketaan kun korjataan autoja uusilla osilla. Verhoilu ei enaa lasketa :-) Eiko olekin uskomaton "uudistus" autoveroon! Ajatella, etta maailmassa on maa joka kayttaa virkamiestyovuosia miettimaan jos auton verhoiluu kuuluu laskea kun katsotaan onko auto uudistettu niin etta siita pitaisi kantaa uusi autovero!

Äänestä
  • Ainoa kohta jossa on totuutta on "Autoilun verotusta ei ole tarkoitus kiristää muutoksen yhteydessä."
    "Meillä autoverotus on jo niin kovaa, että se ei ole mahdollista."

    Tällainen Isoveli-valvoo systeemi on teoriassa kyllä mahdollista. Käytäntö on kokonaan toinen juttu.

    Pitäisin tätä teknofriikin päiväunena. Tarkoituksena siirtää huomiota pois päivän kysymyksistä luomalla illuusiota jostakin "muka tulevasta", Hah!

    Äänestä

Suunnitelmissa on ajosuoritteeseen perustuva verotus jossa huomioidaan päästöluokat.

Alkuperäinen tavoite oli ottaa käyttöön 2008, joten 2012 lienee sumutusta ja autokaupan rauhoittelua.

Ajoneuvosuoritteen määrittämisen toteuttamista varten on käynnistetty ja käynnissä useita projekteja. Tutkitaan mm. GPS -paikannusta a´la Saksan raskasliikenne, elektroonista rekisterikilpeä jne...

Nykymuotoisen autoverotuksen joutsen laulu on jo pitkällä.

Äänestä

Mutta eikö tämä kaikki toteutuisi just polttoaineen hinna oikealla määritykselle. Olis varmaan liian yksin kertaista ja liian yksinketainen menetelmä ei kuulu suomalaiseen politiikkaan/verotukseen. Varsinkaan, jos autoilusta on kyse.

Äänestä
  • Lipposlovakia-Kuituslandia haluaa olla teknologisen kehityksen etunenässä. Sen saavat tuta seuraavaksi karvaasti vähäväkisimmät ja vanhimmat kun pakolla otetaan köyttöön ihan uutta DIGI-ihanuutta! Teoriassa hieno homma, mutta toteutus kusee pahemman kerran ja TAAS KANSALAISIA SILMILLE!!
    Jos autoverotuksessa toimittaisiin järkevästi, niin nykyinen autovero poistettaisiin mahdollisimman nopeasti ja polttoaineisiin lisättäisiin "tilapäisesti" sen verran veroja kuin VM tarvitsee. Sitten kun orwellilaiset vakoilusysteemit olisivat JÄRKEVÄN HINTAISIA ja riittävän luotettavia, voitaisiin verotuksen painopistettä siirtää HALLITUSTI ja kohtuukustannuksin toisaalle - jos halutaan. Itse en tiedä mitään yksinkertaisempaa, toimivampaa ja halvempaa käytön verotustapaa kuin polttoaineisiin sisältyvät verot.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Esko Epäkesko kirjoitti:

http://www.tekniikkatalous.fi/doc.te?f_id=1074392&s=u&wtm=tt-30112006

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu