Elämä on universaali

ominaisuus.

Marsista löytyi virtaavaa vettä?
6.12.2006 20:28

Avaruustutkijat ovat tehneet hätkähdyttävän löydön Marsista. Planeettaa kiertävän luotaimen ottamien kuvien väitetään todistavan, että Marsin pinnalla on virrannut vettä jopa ihan muutama vuosi sitten.

Veden löytyminen Marsista olisi sensaatio, sillä se antaisi samalla vahvoja viitteitä siihen, että Marsin pinnalla voisi olla elämää.

Mars Global Surveyor -luotaimen kuvat eivät näytä suoranaisesti vettä. Sen sijaan kuvista voi nähdä tuoreita muutoksia Marsin maaperässä, jotka viittaisivat veden virranneen pölyisellä, kuivalla planeetalla.

- Tämä antaa yhden todisteen uskoa, että tuolla jossain voi olla elämää, tiivistää Coloradon yliopiston astrobiologi Bruce Jakosky löydön arvoa.

Löydökset julkistettiin tänään illalla yhtäaikaa Science-lehdessä sekä Nasan tiedotustilaisuudessa.

Tutkijat tarvitsevat kuitenkin vielä lisää työtä todistaakseen veden löytymisen. Luotaimella onkin tarkoitus ottaa tuhansia lisäkuvia asian selvittämiseksi.

Yksi mahdollisuus maaperän muutoksiin Marsin pinnalla voi olla myös tuulen vaikutus. Marsilla on ohut ilmakehä, ja Marsin pinnalla on usein koviakin pölymyrskyjä.

(IS-AP)

13

473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kimnice

      Ehkä kannattaa pidätellä vielä hatut päässä ja housut jalassa. Vielä pitäisi osottaa tuo, että kyseisen asian teki vesi.

      Sehän alkaa olla jo 100%:n varmaa, että Marsin pinnalla on joskus ollut sulaa vettä ja että Marsin kesällä lämmöt nousevat paikoitellen yli nollan, mutta tuo olisi melko sensaatiomaista jos siellä olisi ollut vettä sula vain parisen vuotta sitten.

      Toisekseen vesi on yksi elementti mitä Maassa tarvittiin elämän syntymiseen, se ei vielä riitä. Jos pelkästään sula vesi riittäisi moiseen, niin olisimme jo innoissaan Europa-kuusta, missä fysiikanlakien mukaan pinnanalla velloo jatkuvasti sulana pysyvä valtameri..

      • että maailmankaikkeus

        on vettä tulvillaan ja elämään tarvittavia rakennuspalikoitakin yli oman tarpeen.


      • tuttumies

        Kuvissahan oli "marsvyörymä" kait se muutos, mikä oikeasti havaittiin. Vaikka minulla ei ole mitään sitä vastaan, että kyse olisi juoksevan veden vaikutuksesta, niin voisiko esim. marsperästä vapautuva hiilidioksidi saada jotain näkyvää aikaan?
        Sillä vain, ettei sen vaikutuksista ole maan päällä luonnossa havaintoja, elleivät tutkijat ole testailleet labroissaan.

        Jos rinteessä olisi valunut vettä purona, niin luulis, että niitä vesilätäköitäkin sattuis kuviin. Routamainen maansiirros ei sitten vaatisi näkyviä lätäköitä, mutta ei se on hiinäjahiinä, onko silloin edes kyse nestemäisestä vedestä.

        Niin, oikeasti en tiedä asiasta mitään (-;


      • näyte
        tuttumies kirjoitti:

        Kuvissahan oli "marsvyörymä" kait se muutos, mikä oikeasti havaittiin. Vaikka minulla ei ole mitään sitä vastaan, että kyse olisi juoksevan veden vaikutuksesta, niin voisiko esim. marsperästä vapautuva hiilidioksidi saada jotain näkyvää aikaan?
        Sillä vain, ettei sen vaikutuksista ole maan päällä luonnossa havaintoja, elleivät tutkijat ole testailleet labroissaan.

        Jos rinteessä olisi valunut vettä purona, niin luulis, että niitä vesilätäköitäkin sattuis kuviin. Routamainen maansiirros ei sitten vaatisi näkyviä lätäköitä, mutta ei se on hiinäjahiinä, onko silloin edes kyse nestemäisestä vedestä.

        Niin, oikeasti en tiedä asiasta mitään (-;

        1. Oletetaan, että Australian rannikko on noin 30 000 kilometrin pituinen. Oletetaan lisäksi, että 50 metrin levyiset ja muutaman metrin syvyiset hiekkarannat ympäröivät koko maata. Näistä karkeista oletuksista laskettuna Australian rannoilla on 10 000 miljardia miljardia hiekanjyvää.

        2. Oletetaan edelleen, että maapallolla on kaikkiaan sata kertaa enemmän rantaviivaa kuin Australiassa. Maan kaikkilla rannoilla on siis miljoona miljardia miljardia hiekanjyvää (1024).

        Planeettoja on moninkertainen määrä. Eli näytteemme pienuus ehkä hieman tökkii.

        Mutta luolamme kyllä näyttää ihan kelpo paikalta lymyillä muutama vuosikymmen, vaikka pidempääkin !

        OT


    • Jerobeam

      http://space.newscientist.com/article/dn10740-water-flows-on-mars-before-our-very-eyes.html

    • aiemmin

      Ensin kontattiin luolasta ulos ja katottiin että, oho, tuolla ulkona on jotain, öööö, maailma se vissiin on. Myöhemmin, paljon myöhemmin keksittiin että maailma on pallo avaruus nimisessä, öööö, maailmassa.

