Hyvät kanssasisaret ja veljet,eikö teitä koskaan tympäse,kun odotatte risteyksessä ja ensimmäinen auto tulee sieltä jostain ja vetää kauheeta letkaa perässään ja kääntyy ,mutta ei laita vilkkua ajoissa päälle,jos hän olisi laittanut vilkun olisitta ehtiny ennen jonoa kääntyä ja ryhmittyä menosuuntaanne,kysynki, mikä siinä vilkussa tökkii miks sitä ei panna ajoissa päälle,eihän se ole kuin sormen hipaisu ja mulla ainakin automaattissti se menee pois päältä,kun oikaisen ratin.(kertokaa se mulle,miks vilkkua ei käytetä,liikennekin sujuis mukavammin, ei se ole kaikille päivänselvää,että käännytte,on paljon kortitomia jotka eivät tunne liikennesääntöjä)
vilkku
3
552
Vastaukset
- tyjuyku
kun oikaistaan etusormi, niin vilkku menee automaattisesti päälle rattia käännettäessä, eikä tarvi vaivautua erikseen laittamaan päälle.
Kai se on vähän sitäkin, että jos esim. on kaistaa vaihtamassa ja laittaa ajoissa vilkun päälle, niin kyllä kanssa-autoilijat vetävät varmasti välin umpeen. Tosin pääkaupunkiseudulla liikenne on jo sen verran kansainvälistä, että yleensä tulee tilaa, kun vilkku on päällä. Ei tämä tietysti sitä tarkoita, että siellä muuten osataan ajaa.
Pistäkäähän sitä vilkkua ajoissa päälle ja muistakaa, että liikenne sujuu paljon joustavammin, kun ei aina pidetä pilkun tarkasti kiinni niistä oikeuksista, vaan joustetaan vähän.- Näin.
Jatketaan tällä linjalla. Mäkin olen jo vuosia yrittänyt, oman esimerkin kautta, opettaa Turkulaisia käyttämään vilkkua oikein.
- ottaa
pattiin kun vilikku ei mulahtele.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h302861Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062671Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv292377Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.491904Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141503- 321473
- 291199
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1021193- 1771183
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.711015