VAIKEAA ja siksi useimmissa maissa on käytössä EDUSTUKSELLINEN demokratia. Eli kansalaiset valitsevat omien mutu-tuntemustensa perusteella heitä lähinnä olevat kansanedustajat, jotka ovat AMMATTIpoliitikkoja. Näiden ammattilaisten TÄYSIPÄIVÄINEN työ on ottaa selvää, konsultoida, tutkia, ja lopulta tehdä vastuullisia päätöksiä perustuen ASIATIETOON. Vain näin demokratia voi tehdä hyviä ja asiantuntevia päätöksiä.
Kansanäänestykset sopivat huonosti tähän. Mitä tavallinen kadunmies/nainen (esimerkiksi minä) tietää NATO:sta, EU:sta, EMU:sta, jne. Ja voidaanko häneltä edellyttääkään, että hän oman päivätyönsä ohella alkaisi selvittämään vaativia poliittisia asiakokonaisuuksia, jotta voisi tehdä päteviä ratkaisuja? Minusta ei voi eikä pidä! Siksi vastuistan kansanäänestystä. Jos sellainen esim. NATOsta järjestetään, menen velvollisuudentunnosta äänestämään, mutta jätän tyhjän äänestyslipun. En tahdo ottaa vastuuta asiasta, josta en tiedä riittävästi.
Ei kansanäänestyksellä laadita sen enempää sääennustuksia, ydinvoimaloiden lujuuslaskelmia, pörssiyhtiöiden toimintastrategioita kuin poliittisia strategioitakaan. Ne vaativat ASIANTUNTIJAtietoja, joita tavallisilla kansalaisilla ei ole. Tämä ei suinkaan tarkoita, että kansa olisi tyhmää. Päinvastoin, meistä jokainen tekee päätöksiä sillä alalla, jonka ASIANTUNTIJA hän on! Poliitikot ovat politiikan asiantuntijoita, he tehkööt poliittiset päätökset ja kantakoot poliittisen vastuun.
EI kansanäänestyksille!
13
276
Vastaukset
- TYKSET POIS!
Miksi kansa saa edes äänestää ? Eihän kunnon diktatuurissakaan äänestetä ! Suomikin on diktatuuri, jossa kansa näennäisesti saa äänestää. Mutta sillä ei saavuteta mitään. Siis, äänestys huijaus POIS, ja heti ! Vapaa kansa ei äänestä !
- ja presidentinvaalit
tietenkin tulee säilyttää.
- kansalle!
ja presidentinvaalit kirjoitti:
tietenkin tulee säilyttää.
Eihän presidentillä ole Suomessa enää mitään merkitystä, edustuksellinen demokratia osoitti "käyttökelpoisuutensa" silloin kun perustuslakia halventaen valittiin vanha höperö äijä jatkoajalle aikana jolloin presidentillä vielä oli valtaa. Suoralla kansanäänestyksellä tätä virhettä ei olisi koskaan tapahtunut.
- Ranskalaisia !
Hollantilaisia.
Demokratia on että asiat tuodaan parlametistä esille ja on huonoa jos kansa ei osaa päättää omista asioista PERUSTUSLAISTA on koko demokratia silloin P*******Ä.
EI ole 200 edustajan päätösvaltaa,vaan harvainvaltaa ja kusetusta !- ammattipoliitkot
pelkäsivät kantaa vastuunsa, ja luikistelivat kansanäänestyksen taakse. Tulos nähtävissä. Mm. monet ranskalaiset antoivat Turkin mahdollisen jäsenyyden määrätä, tukevatko he EU:n perustuslakia vai ei. Täysin amatöörimäinen moka.
- plerr
Kysymys kuuluukin: Onko pitkällä tähtäimellä hyvä että mahdollisimman moni käy äänestämässä ?
- edustuksellinen
demokratia. Se on eri asia kuin (kansan)demokratia, jossa kaikki (tärkeät) päätökset kysytään kansalta erikseen. Tällainen hidastaa oleellisesti yhteiskunnan kehitystä, koska kansa tekee usein (tietämättömyyttään) virhepäätöksiä ja seuraava mahdollisuus korjata tulee pitkän ajan päästä, koska kansaäänestykset ovat hankalia ja kalliita järjestää.
- yksi.onnellinen
Tulit sitten tännekin. No asia on kyllä niin, että jos vain on mahdollista järjestää äänestys eusta irtisanoutumiseen niin se myös järjestetään. Ennemmin tai myöhemmin. Jätä sinä sitten äänestämättä, kun et osaa kertaa päättää mikä on sinulle hyäksi ja mikä ei.
- kirjoituksesi
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1000000000000008&posting=22000000021878125
jälkeen kansanäänestystä EU:sta? Ethän tiedä siitä juuri mitään!! - kuten
kirjoituksesi kirjoitti:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1000000000000008&posting=22000000021878125
jälkeen kansanäänestystä EU:sta? Ethän tiedä siitä juuri mitään!!näet.
- KAE
Suomella ei politiikka luista. Sanoisin, että päin persettä menee. Idioottinen kansa äänestää mallit, nyrkkeilijät, muusikot ja muut iki-ihanat julkkikset eduskuntaan päättämään juuri niistä vaikeista totanoin-politiikkajutuista. Demokratia ei vaan toimi näissä olosuhteissa.
- varsinaisia
asiantuntijoita. Yhtä hyvin voisin minäkin sinne hakeutua, sillä tiedän asioista takuulla yhtä vähän.
Ei taida kyllä ollaan yhtään toista valtiota, jonka eduskuntaan pääsee pelkästään olemalla julkkis.
yksi onnellinen Ü
- HELPPOA
Politiikka on vaikeaa siksi että yksi haluaa Natoon ja toinen ei halua Natoon, ei sen vuoksi että siitä päättämiseen tarvittaisiin jotain jumalallista tietoa.
Edustuksellinen demokratia on ongelma sen vuoksi että, saadakseen päätöksiä aikaiseksi edusryhmien nokkamiehet ryhtyvät tekemään lehmänkauppoja saadakseen itselleen mieluiset päätökset läpi. Tätä kutsutaan myös politiikaksi.
Tämä johtaa siihen että päätöksistä tulee yleensä torsoja ja kalliita.
Kansanäänestykset ovat tulevaisuutta. Nykytekniikka mahdollistaa sen vieläpä halvalla.
Ne jotka penäävät edustuksellista demokratiaa ovat yleensä huonolla itsetunnolla varustettuja kusipäitä, jotka käyttävät kaiken energiansa idoliensa (puoluejohtajat) perässä kritiikittömästi juoksemiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1357167Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1254961L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa664312TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153473Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242281Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2971755Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä221506- 671475
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581438Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j581394