RAHAN VALTA RAKASTAA KESKI-

MÄÄRÄISTYKSIÄ

RAHAN VALLASTA elävä, "puolueeton ja riippumaton" ns. "mielipidevaikkuttaja" -media, HESARI lipunkantajanaan, julkaisi parisen viikkoa sitten lehdessään suomalaisten varallisuutta koskevan artikkelin.

Sen mukaan Suomi on vauraampi kuin koskaan. No, hyvä näin.
Artikkelissa laskettiin niin varoja (pörssitalletuksista säästöihin), kuin velkojakin.
Mutta, tärkeintä rahan vallan kannalta oli se, että asiat esitettiin KESKIMÄÄRÄISTYKSINÄ. Sillä tavoin monille lukijoista jäi asiasta positiivisempi kuva kuin mitä todellisuus on.

OECD:n nyt suomen "itsenäisyyspäivänä" julkaistun tilaston mukaan suomi sijoittuukin teollistuneiden maiden HÄNTÄPÄÄHÄN näissä varallisuustilastoissa. Se taisi hesarilta silloin uhohtua - mainita.
No, eihän se tietenkään sen pahempaa (edellä olevaan perustuen) merkitse kuin että jos meillä menee hyvin, niin KAIKILLA MUILLA MENEE VIELÄ PAREMMIN.
Mutta, muista: KESKIMÄÄRÄISYTKSISTÄ on vain kyse.

Kerron esimerkin keskimääräistyksiin sisältyvästä (tarkoituksellisesta) harhasta . Suomalaisten palkkatilastot. Vielä jokin aika niitä julkaistiin, mutta niiden julkaisemisista päätettiin luopua, kun tilastojen keskimääräistyksien alta paljastui muutamia ikäviä totuuksia:

1) IKÄVÄ TOTUUS nro 1:

Keskipalkka 2600 euroa/kk (= kokeneen akateemisen kk-palkka). Suomalaisetko 'keskimäärin' akateemisia? No eivät tietenkään ole. "Keskipalkkaa" nostivat vain mm. nämä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000000575&posting=22000000021862207

2) Ikävä TOTUUS nro 2:

Keskipalkka oli laskettu "SÄÄNNÖLLISTÄ KOKOPÄIVÄTYÖTÄ" tekevien ansioista.

Heitä on ENÄÄ NYKYÄÄN n. 1,3 miljoonaa suomen peräti 3,15 miljoonaisesta työvoimasta. Kysymys kuuluukin: mitä muut, ne 2 miljoonaa tekevät ja tienaavat?

SIINÄPÄ VASTA KYSYMYS.
Mutta juuri siksi RAHAN VALTA rakastaa, "keskimääräistyksiä". Ettei vain maksumiehille totuus paljastuisi. Joka tapauksessa, ne jotka ovat onnistuneet tässä keskimääräistys-pelissä, tänään juhlivat. eikö totta.

1

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      178
      1476
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1061
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      745
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      660
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      29
      653
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      653
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      184
      604
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    Aihe