Elämästään chileläisessä sairaalassa taisteleva Augusto Pinochet on kansansa suuresti arvostama kansakunnan isähahmo. Enemmistö chileläisistä tiesi että vuoden 1973 tapahtumat olivat välttämättömiä.
Tuolloin sosialisti, piilokommunisti Allende sai laivalasteittain aseita Neuvostoliitosta ja muista kommunistimaista. Tarkoituksena oli suorittaa verinen vallankaappaus ja muuttaa Chile Kuuban tapaiseksi kommunistidiktatuuriksi. Kymmenet tuhannet olisivat menettäneet henkensä puhdistuksissa. Sadattuhannet olisivat joutuneet lähtemään maanpakoon.
Pinochet tiesi tämän ja iski ensin. Vain 3000 paatunutta kommunistia ja heidän hengenheimolaistaan tehtiin pysyvästi vaarattomaksi, he katosivat. Tämä oli pieni uhraus ja sen Chilen kansa tietää. Kommunismin tie olisi ollut kymmenen kertaa pahempi!
On siis hyvä suomalaistenkin sosialistien, vihreiden ja muiden kommunistien muistaa mikä on Chilen kansan enemmistön mielipide ennen kuin alatte Pinochetia asiattomasti herjaamaan. Hän tulee kuollessaan saamaan maassaan suuren valtiomiehen hautajaiset!
Pinochet pelasti maansa kommunismilta!
15
470
Vastaukset
- aivan varmaa
Josef Stalin pelasti myös maansa kommunisteilta. Hän telotutti suuren joukon eteviä, vakaumuksellisia kommunisteja, joiden päästyä valtaan Neuvostoliitto olisi vielä tänäkin päivänä olemassa. Stalinin tehokkaiden toimenpiteiden vuoksi hänen jälkeensä valtaan nousivat osaamattomat moukat, joiden johdolla kommunismi romahti muutamassa vuosikymmenessä.
Tästä syystä Suomessakin olisi hyvä ryhtyä viettämään Stalinin syntymäpäivää yleisenä juhlapaivänä. - Augusto tervehtyy
sairaudestaan niin, että saadaan asetettaa tuomioistuimen tuomittavaksi ihmisoikeusrikkomuksista.
- Jorte
Toivottavasti joukkomurhaaja retale pysyy hengissä niin kauan että saadaan pujottaa köysi kaulaan.
- mitään väärää
Kommunismi on kuin syöpäkasvain. Samalla tavalla kuin syöpä, sekin pitää leikata pois kokonaan. Valitettavsti tervettä kudostakin menee mukana mutta kokonaisuuden kannalta se on merkityksetöntä.
- He saivat sitä mitä tilasivat
Jorte kirjoitti:
Toivottavasti joukkomurhaaja retale pysyy hengissä niin kauan että saadaan pujottaa köysi kaulaan.
Kommunistit valmistautuivat kaappaamaan vallan. Silloin veri olisi virrannut valtoimenaan, kymmenet tuhannet olisivat kuolleet. Nyt poistettiin kolme tuhatta kovaa kommunistia. Se on pieni hinta ja sen Chilen kansa tajuaa!
- tajua asia
mitään väärää kirjoitti:
Kommunismi on kuin syöpäkasvain. Samalla tavalla kuin syöpä, sekin pitää leikata pois kokonaan. Valitettavsti tervettä kudostakin menee mukana mutta kokonaisuuden kannalta se on merkityksetöntä.
"- Globaalin kapitalismin suhde markkinatalouteen on kuin syövän suhde ihmiskehoon. Syöpä kehittyy, kun yksi solu unohtaa olevansa osa kokonaisuutta ja ryhtyy kasvamaan hallitsemattomasti. Lopulta se tuhoaa koko kehon, vaihtoehto on demokratia ja markkinatalous,"
http://www.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_1998/30.lokakuu/MARK4298.HTM
- Sankari.
Pinochet: SI!
Allende: NO! - sdgfse
Sosiaalidemokratian ja hyvinvointiovältion synnyn, siksi maa on edelleen puoliksi banaanivaltio, kehitysmaa, jossa rikkat linnoittautuu omille alueilleen, eivät voi lähteä baanalle samalla tavalla kuin esimerkiksi pohjoismaissa..pelkäävät ja sellainen diktatuurihan on toimiva pelkästään aseilla uhkaamalla, demokratiasta tietoakaan.
