En osaa tulkita

Raamattua

Raamatussa sanotaan näin, mitä tämä tarkoittaa?

"23. "Kaikki on luvallista", mutta ei kaikki ole hyödyksi; "kaikki on luvallista", mutta ei kaikki rakenna.
24. Älköön kukaan katsoko omaa parastaan, vaan toisen parasta.
25. Syökää kaikkea, mitä lihakaupassa myydään, kyselemättä mitään omantunnon tähden,
26. sillä: "Herran on maa ja kaikki, mitä siinä on".
27. Jos joku, joka ei usko, kutsuu teitä ja te tahdotte mennä hänen luokseen, niin syökää kaikkea, mitä eteenne pannaan, kyselemättä mitään omantunnon tähden."

14

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasi

      28 Mutta jos joku sanoo teille: "Tämä on epäjumalille uhrattua", niin jättäkää se syömättä hänen tähtensä, joka sen ilmaisi, ja omantunnon tähden;

      29 en tarkoita sinun omaatuntoasi, vaan tuon toisen; sillä miksi minun vapauteni joutuisi toisen omantunnon tuomittavaksi?

      30 Jos minä sen kiittäen nautin, miksi minua herjataan siitä, mistä kiitän?

      31 Söittepä siis tai joitte tai teittepä mitä hyvänsä, tehkää kaikki Jumalan kunniaksi.

      32 Älkää olko pahennukseksi juutalaisille, älkää kreikkalaisille älkääkä Jumalan seurakunnalle,

      33 niinkuin minäkin koetan kelvata kaikille kaikessa enkä katso omaa hyötyäni, vaan monien hyötyä, että he pelastuisivat

      :)

      • oikein?

        Että voin käydä lihakaupassa ja ostaa jouluksi joulukinkun, kun vaan muistan syödä sen Jumalan kunniaksi.


      • kirjoitettu on
        oikein? kirjoitti:

        Että voin käydä lihakaupassa ja ostaa jouluksi joulukinkun, kun vaan muistan syödä sen Jumalan kunniaksi.

        Jumala on kieltänyt sian lihan syönnin epäterveellisenä. Miksi siis menisit ostamaan kun ei Paavalikaan sellaista olisi tehnyt, saatikka suositellut. Hän näet puhuu kyseisessä kohdassa epäjumalille uhratusta lihasta. Jos lammas tai vasikka oli uhrattu epäjumalille, sitä sopi aivan hyvin syödä. Paavali kun sanoo myös ettei niitä epäjumalia ole olemassakaan.


      • kasi
        oikein? kirjoitti:

        Että voin käydä lihakaupassa ja ostaa jouluksi joulukinkun, kun vaan muistan syödä sen Jumalan kunniaksi.

        mutta jos ystäväsi Jeesuksessa (vaikkapa adventisti) saa syömisestäsi huonon omantunnon niin älä silloin syö (ainakaan hänen kanssaan).
        Mutta muuten olet vapaa syömään kinkkuasi jos se ei syömisesi omaatuntoasi soimaa tai jos et katso että terveydellisistä syistä pitäisi jättää syömättä.

        Hyvät joulut
        kasi


      • viestistä
        kasi kirjoitti:

        mutta jos ystäväsi Jeesuksessa (vaikkapa adventisti) saa syömisestäsi huonon omantunnon niin älä silloin syö (ainakaan hänen kanssaan).
        Mutta muuten olet vapaa syömään kinkkuasi jos se ei syömisesi omaatuntoasi soimaa tai jos et katso että terveydellisistä syistä pitäisi jättää syömättä.

        Hyvät joulut
        kasi

        Hyvä, että jätit asian omatuntoni ratkaistavaksi. Varmaan voin tänäkin jouluna syödä kinkkua, kun olen sitä syönyt jo yli kuutenakymmenenä jouluna ja olen vielä hengissä.

        Oikein hyvää joulua myös sinulle!


      • erveysintoilija
        kirjoitettu on kirjoitti:

        Jumala on kieltänyt sian lihan syönnin epäterveellisenä. Miksi siis menisit ostamaan kun ei Paavalikaan sellaista olisi tehnyt, saatikka suositellut. Hän näet puhuu kyseisessä kohdassa epäjumalille uhratusta lihasta. Jos lammas tai vasikka oli uhrattu epäjumalille, sitä sopi aivan hyvin syödä. Paavali kun sanoo myös ettei niitä epäjumalia ole olemassakaan.

        > > Jumala on kieltänyt sian lihan syönnin epäterveellisenä. < <

        osoitapa muutama, tai edes yksi Raamatunteksti väittämäsi perustaksi! Eikö kolmas käskykin varoita Jumalan nimen väärinkäytöstä? Malttia puheeseen, ettei tule väittäneeksi asioita, joilla ei ole Raamatullista katetta.


    • Lihakaupan tuotteiden suhteen oli kyse epäjumalille pyhitetystä lihasta. (1 Kor 10:19-20,28)

      Liha koki tietyt seremoniat ennen kuin se myytiin.

      Kristityt eivät tietenkään voineet erottaa mistään tätä lihaa.
      Paavali päätteli ettei epäjumalia ole olemassakaan, ja siksi kehotti syömään. (jae 19)
      (1 Kor 8:1-7)
      Kuitenkin oli hyvä olla loukkaamatta; 1 (Kor 8:9-13, 10:28-29,32)
      Aluksi apostolit olivat ottaneet kielteisen kannan asiassa. (Apt 15:20,29)

      Huomioi etteivät juutalaiset syöneet epäpuhdasta 3 Moos 11, ja siksi lihakauopat olivat 3 Moos 11 "saastaisista" eläimistä kaiketi paljolti vapaat.

      Ainakin sianliha voidaan helposyi erottaa muusta lihasta.
      Apostolit eivät sianlihaa syöneet; Apt 10:14.


      Jeesus ei hyväksynyt ruantähteiden pois heittämistä (Joh 6:11-13)
      mutta salli suuren sikalauman syöksyä järveen. (Luuk 8:30-33) Tässä lienee Jeesuksenkin mielipide lihasasiassa. Jes 66:15-17 kertoo myös lopun ajan ihmisten huolettomasta syömisestä ennen Herran tuloa.

      Siunausta
      jari laurila

      MIKSI JOTKUT KIELTÄYTYVÄT SIANLIHASTA?

      Mooseksen kautta ennettiin seremonialait, jotka kumoutuivat ristillä. Mooseksen kautta annettiin myös kirjallisena 10- käskyn laki, joka on aina voimassa. (Luuk 16:17, Matt 5:17-18, 1 Joh 2:3-5, 5:3)

      Monet arvostavat myös Jumalan terveysneuvoja 3 Mooos 11.
      Alun perin ihminen oli kasvissyöjä joka on vieläkin ihmiselle terveellisintä ravintoa.
      (1 Moos 1:29, 3:18)
      Syömiseen liittyvä laki tässä ei ollut seremoniallinen laki, koska sillä ei ole tekemistä uhripalvelusjärjestelmän kanssa. (Ef 2:15-16, Hebr 8:1-2,5)
      3 Moos 11, 5 Moos 14:8 laissa Jumala erottaa ihmisen ravinnoksi puhtaat eläimet.

      Yhteistä puhtaille eläimille on, että ne ovat ravintoketjun alkupäässä ja kasvissyöjiä joiden ruoansulatus on tehokas. Saastaiset eläimet ovat usein raadonsyöjiäkin.
      Näin trikiinit, virukset, bakteerit ja loiset eivät siirry ihmiseen toisesta eläimestä.
      Nykyaikana lihaan kertyy myös runsaasti saastejäämiä rehusta, jota eläin syö paljon, ja edelleen ne siirtyvät seuraavaan eläimeen lihasyöjillä.
      Sika tonkii kaatopaikkoja, ja levittää tauteja.
      On huomattavaa ettei monissa maissa eläimiä kasvateta hyvissä oloissa.
      Terveydelle haitalliset myrkyt ja aineet kertyvät lihaan ja siirtyvät edelleen.

      Rasvan syönti oli aina kielletty. Jumala huolehti ihmisen terveydestä. Rasva poltettiin uhrina. (3 Moos 3:16-17)
      (Jes 25:6 “ydinrasva on luuydinnestettä oikein käännettynä)
      Sianliha sisältä runsaasti tyydyttynyttä eli kovaa rasvaa joka kertyy kolesteroliksi, ja aiheuttaa sydän- ja verisuonitauteja.
      Raamatun kirjoittamisen aikaan lihaa syöntiinkin yleensä vain juhlapäivinä ja pidoissa.
      Runsaaseen lihan käyttöön liittyy aina suuri terveysriski.
      Viimeisenä aikana eläintaudit lisääntyvät jatkuvasti.

      Pakanakansat söivät sianlihaa, ja sianliha liittyikin usein epäjumalanpalvelukseen.
      (Jes 65:4) (Apogryfikirjat: 1 Makk 1:47, 2 Makk 6:18, Antihiokos Ephifanes)
      Sikopaimenen ammatti oli halveksittu. (Luuk 15:15)

      Raamatussa mainitaan sikalauma, mutta se oli gadaralaisten maassa hellenistisellä alueella Gennesaretin järven itäpuolella. (Matt 8:28-34)
      Juutalaiset kiersivät siat tavallisesti kaukaa. Nykyisinkin sikojen kasvatusta Palestiinassa harjoittavat vain ei- juutalaiset ja vain ei- juutalaisia varten.
      Juutalaisuudella ja kristinuskolla ei sinänsä ole tekemistä nykykristillisyyden kanssa yhtään mitenkään.
      Jeesus antoi sikalauman syöksyä järveen. Ruokaa Jeesus ei olisi missään tapauksessa tuhlannut. Kerättiinhän ruokkimisihmeitten jälkeen tähteetkin talteen. (Matt 14:20, 15:37)

      Raamatussa sika on saastaisuuden vertauskuva. Snl 11:22, Matt 7:6, 2 Piet 2:22.

      On tärkeätä ymmärtää ettei ruoka tee ihmistä saastaiseksi, mutta ruoka voi olla ihmiselle saastaista. (1 Kor 3:16-17, Matt 15:10-20 Jeesus opetti pesemättömistä käsistä. Ei ruoasta)

      Jes 66:15-17 kertoo lopun ajan epäjumalanpalveluksesta jolloin kristillisyyden nimissä pidetään ihmisjohtajia, ja syödään sianlihaa.

      Lisää aiheen läheltä:
      http://www.netikka.net/jarinraamattuhotelli
      Raamattuopetukset:
      - “Miksi suosittelemme kasvisravintoa terveysneuvoina?” Osasto 16
      - “Raamatun ongelmakohdat ravintokysymyksessä” Os. 16
      - “Syömiset, juomiset, sapatin ja uuden kuun päivät?” Os. 16
      - “Terveys” Os.16
      - “Paasto” Os. 16
      - “Alkoholi, tupakka ja huumeet” Os 16
      - “Raittius. Mitä raittiudella tarkoitetaan?” Os. 16
      - “Mikä on syntiä?” Os 4
      - “Mitä usko on?” Os 5
      - “Pyhitys maailmassa” Os 5.
      - “Evankeliumin oikea opetus” Os. 7.
      - “ Miten Adventtikirkossa suhtaudutaan muiden seurakuntien uskoviin?” Os 7.
      - “Pilkkaajat lopun aikana” Os. 9.
      - “Hyvien ja pahojen voimien taistelu” Os 10
      - “Opilliset syytökset, tavat ja vaikuttimet?” Os 18

      • Sirkka Iita.

        vaan ne syötetään jauhovelleillä ja perunoilla.Näin minun kotona tehtiin ja lisäksi vesiheinää kesäisin tosi paljon,siitä nasut pitivät.

        Eli puhtaasti ruokittu vilja sika on ihan hyvää ja terveellistä.Eläinperäisiä rehuja sensijaan pitäisi todella välttää,koska se voi aiheuttaa trigiini nimisen myrkyn kehittymistä sianlihaan.

        Ajatelkaa,miten viisas Jumala meillä on,raamattu sanoi tämän saman asian tuhansia vuosia ennen ennenkuin ihmisen tutkimukset olivat niin pitkällä.

        Siitäkin on helppo päätellä Jumalan olemassa olo,kun ihmisillä ei kertakaikkiaan ollut vielä mitään mahdollisuuksiakaan tietää näitä asioita,niin Jumala jo varoitti.

        Samoin on jäniksenkin kohdalla,siitä on löydetty jänisruttoa,joka tarttuu ihmiseenkin saastuneesta lihasta.

        On senvuoksi hyvä suhtautua vakavasti siihen minkä Jumala on kieltänyt.

        Sillä hän ei todellakaan ole tehnyt sitä kiusatakseen,tai estääkseen ihmistä voimasta hyvin,vaan juuri päinvastoin,taatakseen ihmiselle hyvän elämän.

        Itse en ole adventisti ja laitan kyllä kotona paistetun joulukinkun,mutta olisi hyvä jos tietäisi että minkälaisista oloista possunpaisti tulee.

        Pykimykseni on ostaa aina kotimainen kinkku,jo senkin vuoksi että se on kotimainen.Siunattua adventtiaikaa ja hyviä jouluruokia,puhtaasti ja oikein laitettuna,ja kiitollisin mielin nautittuna.tv.Sirkka Iita.

        Ps.Pyydän ettei kukaan ottaisi loukkaukseksi kirjoitustani.Mutta en halua teeskennellä ihmisten edessä jotain,mitä en kerran ole,sillä Jumala näkee sydämeen.


