Kuuntelimpa taannoin taas oman isäni muisteluja 60-luvun Helsingistä. Hän asui aikanaan lapsuutensa Käpylässä, mutta sukua oli paljon myös Kalliossa. Jotenkin tuntuu, että kaupunginosat elivät aivan erilaista elämää tuolloin. Nuorilla pojilla oli näitä "kaupunginosajengejä", Vallilassa oli kuulemma erityisen pahamaineinen :).. pitkä silta oli suurin jakaja jne. Kauheita nostalgian kokemuksia, vaikka ei itse olekaan tuolloin elänyt. On vaan niin outoa nähdä vanhoja kuvia esimerkiksi Kalliosta ja kuulla tarinoita niiden ympärille.
Tällaisena pohjoishelsingin lähiössä kasvaneena 80-luvulla syntyneenä kersana en ainakaan toistaiseksi koe mitään erityistä kotiseuturakkautta betonilähiötäni kohtaan. Eihän siellä ollut kuin sokosmarket.
En tiedä, mistä sitten johtuisi. Yhteishengen puutteesta, lähiöiden rakenne ei ole tarpeeksi tiivis ja kaupunkimainen, vilkasta elämää ei ole vai mistä?
Nykyajan lähiöihin ei
5
471
Vastaukset
- ...
Ihan hyvä vain, ettei ainakaan sellaista kotiseututrakkautta ole, mitä täytyisi jollain jengeillä ilmentää :D
Eikä nykyään ole oikein sellaisia luokkaeroja, että nuorten välille syntyisi eripuraa kaupunginosan vuoksi. Esim. ennenhän tuo edellä mainitsemasi pitkäsilta käytännössä jakoi kaupungin, etelässä porvarit ja pohjoisessa köyhät/duunarit. Toisin on nykyään. Toki jossain Kalliossa on vieläkin halvemmat kämpät kuin jossain Kaivarissa, mutta ei mitenkään erityisen paljon.
Täytyy kyllä myöntää, että olen kyllä joskus tullut itse ajatelleeksi samaa. Ehkä nykyajan nuoret tuntevat nin paljon toisia nuoria eri kaupunginosista, että toista ei mennä vetämään ihan tuosta vain turpaan sen vuoksi, että se on naapurikaupunginosasta ja siellähän asuu ihan paskamaista jengiä :D - Maunula -63
80-luvulla tulivat videot ja videopelit. Pojat jäivät koteihinsa näpyttelemään, sen sijaan että olisivat lähtenet ulos sotaa leikkimään. Sosiaaliset ympyrät jäivät aiempaa pienemmiksi, joten jengikulttuurikin alkoi sitten kuihtua. Elintason nousun myötä myös lasten harrastustoiminta alkoi muuttua entistä organisoidummaksi. Jälkikasvua alettiin kuljettaa autoilla lätkäharkkoihin ja hevostalleille.
- 60-luvulla vielä
näitä pakolaisia eikä muita maahanmuuttajia! Heidän takiaan ei enää lähiöissä tunneta mitään yhteenkuuluvuutta. Aivan erilaiset kulttuurit!
- vaikuttaa, että
muksut käyvät muissakin kouluissa kuin siinä alueella olevassa.
Näin tutustuvat muihinkin.
- metron muuttajat
Ennen ei ollut autoja ihmisillä !
Oli pajon hankalampaa muuttaa kokoajan !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1512496Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637