uskoontuleminen on seurausta

Aikuisiällä konkreettinen uskoontuleminen on aina seurausta aivotoiminnan häiriöistä. Kaikki uskoontulleet ovat siten ammattiavun tarpeessa.
6242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ja uskoontulemattomuuskin voi olla ihan vain sitä, että niitä Jumalalta lahjaksi saatuja aivoja ei ole tullut käytettyä muuhun kuin ennakkoluulojen varastointiin.
Paljon luovampaakin käyttöä olisi...

Äänestä
  • Kyse on hengellisestä tapahtumasta.

    Hengestä osaton ei tietenkään voi siitä mitään käsittääkään.

    Uskoontuleminen on seurausta Kristuksen sanan kuulemisesta.

    Äänestä

  • ja sussa on ihan aidosti ainesta veljeni haastajaksi.

    Äänestä

Ihmettlet ehkä miksi uskoon tulleet eivät enää tule lähikapakkaan, vaan koska he ovat muualla epäilet sekoamista. Uskovainen menee seurakuntaan jossa on muitakin uskovaisia, sitten tulee tuttavia tai rukouspiirejä ja muuta sellaista menoa ettei ne kapakat enää samalla tavalla kiinnosta. Mutta Jumalanpalveluksiinkin täytyy vaivaantua, koska sekään tilaisuus ei tule ketään kotoa hakemaan.
Siitä jolla ei ole uskoa, usko on hullutusta, joten jos et liioittelisi, niin sanoisit vain oman kantasi siihen asiaan.

Äänestä

>>Aikuisiällä konkreettinen uskoontuleminen on aina seurausta aivotoiminnan häiriöistä. Kaikki uskoontulleet ovat siten ammattiavun tarpeessa

Äänestä

Uskoontulemisen ja rakastumisen kai voisi dramaattisuudessaan rinnastaa toisiinsa. Molemmissa tapauksissa reagointi ympäristöön muuttuu havaittavalla tavalla. Ystävät kokevat putoavansa pykälän huomioasteikossa ja jotkut vallan loukkaantuvat siitä. Rakastuminen (tai ihastuminen) on hormoonihäiriötila, mutta kuis uskoontulo?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.................. kirjoitti:

Aikuisiällä konkreettinen uskoontuleminen on aina seurausta aivotoiminnan häiriöistä. Kaikki uskoontulleet ovat siten ammattiavun tarpeessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu