Itsenäisyyspäivä

Miten Itsenäisyyspäivän vietto Jehovan Todistajien keskuudessa?
Oletteko valtakunnansalilla tekemässä pihatöitä, tai muita askareita?
8567
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

peltikalsarit jalkaan ja vartiotorniin.

Äänestä

Emme edes puolusta Suomea vaikka vihollinen valtaisi maan. Olemme jumalan valittu kansa. Juutalaiset eivät enää ole valittu kansa. Jumala on tämän meille ilmoittanut raamatun kautta.
Olemme ainoa joukko, josta taivaaseen menee 144000 valittua. Muut joutuvat ikuiseen hävitykseen pois jumalan silmien edestä.

Terveisin Jehovantodista

Äänestä
  • hei haloo!!!mikähän ihme säki luulet olevas??manaaks tääl jehovia vai??

    Äänestä

  • Pikku aivoillasi ja näkisit tän paskan.
    Aivan sama mihin kuulu, liityt jne.
    lopputulos on sama -ei elämästä selviä hengissä.
    Te ette ole Jumalan valittu kansa vaan pieni
    epävarma yhteisö vailla mitään totuuden häivää.
    Sun elämä on varmaan aika vaikeaa tuolla
    mielilipiteillä.

    Äänestä

sotaveteraaneille.
Kun muut juhlivat Suomen itsenäisyyttä me luemme raamattua ja omia julkaisujamme Vartiotornia ja Herätkää-lehteä.
Kynttilöitä emme polttele ikkunalaudoilla emmekä pihassa portin pielessä.
Saarnaamistyötä emme tee itsenäisyyspäivänä.
Pidämme silloin vapaata rynnistääksemme sitten taas arkipäivänä viemään uutista lupauksesta paratiisimaahan.

Terveisin
Jehovantodistaja

Äänestä

mitään muuta kuin nautiskelua sotaveteraaninen ja kaatuneiden tekemästä työstä.

Äänestä
  • Sama koskee ties kuinka montaa luterilaista/ortodoksia/muslimia, jotka eivät asevelvollisuutta suorita (niin, heidänkin keskuudesta kieltäytyjiä löytyy). Voi voi tätä nykymenoa.

    Äänestä

Hyvä kun muistutit! Huomennahan on VAPAAPÄIVÄ! Meikäläinen olis painellu suoraan koulun ovenkahvoja riuhtomaan aamukahdeksalta :D Noo, sitä sattuu.

Jaa, mitä meinaan tehdä? Eipä ole suurempia vapaapäiväsuunnitelmia. Kotipäivää tullee vietettyä, jos keli ulkonakin jatkuu samanlaisena kuin tänään. Surkeaa!

Ps. Niin joo, ja kaupassa pitää muistaa käydä tänään eikä kuudes päivä :P

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sotamies Lahtinen kirjoitti:

Miten Itsenäisyyspäivän vietto Jehovan Todistajien keskuudessa?
Oletteko valtakunnansalilla tekemässä pihatöitä, tai muita askareita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu