Eilen jelppasin muuan Passat (-96 diesel, muuta en tiedä) miestä kun Diesel ei käynnistynyt.
Suodattimesta kähtevä läpinäkyvä putki oli ilmeisesti hankautunut puhki ja sai sieltä ilmaa.
Mutta ihmeteltiin, eikös suodattimesta syöttö pumpuun päin pitäisi olla paine eikä alipaine?
Eli onko tässä siirtopumppu (ehkä sähköinen) rikki, mutta syöttöpumppu jaksaa imeä polttoainetta kun moottori käy.
Jossain myös vuotoa kun ilmaa imee, ehkä juuri tämä putki jonka väliaikaisesti teippasimme.
Vetämällä lähti käyntiin, kuplia meni putkessa mutta ei haitannut käyntiä.
Eipä ole kovin kranttu ilmaamiselle, kuten vanhat dieselit.
Siis oletan että toimiin vaikka sähköinen siirtopumppu rikki?
Passatin
6
977
Vastaukset
- Jamppa1
ei ole erillistä siirtopumppua vaan ruiskupumppu imee tankista. Joten alipaine on. Nuo Boschin pumput ilmaa itse itsensä.
- Passatti
Kai siellä kuiteskin on jonkinlainen siirtopumppu siellä ruiskupumpussa?
Hyvin ilmaa kun koko ajan meni kuplia, no eiköhän korjaannu, kiinnosti vain tuo rakenne.
- asentaja..
Ne kuplat kuuluu asiaan. Jokaisessa tuon tyypin pumpussa. Ehkä joku viisas tietää miksi, mutta kaikissa niitä kulkee. Niistä muuten ei pääse millään eroon eikä tarvikaan.
Jos joku on toista mieltä, avaa Passatin konepellin ja katsoo.- -seurailija-
Eivätkä välttämättä ole ilmakuplia, vaan dieselissäkin on herkemmin haihtuvia jakeita jotka voivat höyrystyä alipaineessa.
- Passatti
-seurailija- kirjoitti:
Eivätkä välttämättä ole ilmakuplia, vaan dieselissäkin on herkemmin haihtuvia jakeita jotka voivat höyrystyä alipaineessa.
Mutta tuolla kaverilla varmaan sitä ilmaa meni reilummin kun se kirkas putki oli puhki.
Tuo dieselin hörystyminen on aika looginen selitys. Paineessahan kuplat sitten häviää jos höyryä ovat. - dieselheppu
Ei siellä oikeasti kuulu ilmaa olla.
Totta on että monissa dieselpumpuissa jotka imevät tankista polttoainetta, kulkee ilmaa pumpulle menevässä putkessa.
Pienistä vuodoista putkien liitoksissa, liittimien tiivisteistä, suodattimen tiivisterenkaan välistä...
Ilmaa tulee herkästi joukkoon varsinkin kun suodatin on vanha ja tukkeentunut. Jos voisitte mitata alipaineen putkesta ennen pumppua, tietäisitte onko imuvastuksia putkistossa. Joutokäynnillä alipainetta ei saa olla, muuten on jossain tukosta. Kierroksilla alipaine kasvaa koska virtausmäärä nousee. Maksimi on 0,3bar, ja silloinkin on jo paha.
Pakkasella tilanne vain pahenee kun polttoaine jäykistyy.
Tuo väittämä polttoaineen höyrystymisestä ei tule kysymykseen kuin suurilla alipaineilla ja korkeilla lämpötiloilla, eli ilmakuplia mielestäni siellä eniten on.
Vaihtakaa pa-suodatin jos se on vanha, tiivisteen kovettuminen jo riittää aiheuttamaan ilmavuodon.
Tutkikaa putkisto, kumiletkujen kovettuminen aiheuttaa vuodot liitoksiin. Jos siellä on metallisia putkia, katsokaa onko ne murtuneet tai ruostuneet. Joskus tankissa on imuputken päässä joku tukos tai putki taittunut yms.
Putkiston saa kyllä ilmattomaksi jos kaikki asiat on kunnossa.
Monessa vag-autossa ja muussakin on alunperin kierrätysventtiili suodattimessa. Se kierrättää kylmänä polttoainetta pumpun paluuputkesta suoraan takaisin suodattimeen ja polttoaine lämpiää nopeammin. Pumpulle kertynyt ilma kiertää siksi jonkin aikaa tässä piirissä ennen kuin se palaa tankkiin. Katsokaa onko sen tiiviste kunnossa.
Pienet määrät ilmaa eivät todellakaan aiheuta paniikkia, mutta jossain on raja jossa pumpun toiminta häiriintyy. Boschin pumppu ei ole niin herkkä kuin CAV.
BMW autoissa on tankissa esisiirtopumppu. Jos se menee rikki, ruiskutuspumppu imee ilmaa sieltä varsinkin kun tankki on vajaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3456383Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483806- 83974
- 52880
- 56836
- 41820
Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,137813Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista
Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v8813- 68810
Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue14731