Hankkiiko jokainen uuden auton ostaja myös murtohälyttimen nykyään?
Vai riittääkö pelkkä käynnistyksen esto?
Estääkö hälytin murron, jos penkille on sattunut jäämään jotain rahanarvoista? Eikö noihin hälytysääniin ole jo "totuttu"?
Ovatko koelautaan integroidut radiot kuinka helposti varastettavissa ja edelleen myytävissä?
Murtohälytin uuteen autoon?
7
2695
Vastaukset
- autoissa
on ajonestolaite pakollinen (henkilöautot). Hanki lisäksi vielä rattilukko. Ja jos oikein haluat pelata varman päälle, niin teetä turvamerkintä (auton ikkunoihin hiekkapuhalletaan autosi rekisterinumero ja FIN-merkintä ja sitä ei saa poistettua jälkiä jättämättä, lasit täytyy vaihtaa jos haluaa sen poistaa). Lisäksi turvamerkityn auton maastavienti vaikeutuu. Kun nuo yllämainitut asiat teet, niin et mielestäni tarvitse erillistä murtohälytintä.
On hyvä pitää mielessä, että ammattimaista autovarasta ei pysäytä mikään (vain hidastaa), mutta "huviajelijat" eivät saa autoasi varastettua kovin helpolla :)- edelliseen
Autoon ei pidä jättää näkyville mitään arvokasta, jos haluaa välttyä autoon murtautumiselta. Kannattaa hankkia autoon soitin, jossa on irroitettava etupaneeli.
- mhturva.com
edelliseen kirjoitti:
Autoon ei pidä jättää näkyville mitään arvokasta, jos haluaa välttyä autoon murtautumiselta. Kannattaa hankkia autoon soitin, jossa on irroitettava etupaneeli.
valita 2- suuntainen laite joka ilmoittaa kauko-ohjaimeen mitä autossa tapahtuu. Ketään ei kiinnosta jos kadun varrella huutaa autohälytin, omistajaa se kiinnostaa jos kauko-ohjain huutaa taskussa. Esim: Viper- merkiltä löytyy tällaisia malleja.
- tek/esko
mhturva.com kirjoitti:
valita 2- suuntainen laite joka ilmoittaa kauko-ohjaimeen mitä autossa tapahtuu. Ketään ei kiinnosta jos kadun varrella huutaa autohälytin, omistajaa se kiinnostaa jos kauko-ohjain huutaa taskussa. Esim: Viper- merkiltä löytyy tällaisia malleja.
Auton tehoturva & tossa eräs !!
http://www.kolumbus.fi/eelis.k/index1.html
Suomessa täysin ainutlaatuinen rakenne! Autovaras on voimaton vaikka olisi onnistunut saamaan käsiinsä autosi avaimet!
Ilmoitus varkaudesta tulee sinulle 10 sekunnissa. Voit lisätä erilaisia ajonestoja. Mikäli autosi ryöstetään, voit tarvittaessa jopa pysäyttää auton! Laitteen perusversiossa on kolmen releen ohjaus (määrää voi lisätä erityistarpeitten mukaan). Kaksinkertainen ajonesto - lisäksi se muuttaa äänimerkin hälytyssireeniksi! Halutessasi saat mukaan erillisen tehosireenin.
Sopii erinomaisesti myös matkailuperävaunun, veneen, perämootorin, työkoneen tai muun liikkuvan välineen vartiointiin
- turvajarjestelmat.net
Kaikki lisäsuojaus on hyvä lisä auton ajonestolaitteelle. Kannattaa miettiä, että haluaako esim. lisäalennuksia tai omavastuun poistamisen varkauden tai ilkivallan varalle. VAT-hyväksytyillä laitteilla saa lisäetuja vakutuksiin, kannattaa kysyä omalta vakuutusyhtiöltä. Joskus esim. Balttian maihin matkustaessa edellytetään VAT-hyväksytty hälytin, että varkausvakuutus olisi voimassa.
- JasonM
Moi, paras tapa estää automurto on olla jättämättä mitään arvokasta autoon tai jos jättää, laittaa sen katseilta piiloon. Jos jätät esim. kännykän näkyville, varas lyö sivuikkunan säpäleikin ja ottaa kännyn. Tähän menee aikaa muutama sekunti, siinä ei varashälytin auta.
- mhturva.com
järjestelmä indikoi heti omistajalle mitä autossa tapahtuu. Lisäksi hälytyksen siirtoa voi jatkaa gsm-modeemilla, joka on tietysti 2- suuntainen ja sillä voi vaikka käynnistää auton.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648