...nimikaimani Jarno Tapio Mäkisen Libanonilaisella YK-asemalla. Itse olen myös Jarno Tapio.
Suomalaisten sotilasasiantuntijoiden mukaan isku oli tahallinen(täsmäpommi).
Suomalaisten sotilasasiantuntijoiden mukaan isku oli tahallinen(täsmäpommi).
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nää uudet täsmäpommit ja kokemus on valttia.
Huonoa tuuria vaan.
YK:n virkamiehet vuotivat tarkkailutietoja hizbollahille. YK ei siis ollut enää puolueeton ja vaaransi satojen israelilaissotilaiden hengen. Israelilaiset jotuivat kovan päätöksen eteen hyväksyäkö omien sotilaiden kuolema, vai tuhota YK:n tarkkailu asema. Israel päätti tuhota YK:n tarkkailuaseman.
Ilmeisesti YK:ssa ei uskottu, että Israel uskaltaisi iskeä. Se että Suomi ja muut maat ovat kuitenkin kiltisti hyväksyneet selityksen, voi viitata siihen, että Israelilla on todisteita YK:ta vastaan, jotka vaarantavat YK kansainvälisen uskottavuuden. Eihän se olisi hauskaa, jos suomalaiset YK-virkamiehet olisivat vuotaneet tarkkailijoiden luottamuksellisia tietoja Hizbollah terroristi-järjestölle. Monen poliitikon ja korkean virkamiehen päät putoaisivat maailmassa, jos vakoilu Hizbollah-terroristijärjetölle julkistettaisiin.
Itse tarkkailijat eivät tietenkään tähän vakoiluun olleet syyllisiä, he tekivät vain työtään. Vuoto oli korkeammalla tasolla.
He eivät mitä ilmeisemmin pidä jarno tapioista...