http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1000000000000008&posting=22000000021767606
Se siis tarkoittaa sitä että EU:sta voi hyötyä vain ne joilla on varaa kuluttaa.
Joten hyötymättömien ryhmässä on satojatuhansia pienituloisia joilla ei ole kuluttamiseen mahdollisuuksia. Sen sijaan hekin ottavat osaa välittömiin tai välillisiin EU-kuluihin.
Se siis tarkoittaa sitä että EU:sta voi hyötyä vain ne joilla on varaa kuluttaa.
Joten hyötymättömien ryhmässä on satojatuhansia pienituloisia joilla ei ole kuluttamiseen mahdollisuuksia. Sen sijaan hekin ottavat osaa välittömiin tai välillisiin EU-kuluihin.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Ja pakkohoitoon saman tien!
Rauhoitu itse. Kaikkien mieliala ei riipu lääkkeistä.
Tämän nyt tietää kenen juttuja tämäkin on!!
Tällä palstalla käy ainoastaa yksi pikkupoika, joka vanhemmiltaan salaa käy netissä..ja se on juuri tuo "Talollinen" !!!
Jo otsikosta sen voi nähdä kenen kirjoittama jokin kommentti on !!
Ihanko111!!11 1.. 1totta!!111?!?11?
Nyt jäi yksi EU-fanaatikko valheistaan kiinni ja nyt eivät hermostuksissaan kykene enää edes kijoittamaan, kädet vaan räplää näppäimistöllä käsittämättömiä kuvioita ja nettiin suolletaan pelkkiä mitään merkitsemättömiä merkkirivejä...
Pelle on aina PELLE vaikka voissa paistais !!
Etkö ole yhtään iloisempi jos sinut EU-vastustajille tarkoitetussa korjausosastossa pumpataan täyteen lääkkeitä.
Olen laajalti arvostettu EU:n kannattaja.
OLET POLITRUKKI JA KOMMUNISTI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Totta:) kun lukee mielipiteitäsi niin eipä ihme että eulla menee niin huonosti jopa rapa juopollakin menee paremminn kuin eulla hahahah:)
Minut otdella saa pumpata täyteen lääkkeitä enne kuin näen EU:ssa mitään hyvää. Mutta niinhän ne lääkkeet saavat mustankin näyttämään valkoiselta.
Jos vain muutama satatuhatta ovat häviäjiä, niin silloin on lähes viisi miljoonaa voittajaa. Joten kokonaissaldo on rajusti plussan puolella. Maamme hyvä sosiaaliverkko kyllä huolehtii häviäjistä. Varsinkin kun voittajien veronmaksu lisää valtion varoja. Menit nyt omaan halpaan kuittaamisellasi.
niin EU:n vastustajia on luojan kiitos suomessa 78% kansasta turha siis puolustella kaatuvaa unionia
Talollinen myönsi että pelkästään kuluttajat hyötyvät.
Jolloin häviäjiä ovat ne sadattuhannet joilla ei ole varaa kuluttaa. Näissä on myös keskituloisia jotka eivät voi kulutaa, johtuen kenties vaikkapa asuntolaisnasta. Tai muusta elämäntilanteesta.
Missään ei sanota että saldo on silti plussan puolella. Et huomaa että osa joukosta voi myös olla sellaista joka ei häviä muttei voitakaan.
Miten päädyit siihen että hyötyjien luku on muka lähes viisi miljonaa? Kerro nyt ihmeessä.
Eikä valtio pidä huolta häviäjistä. Siinä kiristetään koko ajan. Onko muka n. 350 euron tuki joku huolenpito? Tämän monet saavat. Sosiaaliverkkoa kutistetaan koko ajan. Puhumattakaan laitosvanhuksista tai eläkeläisistä joiden eläkkeisiin tuli juuri peräti viiden euron korotus.
Valtion verovaroja kohdistetaan enenevässä määrin ihan muuhun kuin heikko-osaisiin.
Suuri osa Suomen äänestäjistä meni halpaan "kyllä"-äänillään.
Sinulla on tuo logiikka joka asiassa aivan "perseestä".
Viiteen miljoonaa ihmiseen mahtuu eläkeläisiä ja alakäisiä jne. Miten voisaan sanoa että he ovat voittajia jossain asiassa.
Kauppalehden tilastojen mukaan 2-3%:a Suomen Kansasta ovat saaneet EU:n aikana kaikkein suurimman hyödyn..eli se kaikista rikkain osa Kansasta!!