- röhönauraja
Chile on Etelä-Amerikan vaurain valtio, ainoa hyvinvointivaltio koko mantereella. Pinokkion aikana Chile vaurastui ja muuttui lopulta demokraattiseksi ja vakaaksi. Toisin olisi käynyt jos Neuvostoliitto olisi ottanut vallan. Repikää siitä kommunistit.
- tai sen
röhönauraja kirjoitti:
Chile on Etelä-Amerikan vaurain valtio, ainoa hyvinvointivaltio koko mantereella. Pinokkion aikana Chile vaurastui ja muuttui lopulta demokraattiseksi ja vakaaksi. Toisin olisi käynyt jos Neuvostoliitto olisi ottanut vallan. Repikää siitä kommunistit.
puutten suurta määrää, annetaan paikalla olleen kertoa:
"– Allende ei ollut kommunisti, vaikka oikeisto hänestä yritti sitä tehdä. Hän ajoi maahamme pohjoismaista sosiaalidemokraattista yhteiskuntamallia. Allende kansallisti maan 80 suurinta yritystä, mikä koettiin Yhdysvaltojen sekä monien Euroopan maitten kannalta liian vaaralliseksi, sillä jos asiat olisivat Chilessä sen jälkeen menneet hyvin, olisi se ollut esimerkki omavaraisuuteen ja keskinäiseen yhteistyöhön muille Etelä-Amerikan maille ja siten kova isku Etelä-Amerikassa isännöiville kansainvälisille suuryhtiöille. Se oli vallankaappauksen todellinen syy."
http://www.kauhajoenkunnallislehti.fi/artikkeli.asp?uutinen=2178
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4000000000000028&posting=22000000001088623
"USA toteuttaa vallankaappauksia yhtiöiden tarpeiden mukaan"
http://hirvasnoro.blogspot.com/2006/07/usa-toteuttaa-vallankaappauksia.html
Nyt mantereella on kyllästytty USA:n sanelemaan politiikkaan ja köyhyyteen. "Venezuela, Kuuba, Argentiina, Brasilia, Chile, Uruguay. Ja sunnuntaina joukkoon liittyy todennäköisesti Bolivia. Alueellisesti suurinta osaa Latinalaisesta Amerikasta johtavat vasemmistolaiset presidentit."
http://hirvasnoro.blogspot.com/2005/12/vasemmistobuumi-latinalaisessa.html - MEG
röhönauraja kirjoitti:
Chile on Etelä-Amerikan vaurain valtio, ainoa hyvinvointivaltio koko mantereella. Pinokkion aikana Chile vaurastui ja muuttui lopulta demokraattiseksi ja vakaaksi. Toisin olisi käynyt jos Neuvostoliitto olisi ottanut vallan. Repikää siitä kommunistit.
Pinochet petti sotilasvalansa ja isänmaansa asettuessaan usa ja cia-n käyttöön, yhteistoimintamieheksi, O.V Kuusisen tapaan.
- Jose`s
Oikeuttaako poliittinen mielipide myös kiduttamaan ihmisiä?, ette varmaan tiedä mitä kaikkea siellä tehtiin miehille, naisille, kokonaisille perheille?. Dinan kiduttajat olivat ehkä maailman hirveimpiä rääkkääjiä!!!.
- ovat paikallaan
Kommunistit, ihmiskunnan saasta, pitää pyyhkiä kansasta, vaikka sitten verellä!
- reinaajaa, joka
ovat paikallaan kirjoitti:
Kommunistit, ihmiskunnan saasta, pitää pyyhkiä kansasta, vaikka sitten verellä!
et tiedä historiasta mitään eli mene muille palstoille riehumaan! Täällä sinua ja mielipiteitäsi ei kaivata, onneton tunari!
- Joses`s
ovat paikallaan kirjoitti:
Kommunistit, ihmiskunnan saasta, pitää pyyhkiä kansasta, vaikka sitten verellä!
KIDUTUS!!! Niin että vaimosi riisutaan edessäsi alastomaksi ja herjataan mitä hirveimmin sanoin, sitten kidutetaan sähköllä. Sitä annetaan kaikkialle, varsinkin nänneihin, suuhun, peräaukkoon ja vaginaan, aina vaan suuremmalla jännitteellä????.
Ai niin, sitä ennen sitä sähköä on annettu sinulle kiveksiin, jotta tietäisit miltä se tuntuu!!!!.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."682342Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2442304- 1201528
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis301346Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj581340- 1331299
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711220Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.81998Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73989Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102989