YLEN TyöVäen 1 -uutiset jätti kertomatta kaiken tärkeän Jyväskylän marttyyri/itsemurhaiskusta.
Uutisissa ei suostuttu tuomaan julki, että kyseessä oli itsenäisen Suomen sotien urhoollinen veteraani.
Uutisissa annettiin myös harhaan johtava kuva että "vanhus" olisi jäänyt tankin alle: totuus oli että sotiemme veteraani teki tietoisen protestin ja heittäytyi sotilaallisella tarkkuudella tankin alle.
Isku lienee itsenäisen Suomen puolesta, EU-perustuslain allekirjoittamista vastaan.
YLEN uutiset VETERAANISTA
13
1002
Vastaukset
- oli!
Vanhuksen viimeinen teko eilisen Suomen perustuslain kumoamisen vuoksi. Nuo Linnassa nyt juhlivat ovat murhaajia pahimmasta päästä!
http://www.freeforum101.com/finlandiaforumi/viewtopic.php?t=127&mforum=finlandiaforumi- sentään
joka iikka.
- mieltä
>>Itsemurhan tehneet mielisairaat
ovat kukin 6.12.2006 klo 20.21
tavallaan sankareita. Mutta mitään romanttista eikä ihailtavaa siinä ole. Surullinen oli myös Jyväskylän tapahtuma. Tai sitten se oli vahinko. Tuskin mitään yhteyttä EU:hun.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000021873648- Veteraanit 2006
Miten tonnien painoinen panssarivaunu liikku.
Kuin kuulisin hänen hänen huutavan.... PÄÄTTÄJILLE JA ESIVALLLE
ÄLKÄÄ JÄTTÄKÖ !!!
Kaveria ei jätetä ! - Veteraanit 2006
Kyllä veteraani tietää miten tonnien painoinen panssarivaunu liikku
Kuin kuulisin hänen huutonsa... PÄÄTTÄJILLE JA ESIVALLALLE
ÄLKÄÄ JÄTTÄKÖ !! ÄLKÄÄÄ JÄTTÄKÖ !! ÄLKÄÄ JÄTTÄKÖ !!
Jätetäänkö kaveri???
- sinä ja jotkut
anti-EU -pössäleet ovat jo yksioikeisien johtopäätöstensä myötä valjastaneet inhimillisen tragedian omaan poliittiseen propagandaansa! HÄVETKÄÄ! Kyseessä oli luultavimmin vahinko tai sitten mielisairaan epätoivoinen teko.
- Veteraanit2006
Kirjoituksesi ja sen asia sisältö tulee suoraan probakanda koneiston huipulta
- lajissasi
iljettävintä sorttia. Haluat toki vaientaa EU-kritiikin, ja tässä olet valmis jopa syytämään loukkauksia kuolleelle vanhukselle ja leimaamaan hänet mielisairaaksi.
Mutta mehän tiedämme kaltaisesi. Te olette ennenkin tuominneet mielisairaiksi kaikki jotka eivät omaksu omaa sairasta poliittista hegemoniaanne. - yksi.onnellinen
että teko oli tahallinen.
- Jozef W.Krazow
Pistää vihaksi!
- tapauksesta..
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1281135
Lukekaa tuolta koko uutinen.
"Mies kuljetettiin lähettyvillä olleella armeijan ambulanssilla Keski-Suomen keskussairaalaan.Mies todettiin sairaalassa kuolleeksi. Uhri oli 87-vuotias veteraani, joka oli kotoisin Jyväskylästä.
Ennen turmaa mies oli ollut kutsuvierasalueella, jonne veteraaneille oli järjestetty istumapaikat. Paraatireitti oli erotettu muusta yleisöstä mellakka-aidoilla, mutta niitä ei ollut kutsuvieraiden kohdalla. Paikalla oli kuitenkin järjestyksenvalvojia."
Kuten näimme Ylen ohjelmasta paraatista sekä uutisista, niin yleisö oli aitojen takana. Ei olisi mitenkään ollut mahdollista, että joku yleisön joukosta oleva "vanhus" olisi sieltä päässyt alle... - mitäpäs
muuta tuon ikäinen ihminen voi olla kuin veteraani. Tahvoille pitää tietysti vääntää kaikki rautalangasta. Vai vielä protesti. Salaliitopalstalle vaan.
- pekurine
Valtion omistama YLE yrittää kaikilla tavoin salata ja vähätellä omien tappamista. Sodan aikana tapettiin ja joukkohaudattiin joukoittain suomalaisia sotilaskarkureita ja -pelkureita. Näyttää, että vielä näinä päivinäkin saadaan Suomalaisuhreja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1483516Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.431997Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1261074
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381000- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847