Sinun logiikallasi laskettuna jopa suurimmalla osaalla Afrikkalaisistakin elämä sujuu tosi hyvin !!
EU-logiikalla lasketaan vain se mitä jää viivan alle.
2% hyötyjiä=1.000.000.000 euroa hyötyä
80% kansasta=2.500.000.000 euroa menoja
Muut = 0
Tässä on se, mitä tarkoitan:
ETTE OLE MITÄÄN KANSALAISIA, VAAN KULUTTAJIA.
On lottovoitto syntyä EU:hun.
Lottovoitto erota eusta;)
....voittajia on myös yhtä harvalukuinen määrä.
ETTE OLE MITÄÄN KANSALAISIA, VAAN RIKKAITA.
Ja hups, näin ne köyhät poistettiin EU:sta.
Jos kulutuskyvyttömät ovat kuluttajia, niin varattomat voivat olla rikkaita.
On vahvaa asiaa! siillä eu suosii ainoastaan suuria jäsenmaitaan pienet jäsenmaat kuten Suomi tulevat aina olemaan maksajia ja eu vie Suomesta sen vähäisenkin työllisyyden pois ja toimeentulon ihmisiltä kansalle on valehdeltu mm kuinkla se eu laskee ruoan hintoja mutta onko niin todella käynyt? kyllä Suomen kansa on sitä mieltä että mahdollisimman nopeasti eusta eroon ja se on loistava asia:) niin haluaaa olevan asian myös itse nim talollinen nenkin:) ja pian hän sen myös sanoo:)
Tästä eteenpäin ei ole maita eikä alueita, vaan yksilö. Kaikkivoipa kuluttaja, joka saa tavoitella valistuneesti omaa etuaan koko Euroopan alalla.
Kuviteltuja etuja?:) ei eussa ole mitään etuja:) lopeta tuo kuvittelu jo oman mielenterveytesi takia:)
" EU tekee jäsenvaltioisttaan alamaisiaan, mikä on muutaman suuren jäsenvaltion taloudellinen etu. Se on myös pienissä jäsenvaltioissa taloudellista valtaa käyttävien harvalukuisten suuromistajien etu.
"
Jos et kerran kerro lähdettä, niin arvelen että se on hyvin huonomaineinen. Ja mitään EU-vastaisempaa en tähän hätään keksinyt.
Tosin Hitler aikalaisineen ei tiennyt EU:sta vielä mitään. Harmi.
Niin tiukkaa ja proapagandapitoista kun EU kannattajien touhu onkin, on tämä huomioitava. Jos talollinenkin myöntää jotain, on se otettava sellaisenaan.
vihdoinkin edes joku heistä myöntää että joku ei hyödy EUsta.
EU:sta hyötyvät jo ideologisesti kaikki, jotka yleensä haluavat kuluttaa enemmän.
eussa sitten muka olisi ja miksi pitäisi kuluttaa? nythän pitää säästää!
Pitää kuluttaa ja ostaa velaksi jos ei käteinen raha riitä. Sitä nopeammin velkaiset ajautuvat vararikkoon ja varakkaat voivat ostaa heidän omaisuutensa pilkkahintaan.
Se on kuin Suomen 90-luvun lama mutta Eurooppalaisessa mittakaavassa. Eikä homma onnistu jos ihmiset vain säästävät ja säästävät. Pitää kuluttaa yli varojensa.
Aikansa kun valehtelee niin sitten sotkeutuu sanoihinsa niin että se totuus alkaa purkautumaan. Näin kävi talolliselle.
Koska EU on pelkästään varakkaiden, ja ennenkaikkea rikkaiden, yhdistys. Ja politiikkojen rahasampo. Vähävaraisilla on pelkästään maksajan osa.
Köyhät ja rikkaat. Asetelma voi joskus muljahtaa toisin päin. Rikkaasta voi tulla köyhä, ja köyhästä rikas. Kaiken yläpuolella määrää jatkuva kilpailu, jonka on oltava.
Kilpailuun on sopeuduttava. Tasainen varallisuus on totalitarismia.
Tarkoitin, että EU:ssa pääasia on kuluttaminen. Hankkikaa te köyhäkaulatkin nyt kilpailemalla itsellenne niin paljon rahaa, että pääsette osalliseksi kulutuksen mahdollisuuksista.
KULUTUKSEN MAHDOLLISUUKSISTA!
Miten köyhät voisi hankkia rahaa kun EU vie senkin vähän mikä on jo olemassa?
Sen sijaan ennestään rikkaat hyötyvät hyötymistään, ja rikastuvat entistä enemmän ja nopeammin.