kierrukan laito...

eka kerta ois

te joilla on kierukka...kertoisitteko vähän millasta sen kanssa on noin yleensäkkin elää.
Tuntus että se ois kaikista helpoin vaihtoehto kun en halua uudellee ihan heti raskaaksi ja pilleritki saattaa sillon tällön unohtua.

Käykö laitto kipeää?? ja entä sitten kun sen kierrukan naru jää ulos kuten tamppoonissa, onko se hankalasti edessä jotenki tai pitääkö sitä varoa jollain lailla vessassa käydessä tai seksi aikana??

Kiitos jo etukäteen vaivautuneilla =)

3

794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neee

      Elämä kierukan kanssa ei poikkea mitenkään kierukattomasta tilanteesta. Kierukan olemassaoloa ei mitenkään huomaa, paitsi tietenkin että se ehkäisee :)

      Kierukan laitosta kannattaa lukea vähän alempana sivulla oleva keskustelu otsikolla Kuparikierukan laitto.

      Kierukan narut eivät jää ulos emättimestä. Usein narut leikataan niin lyhyiksi etteivät ne jää ulos edes kohdunsuusta.

    • Neito_

      Minulle laitettiin Mirena hormonikierrukka reilu vuosi sitten. En ole synnyttänyt, joten laitto sattui jonkin verran, mutta paljon vähemän mitä aattelin... oli jonkin verran peloteltu etukäteen.

      Jatkuvaa pientä vuotoa voi tulla jonkin aikaa siis useamman kuukauden. Itsellä meni pari kuukautta ennen ku kierto asettui kohdalleen ja nyt olen oikein tyytyväinen valintaani.

      Kierrukan naru ei tuu mitenkään kropan ulkopuolelle. Sormin sen tuntee, mutta ei häiritse seksissä eikä muutenkaan. Tamppooneja ei suositella käytettävän kierrukan kanssa. Kuukautiskuppi on hyvä vaihtoehto niiden tilalle.

    • lulu__

      kertoisitteko vähän millasta sen kanssa on noin yleensäkkin elää.
      >>> helppoa. Ensi kerran asia on muistettava kolmen vuoden päästä (vai neljän ?), nyt on nimittäin vuoden päivät mirenahormonikierukka ollut sisässä. Kuukautiset tulleet kahdesti (kesto kaksi päivää!), ei vatsa kipuja, ei mitään.

      Käykö laitto kipeää??
      >>> vähäsen. Nopea toiminpide, jälkeenpäin otin yhden buranan, jos edes sitä.

      ja entä sitten kun sen kierrukan naru jää ulos kuten tamppoonissa, onko se hankalasti edessä jotenki tai pitääkö sitä varoa jollain lailla vessassa käydessä tai seksi aikana??
      >>> ei. Ja kuukuppiakin voi käyttää :)

      Itselleni tuo laitettiin ollessani 17-vuotias.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2152
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1815
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1314
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      960
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      88
      950
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      875
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      139
      824
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      740
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      726
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      709
    Aihe