Mannertenvälisen nahjuksen Matti Vanhasen pääministeriys ja erityisesti sen myötä Suomen EU-puheenjohtajuus on ollut kulkua katastrofista aina pahempaan katastrofiin.
Vanhasen takia EU:n ja Venäjän huippukokous epäonnistui. EU:n ja Turkin neuvottelut ajautuivat myös Vanhasen takia umpikujaan.
Kukaan suomalainen poliitikko ei ole saanut yhtä paljon vahinkoa aikaan kuin Matti Vanhanen.
Kaikki merkittävät EU:n kehittämiseen liittyvät asiat jäävät nyt Saksan puheenjohtajakaudelle.
Tässä nähdään miten käy, kun Suomen pääministerinä on kielitaidoton kansainvälisiä asioita osaamaton tampio.
Onneksi sentään ulkoministeri on taitava. Näin heinäkuinen Libanonin kriisi hoidettiin mallikkaasti.
Vanhanen epäonnistunut EU-puheenjohtajana
7
217
Vastaukset
- TrueInformer
Vanhanen to test waters in Ankara
http://www.turkishdailynews.com.tr/article.php?enewsid=60634
Finnish Prime Minister Matti Vanhanen is to arrive in Turkey today to meet with his Turkish counterpart, Recep Tayyip Erdoğan, a key visit which comes after the European Commission's early recommendation for the partial suspension of Ankara's membership negotiations.
The talks between Erdoğan and Vanhanen, whose country holds the European Union's term presidency until the end of December, will focus on the future of Turkish-EU talks.
VANHANEN:''TÜRKİYE’NİN ÜYELİĞİNİ TEŞVİK EDİCİ ADIMLARI ATMAYA DEVAM ETMEK ZORUNDAYIZ''
AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn
http://www.barisgazetesi.com/?newsid=2999&category=3
Sanal müzakere
AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, düzenlediği basın toplantısında bazı ülkelerin engellemeleri nedeniyle Konsey bünyesinde aylardır "ilan edilmemiş bir grev" yaşandığına dikkat çekerek "sanal müzakere" ortamından bahsetti. Rehn, tavsiyenin teknik çalışmaları biten başlıklarda ilerleme kaydedilmesini sağlayabileceğini savundu. Bu başlıklar ise ekonomi ve para politikası, işletme ve sanayi politikası, mali denetim ile eğitim-kültürden oluşuyor.- TrueInformer
No mitäpä tuo nyt sitten on.
Samalla tavalla oli Vanhasen Varsovan vierailukin etusivun uutinen, vaikka mitään ei saatu aikaan.
Matti Vanhanen ei saa mitään aikaan Ankarassa kuten ei saanut Varsovassakaan. - TrueInformer
TrueInformer kirjoitti:
No mitäpä tuo nyt sitten on.
Samalla tavalla oli Vanhasen Varsovan vierailukin etusivun uutinen, vaikka mitään ei saatu aikaan.
Matti Vanhanen ei saa mitään aikaan Ankarassa kuten ei saanut Varsovassakaan.Kansainvälinen politiikka vaatii sitkeyttä, sitä Vanhasella on. Kyllä Puolan ja Venäjänkin lihakiista saadaan vielä ratkaistua.
Muista harjata hampaat ja mene ajoissa nukkumaan. - TrueInformer
TrueInformer kirjoitti:
Kansainvälinen politiikka vaatii sitkeyttä, sitä Vanhasella on. Kyllä Puolan ja Venäjänkin lihakiista saadaan vielä ratkaistua.
Muista harjata hampaat ja mene ajoissa nukkumaan.Matti Vanhasen saavutukset kansainvälisessä politiikassa ovat puhdas nolla (0).
Vanhanen sitä paitsi edustaa vieläpä tätä "pannaan pää pensaaseen ja ollaan niin kuin ei oltaisikaan" kepulaisuutta, jossa ei edes ymmärretä missä EU:n päätöksenteko on.
- noin paljon?
Känä - tuo oikeistososialisti ja SMP:läinen henkinen onanisti.
- Vatu Tanhanen
Vanhanen on perusluuseri, jota ei kukaan voi väittää älykkääksi. Vanhanen pystyy metsästämään naisia netissä ja lähettämään seksistisiä tekstiviestejä.
Mies, joka kävi lukion kaksi vuotta per luokka ja sen jälkeen vetelehti yliopistossa 15 vuotta, ei sovi vastuullisiin tehtäviin. Sen Vanhanen on osoittanut.- OLE KÄYNYT
MINKÄÄNLAISTA KOULUA,OLET PERUSLUU SERI KÄNÄ
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka522313Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1081675Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181