Pyhän Hengen, koska yleisesti opetetaan, että se tapahtui vasta helluntaina.
Johannes 20:20-22
20. Ja sen sanottuaan hän näytti heille kätensä ja kylkensä. Niin opetuslapset iloitsivat nähdessään Herran.
21. Niin Jeesus sanoi heille jälleen: "Rauha teille! Niinkuin Isä on lähettänyt minut, niin lähetän minäkin teidät."
22. Ja tämän sanottuaan hän puhalsi heidän päällensä ja sanoi heille: "Ottakaa Pyhä Henki.
Sitten helluntaina v.33 tapahtui näin: Apt.2:1-4
1. Ja kun helluntaipäivä oli tullut, olivat he kaikki yhdessä koolla.
2. Ja tuli yhtäkkiä humaus taivaasta, niinkuin olisi käynyt väkevä tuulispää, ja täytti koko huoneen, jossa he istuivat.
3. Ja he näkivät ikäänkuin tulisia kieliä, jotka jakaantuivat ja asettuivat heidän itsekunkin päälle.
4. Ja he tulivat kaikki Pyhällä Hengellä täytetyiksi ja alkoivat puhua muilla kielillä, sen mukaan mitä Henki heille puhuttavaksi antoi.
Antoiko Jeesus jo tässä
9
257
Vastaukset
- asiaa.
pyhä henki toimi jo profeettojen kautta vanhassa testamentissa ja israelin kansan elämässä monella tavoin, meri jakaantui, tulenpatsas yöllä, pilvenpatsas päivällä, kyllä kyseessä on sama herra joka nykyäänkin vaikuttaa elämää esim nokian liikkeessä ja torontossa sekä muissa pyhää henkeä kunnioittavissa paikoissa.
- mieltä
olen siitä, että Pyhä Henki toimii siellä missä Häneen uskotaan Jumalana ja valtavana voimana.
Pyhä Henki on aina toiminut, mutta helluntaina Hänet laskettiin sateen lailla Häntä odottavaan Jumalan lasten joukkoon. - Hetkonen....
Onko näistä tapahtumista todisteita?
joka on juuri tullut uskoon, mutta ei vielä täyttynyt Pyhällä Hengellä, niin tulee ajatelleeksi, että kyllä hänessä silti Jumalan Henki on. Uudestisyntymän näkee jo silmistä, vaikka tuliterä vauva ei oikein mistään vielä itse tajuaisikaan. Sana alkaa merkillisesti kiinnostaa ja taitaapi avautuakin hiljalleen ja sisimmässä on tieto siitä, kenen lapsia sitä oikeasti ollaan. Jospa tuosta oli silloin kyse. On vaikea ajatella, että ilman Jumalan Hengen vaikuttamaa tekemistä ja tahtomista, he olisivat jaksaneet odotella Pyhän Hengen päälletuloa, jonka tunnus on näin sivumennen sanottuna VOIMA, ei kielet.
Ähäps,pääsinpäs..- Lukihäiriöinen
Kyllä sinäkin joudut, joka päivä miettimään, tahdotko tehdä hyvää vai pahaa.
sitähän se on joka päivä tahdon taivuttamista Jumalan tahtoon.
Täytyy valita tahtooko mennä palvelemaan Jeesusta, lähimäisissä.
Kyllä liha mieluumin varmaan istuisi, nauttisi itsekeskeisesti, jostain hyvästä luettavasta tai sitten antaisi itselle aikaa.
Mutta kun taivuttaa tahtoa, menee palvelemaan lähimmäisiä, saa siitä siunauksen, oletko samaa mieltä? Lukihäiriöinen kirjoitti:
Kyllä sinäkin joudut, joka päivä miettimään, tahdotko tehdä hyvää vai pahaa.
sitähän se on joka päivä tahdon taivuttamista Jumalan tahtoon.
Täytyy valita tahtooko mennä palvelemaan Jeesusta, lähimäisissä.
Kyllä liha mieluumin varmaan istuisi, nauttisi itsekeskeisesti, jostain hyvästä luettavasta tai sitten antaisi itselle aikaa.
Mutta kun taivuttaa tahtoa, menee palvelemaan lähimmäisiä, saa siitä siunauksen, oletko samaa mieltä?ja tutuksi tulee vastakin, mutta ajattelen hivenen eri vinkkelistä. Ajattelin opetuslapsia, jotka pyysivät saada nähdä Isä viimeisissä keskusteluissa ennen Jeesuksen ristinkuolemaa, kysymyksiä Emmauksen tiellä, kuoleman voittanutta Herraa, jonka he näkivät ja joka heille näyttäytyi useasti. Ja kuitenkin lähtivät maalliseen ammattiin vielä senkin jälkeen, kun olivat nähneet ylösnouseen Herran. Lisäksi, kuinka helppoa se on koskaan tehdä oikein, vaikka kuinka ymmärtäisi mikä oikein on?
Jos ajattelen uudestisyntymättömän tapaa käsitellä uskon asioita, niin kaikki puhe näyttää olevan kiinaa. Hengellisiä on mahdoton ymmärtää ilman Pyhää Henkeä.
Eräs joka laittaa minut laittamaan opetuslasten uudestisyntymän juuri tähän, on se, että siitä ei mainita missään aiemmin. Mutta ennen Jeshuan kuolemaa ja ylösnousemusta oltiin vielä vanhan liiton alla. Vasta ylösnousemus toi muutoksen.
En tiedä, mutta näin sen itse ajattelen.
- RitariOlevainen
Jeesus ei ollut vielä noussut taivaaseen, eikä myöskän kirkastettu.
Se oli vain ja ainoastaan se yksi kerta, koska Jeesus tiesi, poislähtönsä jälkeen tulee vaikaeuskia opetuslpsille, ja joutuvat Hänen takiaan kärsimään, siksi Jeesus antoi helle ikään kuin esimakua tulevasta Helluntaista, että jaksavat siihen sakka.
Pyhä henki vuodatettin vasta 10 päivää taivaaseen astumisen jälkeen, vai oliko se 40 päivää, no jompikumpi, sama se, jostakin lähtien tulee tuo 40 päivää myös !- Lukihäiriöinen
Pyhä Heki ja tämä päivä, toimiiko se sinussa?
- Markku Tampio
jotka olivat paikalla. Joh. 20:20-22 kerrotussa sanankohdassa eivät kaikki olleet yhtäaikaa koolla. Tuomas puuttui joukosta. Juudas hirtti itsensä, eikä hänen tilalleen oltu vielä valittu toista.
Mutta Ap.t. 2:1-4 tapauksessa olivat jo kaikki 12 koolla, (Juudaksen tilalle valittu Mattiaskin), jolloinka Jeesus lähetti heille luvatun toisen Puolustajan - Pyhän Hengen, olemaan heidän kaikkien kanssa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."542212Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1992041- 1161382
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96995
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73929Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki49872Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933845- 61746