      Joku keksi taas myöhemmin että taivaan valot ovatkin toisia palloja ja öööö, aurinkoja. Paljon myöhemmin löydettiin näiden toisten pallojen ympäriltä maailmoja, öööö, planeettoja. Viimeisen kymmenen vuoden aikana on toisista aurinkokunnista löydetty planeettoja jo yli 200.

      Eli, nyt on se aika menossa kun biomassaa havaitaan joskus olevan muuallakin hyvin runsaasti eri muodoissaan. Kauas on vain niiiiin pitkä matka, että muualta on varsin hankalaa nykyisten purjealusten avullakaan hakea sitä elämää koeputkeen niin, että ihminen pääsisi lopulta omasta itsekeskeisyydestään näkemään todellisen paikkansa, tässä maailmassa.

      OT

      • hyvinkin äkkiä?

        Raamatun paimentolaiset saivat tietää jumalaltaan, että tänäisestä päivästä n. 6000 vuotta sitten TAI sitten ei?


    • tuttumies

      Biologisen elämän, siinä muodossa kuin me sen tunnemme, eräänä edellytyksenä on nestemäinen vesi. Vaikka jotkut eliöt pärjäävät kiinteän veden (=jään) lämpötilassa, ettei peräti itsekin jäätyneinä, niin yksikään eliö ei pysty lisääntymään jäisenä.
      Vähän sama ongelma kuumuuden kanssa, lisääntyminen yli veden kiehumispisteen lämpötilan (paineesta riippuen 70-150C) olosuhteissa ei onnistu, vaikka itiömuodot voivatkin säilyä.

      Niinpä Marsista löydettyt merkit nestemäisestä vedestä lisäävät Marsin elinkelpoisuutta. Jos sieltä ei sitten oikeasti löydykään eliöitä tai niiden fossiileja, voimme vain päätellä, että elämän informaatiota ei ole koskaan saapunut Marssiin. Spontaanin sikiämisenhän (=abiogeneesin) estää jo luonnonlaki, joka näin saa taas yhden (tai useita) vahvistavan havainnon tuekseen.

      Syystä tai toisesta ylläolevat päätelmäni ärsyttävät tieteeseen vetoavia ateisteja.

      • keikkuu?

        ".. siinä muodossa kuin me sen tunnemme .."

        Sitten?


      • tuttumies
        keikkuu? kirjoitti:

        ".. siinä muodossa kuin me sen tunnemme .."

        Sitten?

        "Siinä muodossa kuin me emme tunne". Tuosta ei pääse ainakaan mihinkään eteenpäin. Ja Marsin vedessä on kyse juuri "meidän" elämäntyypistämme, ei jostakin mahdollisesta "erilaisesta" elämästä.

        Vai mikä tässä sattui keikkumaan sinun silmiisi?


      • löydetty
        tuttumies kirjoitti:

        "Siinä muodossa kuin me emme tunne". Tuosta ei pääse ainakaan mihinkään eteenpäin. Ja Marsin vedessä on kyse juuri "meidän" elämäntyypistämme, ei jostakin mahdollisesta "erilaisesta" elämästä.

        Vai mikä tässä sattui keikkumaan sinun silmiisi?

        elämää Maapallolta sieltä missä sitä ei pitäisi olla. Bakteerit kestävät korkeita lämpötiloja ja toisaalla menestyvät ilman auringonvaloa siten ..

        http://www.tiede.fi/uutiset/uutinen.php?id=2736


      • samankaltainen

        mitä ihminen on aina harrastanut. Mutta idea ihmiskunnan paikasta maailmankaikkeuden keskuksena/keskustassa on edelleen aika onneton ajatuskyhäelmä joka näkyisi vain ikiaikaisena keskiaikaisuutena, ellei luolamiehisyytenä. Matka kuitenkiin jatkuu, livenä. Juuri nyt.

        Mitä tulee avaruudessa lymyilevään runsaaseen ja ihmeelliseen elämään, on sitä ilmeisemmin paikan laajuudesta johtuen hieman hankalaa lähteä tarkemmin katselemaan, toistaiseksi. Eli emme tiedä yhtään mitään aiheesta. Yksin omaan galaksissamme on laskeskeltu olevan noin 30 miljardia maankin kaltaista planeetta.

        Mikä juuri tekee mielestäsi siinäkään joukossa tästä yhdestä planeetasta, jos ei puhuta havaituista 1000 miljardista muusta galaksista, tai varsinkään äärettömästä määrästä rinnakkkaisuniversumeja, niin mikä sinun mielestä tekee maasta niin ja niin tavattoman erinomaisen kuin tuntuu tekevän ? Muu kuin sen oma historia tahi ainutlaatuisuus.

        >Syystä tai toisesta ylläolevat päätelmäni >ärsyttävät tieteeseen vetoavia ateisteja.

        Sitä saa mitä tilaa sanoi JWV.

        OT


      • päivitä tietojaan
        löydetty kirjoitti:

        elämää Maapallolta sieltä missä sitä ei pitäisi olla. Bakteerit kestävät korkeita lämpötiloja ja toisaalla menestyvät ilman auringonvaloa siten ..

        http://www.tiede.fi/uutiset/uutinen.php?id=2736

        vaan halunnevat lymyillä hämärässä luolassaan forever. No meitähän on moneen junaan tietää kansanviisaus. Puhuin vastaväittelijästäsi, luonnollisesti niin tein.

        OT


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9076
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7756
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      156
      5366
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2285
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2060
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      81
      1687
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1635
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1366
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      432
      1304
    10. Stefusika räkättää

      kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1182
    Aihe