Kastekäsitys. Minusta Luterilainen, siinä on koko paketti Armosta, ei kysellä tekojen perään .Meidän puolesta Kristus ei kuollut turhaan ,meille kelpaa hänen armonsä, se riittää.
Mikä on Armollisin
Jalo Mieli
179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kaste ilmaisee tahdon
Lapsikasteessa vanhemmat ilmaisevat tahtonsa, toiset vain tahtonsa antaa nimen lapselle, jotkut tahtonsa, että lapsi saisi tulla jumalanlapseksi.
Millä tavalla tullaan jumalanlapseksi? Raamattu
antaa tuohon selkeän vastauksen: Henkilö, joka ottaa Jeesuksen vastaan (Joh.1:11,12). Jumalan armoa on se, että pelastus on jo valmistettu
Jeesuksessa. Tästä huolimatta taivas odottaa, että ihminen ilmaisee tahtonsa. Kasteelle tulo on
tässä suhteessa selkeä tahdonilmaisu.
Jos sinulle on epäselvää odottaako taivas mitään ihmiseltä itseltään, lue seuraavat Raamatun kohdat: Room. 10:9,10, 2. Kor. 5:19,20, Ilm. 3:20, 12:11. Armoa on se, mitä Jumala on tehnyt puolestamme. Kaikkea hän ei tee puolestamme. Hän ei sano puolestamme: Tahdon. Sitä odotetaan meiltä.