Mitä kautta Hitler tuli Suomeen? Lentämällä ilmeisesti? Käsittääkseni ei ollut kovin toivottu vieras Rydin silmissä?
Hitler Suomessa
Hakri Iiro
5633
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Aatu käväisi Marskin 75v-synttäreillä ja jutskas junanvaunussa. Keskustelu on nauhoitettukin.
Niin, ja lennokilla tuli Immolaan.
Virosta lensi Focke-Wulf 200 kuljetuskoneella Suomenlahden yli Immolaan. 30 Messerschmitt Bf 109 konetta oli Hitlerin saattueessa, ja Suomea lähestyessä suomalaiset Brewster B239:it liittyivät siihen.
Mikkelin kentällä oli sumu ja hitlerin kone meinasi törmätä tehtaanpiippuun ja laskeutuessa syttyi jarru palamaan.
Rytistä en tiedä, mutta Marskin tiedetään tokaisseen: pitääkö minun kätelläkkin tätä korpraalia...
Kyllä se oli Immola ja Kaukopään piippu. Kuulin että Hitlerin lentäjältä on ilmestynyt jonkinlainen muistelmakirja ja siinä hänkin luulee käyneensä Mikkelissä.
Hitler vainosi vapaamuurareita. Itse olin 15-vuotias kun näin dokumentin missä Hitler kättelee Suomessa ollessaan Mannerheimiä ja Rytiä. Englanti oli julistanut Suomelle sodan vuoden -41 itsenäisyyspäivänämme.
Olin siis jo 15-vuotiaana todellisuudentajuisempi kuin nykyiset päättäjämme. Jee jee erillissota.