Keskustan varapuuhanjohtaja Kiviniemi (kesk) ilmoitti oman Sipoon ryöstön hyväksyvän kantansa Keskustan kantana.
Kansanedustaja Kaikkonen (kesk) oikaisi asian ja kertoi, että Keskustassa on kuitenkin kannatusta päinvastaiselle kannalle - mikä muuten lienee enemmistönä Keskustassa kuntien ja asukkaiden itsenäisen demokratian kannalta.
Mikähän siinä on, että Keskustan naisilla ei tahdo oikein asiat pysyä hanskassa vaan törttöilevät kuin arja-alhot(sd) tai tanjakarpelat (kesk, ai niin se onkin kepu).
Kiviniemen lausunnon syy on enemmänkin vaaleihin liittyvää harmauden poistoa - tyrkyn tyrkyn!!
Kiviniemen oma mielipide pääsi ankaksi
8
288
Vastaukset
- JormaKKorhonen
Että poliitikolla ihan OMIA mielipiteitä! Kauheaa! Ja vielä kepulaisella poliitikolla! Pöyristyttävää! Mihin kepu onkaan joutumassa! Hunningolta tulossa ja rappiolle menossa, se on varmaa.
- voi sinua pölhö
Et sinäkään voi kertoa puolustusvoimien kantana omia höperehtimisiäsi. Puolustusvoimien kanta muodostuu aivan toisin perustein, kuin jonkun ginipäisen sotilasmestarin jorinoista.
Vai kuvitteletko tosiaan, että sinä voit sanoa puolustusvoimien kannan?
Siksi myös Kiviniemen on esitettävä omat kantansa omina kantoina (ei totuuksina) ja Keskustan kannat erikseen.
Sultahan on noikin asiat menneet jo kauan sitten sekaisin.
- ööö..??
Onko se sitten niin että maalaisliitto on ajamassa maaseudun alas? Kenen on sitten tarkoitus äänestää kepua? Stadilaisten...???
- Härski
Ei kepu mellasta olevansa ex.maalaisliitto. Pääkaupunkiseudulla on paljon ääniä. Pitää nuolla cityläisiä koska maajusseilta saa kuitenkin äänen. Aina.
- on ehdolla
Kaikkonen on uudellamaalla ja Mari on ?
Mitähän mahtaakaan äänestää kuntaliitoksessa Harkimo ja viherpiipertäjä Merikukka F... ?
Onhan ex-mies luusereiden puolella. siis Sipoossa.Kait demareillakin on jotakin sanottavaa vaikkapas Kiljusella ja muilla uusimaalaisilla... - homma.
toimii. Myydään Sipoo Hesalaisten äänillä. Kiviniemi kyllä ainakin tekstiTVuutisissa oli ilmoittanut nimenomaan kepun kantana mielipiteensä. Onko sipoossa enemmän RKP:läisiä ja Kokoomuslaisia kuin Kepulaisia maanomistajina?
- ???
Jospa Mari Kiviniemi ajatteleekin ihan omilla aivoillaan kotikuntalaistensa helsinkiläisten parasta eikä sipoolaisten kepulaisten parasta. Sikäli kuin siellä Sipoossa kepulaisia onkaan.
- Näin se menee
Jos Keskustan kantaa Sipoon kysymyksessä etsitään, niin kyllä Mari Kiviniemi sitä enemmän edustaa kuin Antti Kaikkonen. Kiviniemi on puolueen varapuheenjohtaja, Kaikkonen rivikansanedustaja.
Puoluejohto muodostaa puolueen näkemyksen kysymyksissä, joihin ei ole otettu kantaa puoluekokouksessa tai muissa edustuksellisissa elimissä. Tällainen on Sipoonkin asia. Hallituksessa sekä puolueen pj. Vanhanen että kuntaministeri Manninen ovat antaneet siunauksensa selvitysmiehen asettamiselle ja hänen työlleen. Sekä Keskustan puoluejohto että ministeriryhmä ymmärtävät Helsinkiä tarpeita pääkaupunkiseudun kehityksen edistämiseksi.
Onneksi Kiviniemellä oli rootelia sanoa asia ääneen, vaikka onhan se kauheaa, että poliitikko uskaltaa ottaa kantaa ja käyttää sellaista kieltä, jota kansakin ymmärtää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2382699- 1011134
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221098Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58995Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717917- 63841
- 41807
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto238805- 121769