Tenoxia on määrätty unilääkkeeksi ja ei auta. Auttaako muilla, silti en saa unta? Onko kellään kokemuksia siitä että jos on ottanut alkoholia ja ottaa unlääkkeeksi tenoxia?
auttaako tenox
minulla ei
5635
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minulla ainakin auttaa, mutta annokseni on 2*20 mg. Kyllä joskus tehoaa kyllä pelkkä 20 mg:aakin.
Otan tenox 20 mg kerran pari viikossa, ja auttaa nukkumaan aika hyvin(HERÄÄN VAIN PARI-KOLME KERTAA) ilman lääkettä herään 6-7 kertaa ja valvon ja tuskailen ku ei saa nukuttua,odotan vaan yaas että voin ottaa tenoxia.
Ei auta ainakaan minulla. Olen syönyt 2-3 kappaletta 20mg:a eikä mitään vaikutusta, vetää vaan hitaalle, mutta uni ei tule, makaan vaan sängyssä tai sitten rupean lukemaan jne. En viiti edes syödä noita, kun eivät auta kuitenkaan, valvon vaan kiroan maailmanmenoa. Olen joskus juonut pari isoa olutta ja sitten ottanut Tennarit eikä mitään negatiivista ole ainakaan MINULLE aiheuttanut. Bensot ja Viina ei ole kyllä hyvä yhtälö, pitää tietää omat rajansa.
tenox.
On ns. mummojen käyttämä lääke.
Nykyään saa parampiakin unilääkkeitä tai jos on nukahtamisvaikeuksia.
Imovane 7,5mg on todella suosittu nukahtamislääke joka auttaa myös rauhallisempaan uneen.
ei auta jos on pitkään käyttänyt sitä tai vastaavia. toleranssi kasvaa nopeasti jo parissa viikossa. voi tarvita jopa 3-4 kpl tenoxia per yö. en suosittele, pahin koukuttaja. itse vaihdoin imovaneen. tehokkaampi.