      • e j l
        Sirkka Iita. kirjoitti:

        vaan ne syötetään jauhovelleillä ja perunoilla.Näin minun kotona tehtiin ja lisäksi vesiheinää kesäisin tosi paljon,siitä nasut pitivät.

        Eli puhtaasti ruokittu vilja sika on ihan hyvää ja terveellistä.Eläinperäisiä rehuja sensijaan pitäisi todella välttää,koska se voi aiheuttaa trigiini nimisen myrkyn kehittymistä sianlihaan.

        Ajatelkaa,miten viisas Jumala meillä on,raamattu sanoi tämän saman asian tuhansia vuosia ennen ennenkuin ihmisen tutkimukset olivat niin pitkällä.

        Siitäkin on helppo päätellä Jumalan olemassa olo,kun ihmisillä ei kertakaikkiaan ollut vielä mitään mahdollisuuksiakaan tietää näitä asioita,niin Jumala jo varoitti.

        Samoin on jäniksenkin kohdalla,siitä on löydetty jänisruttoa,joka tarttuu ihmiseenkin saastuneesta lihasta.

        On senvuoksi hyvä suhtautua vakavasti siihen minkä Jumala on kieltänyt.

        Sillä hän ei todellakaan ole tehnyt sitä kiusatakseen,tai estääkseen ihmistä voimasta hyvin,vaan juuri päinvastoin,taatakseen ihmiselle hyvän elämän.

        Itse en ole adventisti ja laitan kyllä kotona paistetun joulukinkun,mutta olisi hyvä jos tietäisi että minkälaisista oloista possunpaisti tulee.

        Pykimykseni on ostaa aina kotimainen kinkku,jo senkin vuoksi että se on kotimainen.Siunattua adventtiaikaa ja hyviä jouluruokia,puhtaasti ja oikein laitettuna,ja kiitollisin mielin nautittuna.tv.Sirkka Iita.

        Ps.Pyydän ettei kukaan ottaisi loukkaukseksi kirjoitustani.Mutta en halua teeskennellä ihmisten edessä jotain,mitä en kerran ole,sillä Jumala näkee sydämeen.

        Sirkka-Iita,sinä itse tutkit raamattua.UT.kuuluu uuden-liiton seura kunnalle,ja mitä Paavali opettaa.Kuten huomaat ruoka-säädökset ovat muuttuneet.Uusi-liitto on muutakin,kun vain ehtoollinen.Ei UT kiellä meiltä mitään ruokia.Järki sanoo että kaikkia kohtuudella.


      • kasi
        Sirkka Iita. kirjoitti:

        vaan ne syötetään jauhovelleillä ja perunoilla.Näin minun kotona tehtiin ja lisäksi vesiheinää kesäisin tosi paljon,siitä nasut pitivät.

        Eli puhtaasti ruokittu vilja sika on ihan hyvää ja terveellistä.Eläinperäisiä rehuja sensijaan pitäisi todella välttää,koska se voi aiheuttaa trigiini nimisen myrkyn kehittymistä sianlihaan.

        Ajatelkaa,miten viisas Jumala meillä on,raamattu sanoi tämän saman asian tuhansia vuosia ennen ennenkuin ihmisen tutkimukset olivat niin pitkällä.

        Siitäkin on helppo päätellä Jumalan olemassa olo,kun ihmisillä ei kertakaikkiaan ollut vielä mitään mahdollisuuksiakaan tietää näitä asioita,niin Jumala jo varoitti.

        Samoin on jäniksenkin kohdalla,siitä on löydetty jänisruttoa,joka tarttuu ihmiseenkin saastuneesta lihasta.

        On senvuoksi hyvä suhtautua vakavasti siihen minkä Jumala on kieltänyt.

        Sillä hän ei todellakaan ole tehnyt sitä kiusatakseen,tai estääkseen ihmistä voimasta hyvin,vaan juuri päinvastoin,taatakseen ihmiselle hyvän elämän.

        Itse en ole adventisti ja laitan kyllä kotona paistetun joulukinkun,mutta olisi hyvä jos tietäisi että minkälaisista oloista possunpaisti tulee.

        Pykimykseni on ostaa aina kotimainen kinkku,jo senkin vuoksi että se on kotimainen.Siunattua adventtiaikaa ja hyviä jouluruokia,puhtaasti ja oikein laitettuna,ja kiitollisin mielin nautittuna.tv.Sirkka Iita.

        Ps.Pyydän ettei kukaan ottaisi loukkaukseksi kirjoitustani.Mutta en halua teeskennellä ihmisten edessä jotain,mitä en kerran ole,sillä Jumala näkee sydämeen.

        Jos sika on kasvanut puhtaalla "ruualla" en näe että sen syömisen tarvitsisi antaa uskovalle omantunnonvaivoja.


      • Jumala

        > > Ainakin sianliha voidaan helposyi erottaa muusta lihasta. Apostolit eivät sianlihaa syöneet; Apt 10:14. < <

        esitetyn päättelytavan perusteella Jumala toteaa sianlihan olevan syötäväksi kelpaavaa?

        "Ei, ei, Herra! En ole koskaan syönyt mitään epäpuhdasta tai kiellettyä. Silloin ääni puhui uudelleen: "Minkä Jumala on puhdistanut, sitä älä sinä sano epäpuhtaaksi." Apt10.14,15


      • phmttkn
        Sirkka Iita. kirjoitti:

        vaan ne syötetään jauhovelleillä ja perunoilla.Näin minun kotona tehtiin ja lisäksi vesiheinää kesäisin tosi paljon,siitä nasut pitivät.

        Eli puhtaasti ruokittu vilja sika on ihan hyvää ja terveellistä.Eläinperäisiä rehuja sensijaan pitäisi todella välttää,koska se voi aiheuttaa trigiini nimisen myrkyn kehittymistä sianlihaan.

        Ajatelkaa,miten viisas Jumala meillä on,raamattu sanoi tämän saman asian tuhansia vuosia ennen ennenkuin ihmisen tutkimukset olivat niin pitkällä.

        Siitäkin on helppo päätellä Jumalan olemassa olo,kun ihmisillä ei kertakaikkiaan ollut vielä mitään mahdollisuuksiakaan tietää näitä asioita,niin Jumala jo varoitti.

        Samoin on jäniksenkin kohdalla,siitä on löydetty jänisruttoa,joka tarttuu ihmiseenkin saastuneesta lihasta.

        On senvuoksi hyvä suhtautua vakavasti siihen minkä Jumala on kieltänyt.

        Sillä hän ei todellakaan ole tehnyt sitä kiusatakseen,tai estääkseen ihmistä voimasta hyvin,vaan juuri päinvastoin,taatakseen ihmiselle hyvän elämän.

        Itse en ole adventisti ja laitan kyllä kotona paistetun joulukinkun,mutta olisi hyvä jos tietäisi että minkälaisista oloista possunpaisti tulee.

        Pykimykseni on ostaa aina kotimainen kinkku,jo senkin vuoksi että se on kotimainen.Siunattua adventtiaikaa ja hyviä jouluruokia,puhtaasti ja oikein laitettuna,ja kiitollisin mielin nautittuna.tv.Sirkka Iita.

        Ps.Pyydän ettei kukaan ottaisi loukkaukseksi kirjoitustani.Mutta en halua teeskennellä ihmisten edessä jotain,mitä en kerran ole,sillä Jumala näkee sydämeen.

        Entäpä hullunlehmäntauti? Senkö unohdit?


      • Jumala kirjoitti:

        > > Ainakin sianliha voidaan helposyi erottaa muusta lihasta. Apostolit eivät sianlihaa syöneet; Apt 10:14. < <

        esitetyn päättelytavan perusteella Jumala toteaa sianlihan olevan syötäväksi kelpaavaa?

        "Ei, ei, Herra! En ole koskaan syönyt mitään epäpuhdasta tai kiellettyä. Silloin ääni puhui uudelleen: "Minkä Jumala on puhdistanut, sitä älä sinä sano epäpuhtaaksi." Apt10.14,15

        Syöminen on omantunnon kysymys terveysasioissa, enkä tässä lausu mitenkään tuomioita, enkä syytä, kuten en muuallakaan koskaan.

        Tuossa Apt 10:14-15 on kyse Pietarin näystä että pakanatkin ovat kelvollisia evankeliumille,
        - ei siinä syömisestä kyse ole.
        Näin tulkitsemme tämän.

        http://www.netikka.net/jarinraamattuhotelli/16.html

        Siunausta paljon, ja hyvää itsenäisyyspäivää
        jari laurila


      • mitkä kuuluivat
        phmttkn kirjoitti:

        Entäpä hullunlehmäntauti? Senkö unohdit?

        niiden joukkoon,jotka raamattu mainitsee saastaisina.Raamatun mukaan lehmä,eli nauta ei ole saastainen.Sehän on luonnostaan ruohon syöjä.Hullunlehmän tautihan nimenomaan johtui eläinperäisestä rehunkäytöstä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      62
      6017
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      81
      3496
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2661
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      40
      2165
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      2159
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1853
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1659
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      84
      1267
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1226
    10. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      26
      1097
    Aihe