En ole pitänyt stadilaisia

13480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Luetun ymmärtäminen vaikeutena?:

"- Lähinnä ne siinä oman bussinsa ympärillä rettelöivät ja pommeja pamauttelivat. Eivät ne ulkopuolisia ihmisiä juurikaan uhkailleet. Ainoastaan muutama fani heitteli pulloja järjestysmiehiä kohti, mutta onneksi vahinkoja ei käynyt, välikohtausta läheltä itsekin seurannut JYP:n toimitusjohtaja Jukka Seppänen kommentoi."

Äänestä
  • loppuun olivat keskustassa joutuneet sulkemaan kadun rettelöinnin vuoksi

    Äänestä

  • loppuun asti?
    "Vaikka jokerifanit poistuivat poliisien saavuttua kiltisti jäähallin alueelta, niin välikohtaus ei kuitenkaan päättynyt vielä siihen. Jokerifanit jatkoivat nimittäin matkaansa jäähallilta vielä Jyväskylän keskustaan, jossa elämöinti jatkui äänekkäänä.

    Pahin välikohtaus nähtiin Hannikaisenkadun Essolla. Jokerifanit rikkoivat Esson läheisellä parkkipaikalla muutamia lämpötolppia, kaatoivat liikennemerkkejä, räjäyttelivät savupommeja sekä heittelivät autotielle lukuisia pulloja. Paikalle hälytetty poliisi joutuikin lopulta sulkemaan Hannikaisenkadun, jotta jokerifanien heittämät pullot ja savupommit eivät aiheuttaisi lisävahinkoja.

    Itse huoltoasema säästyi kuitenkin välikohtauksessa vahingoilta. Samoin henkilövahingoilta vältyttiin."

       

    Äänestä

  • kauan tavata kirjoitti:

    loppuun asti?
    "Vaikka jokerifanit poistuivat poliisien saavuttua kiltisti jäähallin alueelta, niin välikohtaus ei kuitenkaan päättynyt vielä siihen. Jokerifanit jatkoivat nimittäin matkaansa jäähallilta vielä Jyväskylän keskustaan, jossa elämöinti jatkui äänekkäänä.

    Pahin välikohtaus nähtiin Hannikaisenkadun Essolla. Jokerifanit rikkoivat Esson läheisellä parkkipaikalla muutamia lämpötolppia, kaatoivat liikennemerkkejä, räjäyttelivät savupommeja sekä heittelivät autotielle lukuisia pulloja. Paikalle hälytetty poliisi joutuikin lopulta sulkemaan Hannikaisenkadun, jotta jokerifanien heittämät pullot ja savupommit eivät aiheuttaisi lisävahinkoja.

    Itse huoltoasema säästyi kuitenkin välikohtauksessa vahingoilta. Samoin henkilövahingoilta vältyttiin."

       

    olin unohtanut, että eihän nereppanat osaa mitään tehdä! Hjalliskinhan myöntää julkisesti, että ei osaa edes yhteenlaskua, joten ei kait ne fanitkaan voi kovin kummoisia olla

    Äänestä

  • et ole lukenut kirjoitti:

    loppuun olivat keskustassa joutuneet sulkemaan kadun rettelöinnin vuoksi

    "Täällä kuulemma janotaan tietoa, joten laitetaan ranskalaisin viivoin tekstiviestien sisältä mitä Jyväskylän suunnalta on tullut - nämä siis jokerifanin kännykästä:

    - Nähtiin muut 150 fania bensiksellä, poliisit sulki heti ympäröivät tiet suluilla
    - Oltiin turvallisuusriski koko kaupungille
    - Miten tää voi olla näin amatööriä.
    - Kukaan ei lyönyt ketään jne. Järkkäreitä toteltiin ym. Ollaan vaan niin "pahoja" että tiet pitää sulkea sieltä missä ollaan.
    - Pelaajat hehkutti meidän menoa ja se on tärkeintä!

    Tällästä."

    http://www.jokerifanit.net/n/?m=forum&a=viewtopic&t=3647&id=1

    Äänestä

jäkishörhöjen metelöinti
todistaa koko Stadin väestöstä?

Taidat olla myös kokonaisvaltaisesti
jotain mieltä myös "mamuista",
joita niin ikään kuvittelet
joksikin yhdenmukaiseksi poppooksi?

Se on sitä nykyaikaa ja internetin
arvovaltaa, jossa kuka vain ennakko-
luuloihinsa tukehtuva nörtti voi
vapaasti ilmaista mielipiteensä
(lue: perustelemattoman ennakkoasenteensa)!

Äänestä
  • edes mistään kotoisin...

    Äänestä

http://www.jokerifanit.net/n/?m=forum&a=viewtopic&t=3647&id=2 :

"No niin kotiuduttu ollaan ja taas siis Oulussa. Kuski jatkoi vielä matkaansa kohti Kemiä. Oululaisille tuli matkaa yhteensä 660 km ja kuskille siihen lisättäkään 220 km. Kuopion alueelta tulleelle Pohjoisen Jokerien retkikunnallekin taisi tulla kilometrejä melko mukavasti, kun Jyväskylän porteille ehtivät hekin.

Meidän auto saatiin Hippoksen parkkiin noin klo 15, hieman ehkä jo ennen. Autosta ylös ja heti jyväskyläläiset tuovat "ilosanomaa" vastaan, että ottelu on peruttu tai melkein varmasti ainakin. Siihen sitten jäätiin hallille notkumaan, että mikä on virallinen viimeinen tieto. Paikalle sitten saapui UJ:n autokin ja laulujen tahdissa kerottiin "painava" mielipide. Pari bangeria ja soihtua ja niin ollaan taas maan pelätyimmät vapaalla jalalla olevat, kun Valjakkalakin on saatu kiinni. Poliisit paikalle, bussi hissukseen liikkeelle ja gosset kyytiin. Siinä oli hallin tapahtumat meidän osalta."

Äänestä
  • heitteli pulloja tielle ja särki lämpötolppia, että piti katu sulkea

    Äänestä

ilmaistiin kovin harkitsemattomasti
enkä ole vieläkään lukenut yhtäkään
viestiä, jossa joku perustelisi, miksi
asukkaan syntymäkaupunki perusteltaisiin
joksikin syyksi tapahtuneille teoille!

Ennemmin olisin taipuvainen uskomaan,
että asiaan osallistuneiden nuoruus,
harkitsemattomuus ja malttamattomuus
reflektoida tekojensa seurauksia ja/tai
järkevyyttä ennalta oli se tärkein vaikutin...

Äänestä
  • Sianrakastelijat ottivat lättyynsä kun kävivät heilumaan. LOL, kyllä maalla on mukavaa!

    Äänestä

  • siellä stadissakin ja tuo joukko riittää edustamaan keskiverto stadilaista

    Äänestä

fanaatikot ovat sairaita päästään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kovinkaan kirjoitti:

jarkevinä ja tämä todistaa kaiken http://www.iltalehti.fi/jaakiekko/200612025441975_jk.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu