Kukahan on oikeassa?

Jos täällä näet oikeudeksesi olla eri mieltä sodan tulkinnoista leimaudut joka kommariksi tai natsiksi vastaajasta riippuen.Mista tai mikä on siis se historian kirjoitus jolla on totuus kaiken syllistämisen keskellä?
Voisiko lähtökohtana olla se että ihminen on tyhmä ja tahtoo toteutta omia tavoitteitaan tarrautuen johonkin helposti myytävään?
5309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

pyörii erittäin paljon Suomen ulkopuolella asuvia henkilöitä, jotka ovat jonkinlaisessa riippuvuussuhteessa Venäjään taikka muualle! Vanhoja KGB:n vakoilijoita, nykyisiä sellaisia taikka kätyreitä.

Heidän vihansa ja katkeruutensa motiivit ovat paljon syvemmällä kuin nyky-Suomalaiset ymmärtävät omista lähtökohdistaan.

Äänestä

että täällä on erittäin katkeria "vanhan aatun" kannattajia jotka tietävät että omaa tyhmyttään Suomen äärioikeisto "ryssi" Viipurin venäläisille. Heitä ei historiasta esiin kaivettu totuus aina miellytä...

Äänestä
  • etteikö Suomessakin olisi tapahtunut mahdollisesti ylilyöntejä, mutta aika oli sellainen kuin se oli. Vastaavia ilmiöitä oli Venäjän puolella aivan riittävästi, kuten vaikkapa Stalinin vainot mm. omia ja Suomalaisia kommunisteja vastaan Venäjällä.

    Taitaa olla niin, että kovimmat nationalistit eivät olekkaan kommunisteissa vaan Venäjän oikeistossa nykyään?

    Mielipiteeni on, että siihen komentoon verrattuna, mikä rajan takana vallitsee, niin Suomi oli ja on edelleenkin monelle paratiisi. Otetaan vaikkapa miesten keskimääräinen elinikä esimerkiksi!

    Äänestä

...ottaisin huomioon semmoisen pikkuisen seikan jotta täällähän riehutaan erilaisten nimimerkkien takana...elikkä jälki on sitten paikkapaikoin sen mukaista...ei näitä kirjoituksia kannata tosiaankaan ottaa itteensä...heh..ei muuta kuin erilaisia näkemyksiä vaan palstalle...siitähän ne keskustelut syntyy jos on syntyäkseen..

Äänestä

Nimimerkkimahdollisuus takaa sen että asiat tulevat kaikin tavoin käsitellyiksi. Historiapalstat, jossa kaikki kirjoittavat omalla nimellään, ovat puisevaa luettavaa. Tällä palstalla joudun itse hakemaan kirjastosta kirjoja tai googlettamaan varmistaakseni jonkin asian todenperäisyyttä. Olen saanut todella paljon historiatietoa täältä, ja, heh heh, liittyen nimenomaan toiseen maailmansotaan.

Joskus olen itsekin yllyttänyt itseäni menemään johonkin kinaan mukaan. Sitten naureskellut vesi silmissä keskustelun kulkua... Kiitos kaikille kirjoittajille! Kuten tietenkin myös lukijoille!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysyn. kirjoitti:

Jos täällä näet oikeudeksesi olla eri mieltä sodan tulkinnoista leimaudut joka kommariksi tai natsiksi vastaajasta riippuen.Mista tai mikä on siis se historian kirjoitus jolla on totuus kaiken syllistämisen keskellä?
Voisiko lähtökohtana olla se että ihminen on tyhmä ja tahtoo toteutta omia tavoitteitaan tarrautuen johonkin helposti myytävään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu